• Ad

اهمیت بهداشتی توکسوپلاسما


اهمیت بهداشتی توکسوپلاسما

عفونت توکسوپلاسما در انسان از طریق ارگانیسمهای محصور در داخل کیست ، با خوردن گوشت نپخته و یا نیم پز و تماس با اووسیستهای موجود در مدفوع گربه آلوده ایجاد می شود. یا میتواند بصورت مادرزادی از طریق عبور از جفت بروز کند

ایمنی زن آبستن، جنین را در مقابل عفونت داخل رحمی محافظت میکند. بنابراین برای آنکه توکسوپلاسموز مادر زادی ایجاد شود، مادر می بایست طی حاملگی دچار عفونت شده باشد. حدود یک سوم از خانمها آنتی بادیهای محافظ را قبل از حاملگی کسب میکنند و این محافظت در آنهایی که از گربه ها به عنوان حیوان خانگی مراقبت میکنند بیشتر است.

خطر بروز عفونت در جنین متناسب با طول مدت بارداری افزایش می یابد بطوریکه میزان خطر در ۱۳ هفتگی بارداری حدود ۶ درصد و در ۳۶ هفتگی بارداری ۷۲ درصد می باشد. عفونت در مراحل اولیه بارداری شیوع کمتری دارد.

نوزادان مبتلا در زمان تولد معمولا علائم بیماری منتشر همراه با وزن پایین تولد، بزرگی کبد و طحال، زردی و کم خونی را نشان میدهند. سایر عوارض آن بیماری دستگاه عصبی همراه با تشنج، کلسیفیکاسیون های داخل مغزی ، کند ذهنی ، هیدروسفالی یا میکرو سفالی می باشد. تمام آنها در نهایت دچار التهاب شبکیه چشم می شوند.

عفونت در مادر و جنین اغلب بدون علامت است و فقط توسط آزمایشات سرولوژی قبل و بعد از زایمان قابل تشخیص است. فقط در مواردی  علائم عمومی شامل خستگی، دردهای عضلانی، لنفادنو پاتی، تب و گاهی جوشهای پوستی  بروز می کند. عفونت طی بارداری میتواند منجر به سقط شود. خطر زایمان زودرس در این زمان ۴ برابر بیشتز از جمعیت عادی است.

در زنانی که سیستم ایمنی سالم دارند، عفونت اولیه باعث ایجاد ایمنی می شود و خطر انتقال به جنین در آینده از بین میرود اما در زنانی که دچار نقص ایمنی هستند عفونت می تواند شدید بوده و ضایعات گسترده و عوارض مغزی در جنین ایجاد کند.

تشخیص مستعد بودن به عفونت، ابتلا به آن یا مصونیت در برابر آن با آزمایشات سرولوژی مقدور می باشد. برای خانمی که دچار بیماری فعال است درمان توصیه می شود. درمان میزان بروز عفونت جنین را کاهش میدهد ولی ممکن است شدت آن را ( در صورت ابتلاء جنین ) کاهش ندهد. با وجود درمان مادر، خطر برای جنین بطور کامل از بین نمی رود.

هیچ واکسنی برای پیشگیری از توکسوپلاسما وجود ندارد ، اما رعایت نکات زیر تا حدی میتواند از ابتلا به بیماری پیشگیری کند.

۱- گوشت را با درجه حرارت مناسب به مقدار کافی بپزید.

۲- میوه و سبزیجات را ضد عفونی کنید.

۳- ظروف آشپزخانه که حاوی گوشت خام، غذاهای دریایی، سبزیجات و میوه هستند را تمیز بشویید.

۴- هنگام تماس با ظروف متعلق به گربه دستکش بپوشید.

۵- از دادن گوشت خام یا کم پخته شده به گربه خودداری کنید و گربه را داخل خانه نگهدارید.

 

منبع: بارداری و زایمان ویلیامز ۲۰۱۰

 

مطالب مشابه در همین سایت: توکسوپلاسموز در گربه ها،  انتقال توکسوپلاسموز به انسان

ناهید
این مطلب توسط :
ناهید شریعتی برای سایت byabama.com ارسال شده است

تعداد بازدید از این صفحه : 181 بازدید

کپی برداری از مقالات با ذکر منبع آن آزاد است.

  • Ad
  • Ad
  • Ad