• Ad

بیماری دیستمپر در سگها


بیماری دیستمپر در سگها

ویروس دیستمپر در مقایسه با سایر ویروس هایی که در سگ ها شایع است، مرگ و میر بیشتری ایجاد می کند. معمولا بیماری در سگ های جوان بیشتر مشاهده می شود. تنها ویروس هاری در میان سایر ویروس هایی بیماری زا در سگ میزان کشندگی بیشتری از ویروس دیستمپر دارد.

دیستمپر یکی از بیماری های مهم و  بسیار مسری سگ ها و سگ سان است. این بیماری به انسان و سایر حیوانات منتقل نمی شود. بیماری در سگها در هر سنی دیده می شود ولی در سگهای جوان ، میزان ابتلا و مرگ و میر بیشتر است.

.

عامل بیماری جزو خانواده پارامیکسوویریده است که نسبتا مقاوم است و مدتها در محیط باقی می ماند.  روش های معمول  ضد عفونی  کلینیک های دامپزشکی می توانند ویروس موجود در محیط  را از بین ببرند. در محیط سرد و در طول فصل زمستان، ویروس برای مدت بیشتری در محیط زندگی سگ زنده می ماند. ویروس نسبت به اشعه ی ماوراء بنفش حساس است. اما استفاده از لامپ های جرم کش در بیمارستان های دامپزشکی  جهت کنترل انتشار این ویروس از ارزش محدودی برخوردار است.

انتقال در این بیماری غالباً توسط   ترشحات حیوان مبتلا صورت گرفته و بیماری به سرعت در میان سگ های جوان و حساس گسترش می یابد. پیشرفت این بیماری در توله سگ ها سبب  بقای عفونت در جمعیت سگ های جوان می گردد. از نظر بیولوژیکی،  سویه های بیماری زای متعددی برای این ویروس شناخته شده است که بعضی از آنها قدرت بیماری زایی خفیف داشته و فرم پنهان بیماری را ایجاد می کند و بعضی انواع دیگر نیز فرم حاد بیماری را پدید می آورند که با فراوانی مرگ و میر زیاد همراه است. بعضی انواع این ویروس به احشاء تمایل بسیاری داشته و بیماری ناتوان کننده ای را ایجاد می کنند که با مرگ و میر زیادی همراه است.

.

شایع ترین عوارض که به عنوان وجه اشتراک تمامی سویه های ویروس دیده می شود اثرات تضعیف کننده سیستم ایمنی در سگ ها می باشد که به دنبال تکثیر ویروس در غدد لنفاوی و در طول دوره نهفته بیماری ایجاد می شود و در این سگ ها علائم حاد بیماری دیده می شود.

به علت ضعف سیستم ایمنی ناشی از ویروس، عفونت ثانویه ی باکتریایی در دیستمپر بسیار شایع است و همواره نشانه ی بالینی دیگری نیز بروز می کند و منجر به افزایش میزان مرگ و میر می گردد و می تواند سبب تشدید عفونت هایی از قبیل توکسوپلاسموز، کوکسیدیوز، آنتریت های ویروسی، و عفونت حاصل از مایکوپلاسماها شود.

.

در فرم حاد بیماری دیستمپر، دوره ی نهفتگی معمولاً دو هفته است در چهارمین تا هفتمین روز بیماری، بدون آنکه علامت آشکاری از بیماری دیده شود، لکوپنی و تب ناپایدار در حیوان بروز می کند. درجه حرارت بدن برای مدت ۷ تا ۱۴ روز کاهش یافته و سپس به حد طبیعی خود می رسد اما پس از آن مجددا ً افزایش یافته و با التهاب مخاط بینی و ملتحمه چشم همراه می شود. سرفه، اسهال، استفراغ، بی اشتهایی، کم آبی بدن و کاهش وزن از نشانه های شایعی هستند که در فرم حاد بیماری مشاهده می شوند. در پوست بویژه در ناحیه ی شکم راش های جلدی بروز می کند که ممکن است پیشرفت نموده و منجر به ایجاد پوستول شوند.

.

علائم آنسفالیت حاد ممکن است به صورت علائم عصبی Myoclonus و انقباض آرواره ها، آتاکسی و عدم تعادل، چرخش، tenderness ، سفتی و سختی عضلات، احساس ترس، ناله کردن و کوری دیده شود. لازم به ذکر است سگ هایی که نشانه های عصبی در آنها با تأخیر بروز می کند غالبا ً مصونیتی در برابر ویروس کسب می نمایند و بنظر می رسد علت آن مهار شدن ویروس توسط واکنش های ایمنی و اثرات حفاظتی سد خونی مغزی باشد. سگ هایی که از بیماری جان سالم بدر می برند ممکن است ضایعات عصبی از قبیل اسپاسم عضلات جمع کننده و اختلالات بینایی و بویایی در آنها باقی بماند.

در سگ های بالغ، علاوه بر آنسفالیت حاد و تحت حاد، ویروس قادر به ایجاد دو فرم کاملاً متفاوت آنسفالیت مزمن نیز می باشد که یک فرم آن آنسفالیت چند کانونی نامیده می شود و دوره ی بالینی آن بیش از یک سال است. فرم دیگر آنسفالیت مزمن که در دیستمپر بروز می کند، به نام آنسفالیت سگ های مسن معروف است. که یک بیماری پیشرونده و نادر بوده و غالباً سگ هایی را که سن آن ها بیشتر از شش سال است، گرفتار می سازد.

.

هیچگونه دارو یا ترکیب شیمیایی ضد ویروسی که از ارزش عملی خاصی در درمان دیستمپر سگ ها برخوردار باشد وجود ندارد. ولی دامپزشک از درمانهای حمایتی و الکترولیت تراپی استفاده خواهد کرد.

.

مصونیتی که از مادر به فرزند منتقل می گردد مانع ایمن سازی توله ها می گردد. به منظور دستیابی به بیشترین شانس مصونیت بخشی و به حداقل رساندن احتمال عفونت توسط ویروس، واکسیناسیون توله ها باید از سن شش هفتگی آغاز شده و تا سن ۱۴ هفتگی هر دو هفته یک بار ادامه یابد و واکسینا سیون سالانه ضروری است.

منبع: پرشین پت کلینیک دات کام

بنین
این مطلب توسط :
بنین قربانی برای سایت byabama.com ارسال شده است

تعداد بازدید از این صفحه : 376 بازدید

کپی برداری از مقالات با ذکر منبع آن آزاد است.

  • Ad
  • Ad
  • Ad