• Ad

اهلی کردن همستر


اهلی کردن همستر

برخی اوقات لازم است همستری که هنوز دستی نشده را باید بلند کنید تا مثلا قفس را تمیز کنید در این موقع میتوانید از یک فنجان و یا لوله دستمال کاغذی که تهش بسته نباشد برای بلند کردن همستر که اهلی نشده است استفاده کنید شما باید با ملایمت همستر خود را درون اینها بگذارید و بیرون بیاورید. این بهترین راه است که میتوان انجام داد و از اضطراب همستر جلوگیری میکند.

.
برای گرفتن همستری که با او آشنا نیستید و احتمال می دهید که گاز بگیرد می توانید از یک فنجان و یا دستمال و حوله های ضخیم استفاده کنید .
.
استفاده از دست کش می تواند شدیدا همستر را بترساند و ممکن است باعث شود که او در این هنگام مقاومت  کند و به شما اجازه دست زدن  ندهد.

.
اگر از دست زدن به همستر می ترسید و با این حال می خواهید حتما از این روش استفاده کنید، باید با مهربانی عمل کنید و اعتماد همستر را بدست بیاورید.  یا مثلا هنگامی که قرار است قفس او را تمیز کنید به او غذایی به عنوان انعام بدهید و او را بیرون بیاورید. یادتان باشد همستر تنها وقتی که احساس خطر کند گاز می گیرد.

در دست گرفتن همستر

.
توجه داشته باشید که در دستشویی، حمام، و سوراخ هایی که باعث فرار و گیر افتادن و یا آسیب به همستر می شود را قبلا ببندید چون همستر جهنده خوبی است و ممکن است در موقع ترس به سرعت و چابکی فرار کند و وارد اینها شده و باعث مرگ خود و ناراحتی شما و یا کودک شما  شود.

.
بعضی افراد هنگامی که میخواهند قفس همستر را تمیز کنند او را در وان خالی حمام میگذارند . اگر قرار است همستر خود را در لگن یا وان حمام بگذارید به یاد داشته باشید که حداقل ارتفاع باید ۸۰ سانتی متر باشد چون همستر می تواند بجهد و از آن بیرون بپرد.

شستن همستر

.
بهترین راه برای بلند کردن همستر این است که او را در یک دست قرار بدهید و دست دیگرتان را مانند حفاظ دور او بگذارید همستر ها میپرند و اینکار شما از پرش آنها جلوگیری می کند به یاد داشته باشید پریدن و افتادنش  باعث مجروح شدن و گاهی اوقات مرگش می شود. پس بهتر است در جایی اینکار را بکنید که فرش نرمی داشته باشد و در ارتفاع کم باشد.

در دست گرفتن همستر

.

به همسترتان اجازه رفت و آمد از بین دست هایتان یا زیر بغل تان را بدهید. او هنگامی که از دستهایتان بالا و پایین میرود و خود را پنهان می کند لذت می برد. اگر مرتب جلوی او را بگیرید عصبی می شود و این را با جیغ کشیدن نشان می دهد.

.

دست خود را داخل قفس کنید وقتی همستر متوجه دست شما شود  سعی میکند با آن بازی کرده و از آن بالا برود نگران نباشید چون حالا همستر کمی به شما اعتماد کرده است. حالا  با ملایمـت او را بلند کنید و در کف دست خود بگذارید.

.
امکان دارد در اوایل بخواهد پایین بپرد  اما شما می توانید با مهربانی او را با دست های خود که  حفاظ همسترتان  میکنید نگه دارید.

زمان اهلی و دستی شدن با سن همستر متغیر است ممکن است همستر در چند روز دستی شود و ممکن است یک ماه زمان لازم داشته باشد.  به یاد داشته باشید صبر و حوصله داشتن خیلی مهم است.

چگونه همستر را در دست بگیریم

.
اگر عجله داشته باشید همسترتان بسیار دیرتر از زمان معمول دستی می شود. فشار  به همستر باعث کلافه شدن و عصبی شدن همستر می شود.

.

پس آهسته آهسته قدم بردارید و به این ترتیب عمل کنید:

به همستر خود فرصت دهید که محیط جدیدش را بشناسد و در آن احساس امنیت بکند. در این زمان، علاقه به بازی کردن و غذا خوردن را در او می بینید. هر موقع که نزدیکش شدید با ملایمت با او صحبت کنید تا به صدای شما عادت کند و صدایتان را بشناسد .

سعی کنید اگر وقت کافی در خانه دارید با دست به همسترتان غذا بدهید و هر چند وقت یکبار هم روی دست خود مقداری غذا بریزید تا همستر غذا را برداشته و به بوی دستتان عادت کند. یا می توانید اگر قفس فلزی دارید غذا را از لای میله ها به او بدهید.  سعی کنید هنگامی که همستر در حال غذا خوردن است او را لمس و ناز کنید.

منبع:  دنیای پرندگان

.

مطالب دیگر در مورد همستر:

بنین
این مطلب توسط :
بنین قربانی برای سایت byabama.com ارسال شده است

تعداد بازدید از این صفحه : 1,653 بازدید

کپی برداری از مقالات با ذکر منبع آن آزاد است.

  • Ad
  • Ad
  • Ad