• Ad

چگونه سگی مهاجم تربیت کنیم ۵


چگونه سگی مهاجم تربیت کنیم ۵

آموزش ها عمومی.

قبل از اقدام به آموزش سگ برای نگهبانی، او باید چند درس ابتدایی را یاد بگیرد تا از شما حرف شنوی داشته باشد.

درس اول بنشین: سگ باید با این فرمان شما روی پاهای عقب بنشیند.

درس دوم بیا: با گفتن بیا ، سگ باید به سمت شما بیاید.

درس سوم بخواب:  این درس در واقع تکمیل درس اول یا نشستن است. سگ روی دستها و پاها روی زمین میخوابد.

.

 اصول مهاجم کردن سگ مانند هر آموزشی با تشویق و تنبیه عملی می شود. بعد از آموزش های اولیه،  تربیت اولیه سگ برای نگهبانی با انجام آموزشهای  ساده ای مثل تحریک  حس تهاجمی بودن آغاز می شود. به سگ از همان تولگی دستور بگیر را بدهید. با یک اسباب بازی مدام به بدن توله بزنید و سگ خود را مجبور کنید تا آنرا گاز بگیرد اگر گرفت و آنرا در دهان خود نگه داشت و کشید چه بهتر ولی اگه گرفت و رها کرد کاری کنید تا تحریک شود اسباب بازی را از شما بگیرد. بعد از اینکه در دهان خود نگه داشت بازی بکش بکش را بازی کنید گاهی هم باید اسباب بازی را رها کنید که به او یاد دهید که  پیروز شده و با اینکار اعتماد بنفس او بیشتر میشود. تا اینجا اشاره ای به جنسیت سگ شما نکرده ایم . شاید به این دلیل که بنظر ما فرق زیادی در خصیصه نگهبان بودن بین سگ نر و ماده وجود ندارد . برای اطلاعات بیشتر اینجا را بخوانید.

.

بعد از چند هفته  سگ شما آنقدر بزرگ شده که نسبت به غریبه واکنش نشان دهد واکنش های اولیه نسبت به غریبه شامل پارس کردن، عقب و جلو رفتن و حسی بین شک و ترس در سگ است در این لحظه شما نباید پشت سگ را خالی کنید یا او را سرزنش کنید که چرا به غریبه حمله نمیکند وگرنه سگ خاطره ای بد از غریبه پیدا میکند که دیگر هیچ وقت قادر نیست وظیفه اش را به درستی انجام دهد . در این زمان شما باید کنار سگ باشید و او را با نوازش هایتان دلگرم کنید بعد از اینکه غریبه رفت حتما لازم است سگ را تشویق کنید و جایزه بدهید بهترین جایزه هم غذای مورد علاقه اش است بعد از تکرار همین اعمال سگ به خوبی درک میکند که شما از او چه انتظاری دارید بعد از هفته ها تکرار سگ به غریبه ها حساسیت نشان میدهد و پارس میکند اما حمله نمیکند. کسانی که میخواهند سگشان در این درجه باشد تا همینجا تربیت را متوقف کنند.

.

 اما کسانی که یک نگهبان حرفه ای میخواهند بعد از رفتار سگ نسبت به غریبه مهم ترین تمرین این است که به او یاد دهید از دست غریبه غذا نگیرد.

.

حالا نوبت آموزش حمله کردن است .

در این مرحله شخص دیگری که برای سگ غریبه است  را جلوی سگ میاورید و مدام به او بگویید بگیر بگیر و اشاره به فرد غریبه میکنید سگ ممکن است منظور شما را نفهمد و فقط برایش پارس کند تمرین بکش بکش را یادتان میآید حالا در همینجا بدردتان میخورد اگر این تمرین را  با سگ کار کرده باشید خیلی راحت به سگ میفهمانید که باید به مچ دست غریبه حمله کند و سگ هم به راحتی با استفاده از تفریح ساده ی دوران تولگی اش به غریبه حمله میکند شما هم مدام او را تشویق کنید. بعد از بگیر شدن سگ آموزش وایستا بسیار الزامی هست این آموزش باعث میشود سگ از حمله به غریبه دست نگه دارد. این دستور با استفاده از یک تسمه که به قلاده سگ بسته شده است انجام می شود. زمانی که سگ حمله میکند خیلی بلند و با جدییت بگویید “وایستا” و تسمه را محکم به عقب بکشید دوباره باید تکرار شود تا سگ مفهوم وایستا را درک کند و از حمله دست بکشد .

http://g-pet.com/pic/s-guard-rotwiler-2.jpg

.

تا همینجا مطمئنا شما خسته شده اید و فکر میکنید سگ شما یک نگهبان کامل شده ولی هنوز سگ شما با غریبه چوب به دست یا سنگ بدست آشنا نشده و هنوز مفهوم  چاقو و شلاق و تفنگ را درک نکرده است.

با تجربه من در دو سال خدمت در مرکز تربیت سگ های ارتش ، اینطور دریافته ام که برای داشتن یک سگ تربیت شده (در هر زمینه ای) دو شرط مداومت و نزدیکی عاطفی با سگ حرف اول را میزند.

این مطلب ناتمام است و بتدریج آنرا تکمیل خواهیم نمود . . .

.

برگشت به قسمت اول

دکتر
این مطلب توسط :
دکتر حمید بهادری برای سایت byabama.com ارسال شده است

تعداد بازدید از این صفحه : 1,759 بازدید

کپی برداری از مقالات با ذکر منبع آن آزاد است.

  • Ad
  • Ad
  • Ad