• Ad

تمساح ایرانی


تمساح ایرانی

تنها یک نوع تمساح در ایران زندگی میکند بنام تمساح پوزه کوتاه که نام محلی آن " گاندو " ست.

.

زیستگاه این حیوان در جنوب شرق ایران، بلوچستان ، چابهار و ایرانشهر می‌باشد. سازمان حفاظت محیط زیست جهت حراست و مراقبت از زیستگاه‌های طبیعی آن، مناطق فوق را تحت عنوان «منطقه حفاظت شده گاندو» نامیده است.  این منطقه دارای رودخانه‌های مهمی همچون سرباز، باهوکلات و کلاجو می‌باشد. در این روخانه‌ها برکه‌هایی وجود دارد که هر کدام قلمرو تمساح ها ست.

.

تمساح (کروکودیل) ایرانی، اغلب شب‌ها  در اطراف رودخانه به منظور تهیه غذا، پرسه می زند و  از ماهی‌ها، پرندگان و پستانداران اطراف رودخانه تغذیه میکند.  چند سال پیش کشته شدن یک کودک شش ساله توسط تمساح در ایران گزارش شده است.

.

تمساح ایرانی (Iranian corocodile) در سن بین ۵ تا ۱۰ سالگی بالغ می‌شود، اما تعداد محدودی از آنها به سن بلوغ میرسند. در شروع فصل بارندگی تمساح ماده هنگام شب در حاشیه شنی رودخانه گودالی به عمق تقریبی نیم متر حفر می‌نماید و در آن ۲۰ تا ۶۰ تخم می‌گذارد و روی آن را با شن می‌پوشاند.  کروکودیل ماده اغلب برای حفاظت از تخم‌ها در اطراف این حفره پرسه میزند. پرندگان شغال‌ها، روباه‌ها بزرگ‌ترین قاتلین بچه‌ تمساح ها هستند.

تمساح ایرانی گاندو

.

بچه تمساح ها با طولی برابر ۲۰ تا ۲۵ سانتیمتر به دنیا می‌آید. آنها به رنگ زیتونی و با نوارهای تیره بر روی دمشان و نقاط تیره رنگ در طول دو طرف بدنشان دیده می‌شوند. کروکودیل‌های مسن‌تر به رنگ قهوه‌ای روشن با علائم تیره پراکنده‌ای بر بدنشان هستند.  ساختمان دندان گاندو مانند سایر کرکودیلها برای جویدن مناسب نیست، اما شیره گوارشی آنها اسید فراوان دارد که می‌تواند در عرض چند دقیقه هر چیزی را هضم نماید.

بچه گاندو تمساح ایرانی

.

دم تمساح ها مانند سکان کشتی پهن و انتهای آن را صفحات دندانه‌دار استخوانی فرا گرفته است . دست و پا بسیار کوتاه است. ۵ انگشت در هر دست و ۴ انگشت در هر پا که با پرده نازکی نیز پوشیده شده است. تمساح پوزه کوتاه ایرانی از نظر اندازه و قد یک تمساح با جثه متوسط است. این کروکودیل می‌تواند تا طول ۴ متر نیز رشد کند. بزرگ‌ترین گاندو که تا کنون مشاهده شده حدود شش متر بوده است.

منبع : irandeserts

همچنین بخوانید:جزیره کروکودیل ها

تعداد بازدید از این صفحه : 326 بازدید

کپی برداری از مقالات با ذکر منبع آن آزاد است.

  • Ad
  • Ad
  • Ad