• Ad

بیماری خطرناک طوطی


بیماری خطرناک طوطی

بار ها پیش آمده که علائم ویروس در فرم مزمن و حاد با علائم پرکنی اشتباه گرفته شده است. یک بیماری خطرناک طوطی “بیماری منقار و پر طوطی” یا Psittacine Beak and Feather Disease که از آن با عنوان ایدز پرنده یا Bird Aids یاد می شود از جمله این بیماریهاست.

 

عامل این بیماری نوعی ویروس است که منقار و پر و سیستم ایمنی بدن کل طوطی سانان را درگیر میکند و به شدت واگیر دار است.

بیشترین آمار ابتلا به این ویروس در طوطی های استرالیایی ومخصوصا کاکادو ها (Cockatoo) است ولی همه طوطی ها نظیر اکلکتوس , طوطی برزیلی , باجریگار( مرغ عشق معمولی) , طوطی خاکستری آفریقایی ( کاسکو ) به آن مبتلا میشوند.

ویروس در ترشحات چشم ، محتویات چینه دان (غذا دادن طوطی ها به هم و به جوجه ها) ، مدفوع ،  پرهای  طوطی ها (از طریق تنفس )  به راحتی منتقل میشود  و حتی از طریق بدن و لباس انسان به راحتی از مغاره های پرنده فروشی به منازل و یا سالن های تکثیر منتقل میشود که مخصوصا در  سالن های تکثیر باعث مبتلا شدن تمام طوطی های یک سالن می شود و معمولا اولین علامت بیماری در سالن، مردن جوجه های کم سن است.

*علائم بیماری در فرم شدید آن تلفات  طوطی های جوجه ، افسردگی ، استفراغ و انباشته شدن غذا در چینه دان و به وجود آمدن حالت سنگی در چینه دان، اسهال ، بیماری تنفسی است. در این موارد، چیز غیر طبیعی در منقار و پرهای طوطی دیده نمی شود.

*در فرم خفیف تر که در طوطی های جوان (نه جوجه ها) مشاهده میشود. در این حالت پرهای ریز و کرکی و پرهای در حال رشد همگی خراب و ناقص میشوند.  اشتها و وزن پرنده کم می شود، پرها کنده شده شده  و میریزد و یا می شکند که با درد شدید و خونریزی در محل شکستگی همراه است و در نهایت طوطی می میرد.

*در حالت مزمن که معمولا در طوطی های پیر مشاهده میشود. اولین علامت  کم شدن و در نهایت قطع تولید گرد در پرهای طوطی است. پرهای طوطی نرم و سست و نازک میشوند و به راحتی میشکنند. با آسیب دیدن ریشه پرها  بدن پرنده قادر به ساختن پرهای جدید نخواهد بود. پرهای دم و شانه  و یا  تاج  در کاکادو ها از این قائده مستثنی نیست. در این زمان پوست لخت بدن پرنده به صورت زشتی نمایان میشود و روی پوست و منقار طوطی اثری از گرد طبیعی بدن طوطی وجود نخواهد داشت. پرهای جدیدی که بعد از ریختن جایگزین میشوند پلاسیده و دفرمه هستند و تغییر رنگ در پرهای جدید کاملا مشهود است.  در محل شکستگی و کنده شدن پر ها خونریزی دیده می شود.

همچنین منقار طوطی هم مشکل دار شده  و نقاط فرو رفته و خالی در آن دیده می شود و قسمت های قهوه ای و مرده  داخل قسمت بالایی منقار ایجاد میشود. گاهی نوک طوطی می شکند و پرنده دچار عفونت منقار و دهان می گردد.

در این فرم بیماری، دفرمه شدن و دراز شدن ناخن و زخم شدن ناخن طوطی هم دیده می شود.

نهایتا در این فرم بیماری پرنده کم اشتها شده و دچار کاهش وزن می شود و نهایتا با از کار افتادن  کبد میمیرد.

پرنده آلوده به فرم مزمن بین چند ماه تا چند سال زنده خواهد ماند و در این مدت هر روز ضعیف تر و افسرده تر میشود که شرایط بسیاد سختی رو برای صاحب پرنده ایجاد خواهد کرد و در نهایت طوطی در اثر ابتلا به یک بیماری یا عفونت ثانویه از بین خواهد رفت. متاسفانه هیچ درمان قطعی برای این بیماری وجود ندارد.

همچنین بخوانید: نکات مهم در هنگام خرید طوطی، نژاد طوطی ها، طوطی های فروشی ما

تعداد بازدید از این صفحه : 296 بازدید

کپی برداری از مقالات با ذکر منبع آن آزاد است.

  • Ad
  • Ad
  • Ad