• Ad

امراضی که از حیوانات خانگی خود می گیرید


امراضی که از حیوانات خانگی خود می گیرید

حیوانات خانگی محبوب شما ممکن است یک لیست طولانی از بیماری ها و انگل ها را به راحتی به شما انتقال دهند.


بیماری هایی که از حیوانات به انسان منتقل می شود، دو گروه اصلی انگلی و عفونی هستند. در اکثر موارد بیماری در اثر گاز ، خراش، تماس مستقیم با حیوان و یا مدفوع به انسان منتقل می شود اگر سگی شما را گاز گرفته، شستشوی زخم با آب و صابون می تواند خطر ابتلا به عفونت را به حداقل برساند اما اگر تورم و التهاب رخ دهد به دکتر مراجعه کنید.

 

۱ تب طوطی ( Psittacosis  )

عفونت ناشی از یک باکتری بنام کلامیدیا پسیتاسی،  که در مدفوع پرندگان یافت می شود. پرندگان اغلب علائمی را نشان نمی دهند با اینحال در موقع خرید آنها مخصوصا طوطی ها به سلامت آنها توجه کنید.  علائم بیماری در انسان عبارت از خلط آغشته به خون، سرفه خشک، خستگی، تب و لرز، سردرد، درد مفاصل، درد عضلانی و تنگی نفس می باشد.

۲ تب خراش گربه

باکتری بارتونلا هنسله ، عامل بیماری تب خراش گربه،  معمولا به دنبال یک گاز و یا خراش از یک گربه  دارای عفونت خفیف با زخم ایجاد می شود علائم این بیماری شامل گره های لنفاوی متورم، تب، سردرد، خستگی و کاهش اشتها می باشد.

 ۳ طاعون

اگر چه طاعون  تاکنون باعث همه گیری های  مرگ و میر عظیمی  شده است ولی رخداد این بیماری نادر است که در در بخش هایی از ایالات متحده  به طور متوسط ۱۰ مورد طاعون انسانی در هر سال  گزارش شده است . یک عامل خطر ابتلا به طاعون گزش اخیر کک مخصوصا با منشاء جوندگان صحرایی ( خرگوش، سنجاب، سگ بیابان ) است.  

۴  بیماری هاری

یک بیماری ویروسی پستانداران است که معمولا از طریق گزش یک حیوان آلوده  منتقل می شود. ویروس هاری به سیستم عصبی مرکزی حمله می کند و در نهایت باعث مرگ می شود.  انجام واکسیناسیون سالانه حیوانات خانگی  راه حل ساده ای در برابر هاری است.

 

۵ تب کیو Q

 تب Q  توسط باکتری  کوکسیلا  ایجاد می شود. که میزبان اصلی آن گاو، گوسفند و بز می باشد باکتری در شیر، ادرار و مدفوع حیوانات آلوده وجود دارد این ویروس  قادراست برای مدت طولانی در محیط زنده بماند. عفونت در انسان معمولا در اثر استنشاق باکتری و همچنین از طریق گزش کنه یا مصرف محصولات لبنی غیر پاستوریزه رخ می دهد.

  

۶ سالمونلوز

این بیماری معمولا بصورت یک مسمومیت غذایی شناخته می شود که در اثر باکتری  سالمونلا  ایجاد می گردد. اکثر افراد آلوده به سالمونلا دچار اسهال، تب و درد شکمی می شوند. اما انسانها ممکن است این بیماری را از حیوانات خانگی و معمولا از طریق تماس با مدفوع آنها نیز دریافت کنند. خزندگان از جمله سوسمارها، مارها، لاک پشت، جوجه و مرغابی منابع مهم این عفونت هستند.

۷  لپتوسپیروز

لپتوسپیروز یک بیماری باکتریایی است که شما در تماس با باکتری ها در محیط زیست ( آشامیدن، شنا کردن و یا راه رفتن در آب آلوده ) و یا زمانی که در معرض حیوانات آلوده باشید مبتلا می شوید در انسان، ممکن است هیچ علامتی نباشد و یا ممکن است با بسیاری علائم از جمله ( تب بالا، سردرد، لرز، درد، استفراغ، زردی، درد شکم، اسهال و بثورات جلدی ) همراه باشد.  این بیماری  می تواند منجر به آسیب کلیه، مننژیت، نارسایی کبد، ناراحتی های تنفسی و مرگ شود. خوشبختانه واکسن خوبی برای آن برای حیوانات وجود دارد.

  

۸ توکسوپلاسموزیس

توکسوپلاسما  انگلی است که میزبان آن اغلب  گربه  است اما در سایر حیوانات خونگرم نیز وجود دارد. انسان ها اکثرا با خوردن گوشت نپخته و سبزیجات نشسته  و همچنین در اثر تماس با مدفوع گربه، به توکسوپلاسموز مبتلا می شوند. راههای انتقال توکسوپلاسموز با انسان را اینجا بخوانید.

۹ عفونت قارچی

این عفونت  که به صورت قرمزی حلقه مانند روی پوست و یا  کچلی قارچی سر دیده می شود به راحتی از تماس مستقیم با حیوانات خانگی به افراد و از انسان به مردم دیگر منتقل می شود.

 

۱۰  انواع کرم ها

 درمان نکردن توله سگ ها و بچه گربه ها برای بیماریهای انگلی، سبب آلودگی انسان با انواع  کرم های انگلی  می شود. به این صورت که در مدفوع حیوانات خانگی، تخم انگل وجود دارد و انسان به طور تصادفی با خوردن آن آلوده به  کرم های روده ای می شود. خوشبختانه درمانهای ضد انگل برای تمام حیوانات خانگی بسیار موثر هستند.

۱۱  بروسلوز

در اکثر موارد، عامل ابتلا انسان به تب مالت یا بروسلوز خوردن لبنیات آلوده و پاستوریزه نشده است تا تماس با حیوانات خانگی. افراد مبتلا به تب مالت ممکن است تب، بدن درد، سردرد، تعریق و خستگی را تجربه کنند تب مالت در انسان نیز به عنوان تب مواج یا تب مدیترانه شناخته شده است.

 

راه های پیشگیری از انتقال بیماری حیوانات خانگی به انسان:

حیوان خانگی خود را به صورت منظم  نزد دامپزشک برده و واکسینه کنید.

اگر گربه یا سگ شما را گاز گرفت محل را با آب و صابون بشوئید.

به خصوص قبل از خوردن غذا، دستان خود را پس از دست زدن به حیوان خانگی خود بشویید.

افراد با سیستم ایمنی ضعیف شده، هرگز به مدفوع حیوانات  دست نزنند و اجازه ندهند حیوانات خانگی روی صورت آنها و یا بر روی زخم باز لیس بزنند.

منبع: های دکتر دات آی آر

————————————————————————————–

برچسبها: انتقال بیماری ها از حیوان به انسان,واکسیناسیون در سگها,بیماری حیوانات خانگی

بنین
این مطلب توسط :
بنین قربانی برای سایت byabama.com ارسال شده است

تعداد بازدید از این صفحه : 306 بازدید

کپی برداری از مقالات با ذکر منبع آن آزاد است.

  • Ad
  • Ad
  • Ad