• Ad

تولید مثل قناری


تولید مثل قناری

وقتی قناری ماده آماده تخم گذاری شد اقدام به ساخت لانه خواهد کرد. آنان به یک لانه فنجانی شکل بدون سقف در گوشه بالای قفس و موادی مثل نخ و کاغذ و دستمال کاغذی پاره شده و سایر مواد نرم نياز دارند.

.

قناری‌ها مانند بعضی پرنده های دیگر قلمرو دارند برای همین باید هر جفت در یک قفس باشند. گاهی ممکن است قناری نر و ماده با هم دعوا کنند، این بدین معنی است که پرنده ماده، برای جفت گیری آماده نیست و باید آنها را از هم جدا کرد. بسیاری از تکثیر کننده‌ها دو قفس را با یک دیوار سیمی از هم جدا می‌کنند و وقتی دو پرنده به یکدیگر عادت کردند و از میان آن دیوار سیمی با یکدیگر شروع به عشق بازی کردند، آن دیوار سیمی برداشته می‌شود.

.
جنس نر قناری نسبت به جنس ماده از لحاظ اقتصادی ارزش بیشتری دارد و با قیمت بالاتری خرید و فروش می‌شود. تعیین جنس قناری از روی مشخصات ظاهری کار دشواری است و نیاز به تجربه کافی دارد، برخی از پرورش دهندگان با تجربه می‌توانند از روی برخی مشخصات ظاهری و رفتاری و آواز خوانی پرنده جنس آن را تشخیص دهند.

 

قناری ماده در لانه طی مدت ۴ – ۵ روز تخم گذاری می‌کند و به مدت دو هفته بر روی تخم‌ها می‌خوابد و در این مدت به ندرت لانه را ترک می‌کند. وقتی جوجه قناری بدنیا آمد باید غذاهای مقوی مانند تخم مرغ برای پدر و مادرش فراهم شود تا آنها جوجه‌هایشان را تغذیه کنند.


جوجه‌ها بعد از ۱۸ روز لانه را ترک می‌کنند. والدین آنها را برای حدود یک هفته بعد از این نیز تغذیه می‌کنند. وقتی قناری ماده دوباره تصمیم به تخم گذاری بکند ممکن است به مسن ترین جوجه‌ها حمله بکند. در این موقع دیوار سیمی میان قفس مفید خواهد بود تا پرنده نر بتواند از میان سیم ها جوجه‌ها را تغذیه بکند تا زمانی که ماده دوباره تخم‌ گذاری کند.

.
منبع : ویکی پدیا

.

مطالب مفید دیگر:

جوجه کشی در قناری

تاریخچه پرورش قناری

 

 

تعداد بازدید از این صفحه : 415 بازدید

کپی برداری از مقالات با ذکر منبع آن آزاد است.

  • Ad
  • Ad
  • Ad