• Ad

تولید مثل مرغ عشق


تولید مثل مرغ عشق

مرغ عشق ماده ۴ تا ۶ تخم می‌گذارد و به مدت ۱۸ تا ۲۱ روز بروی آنها می‌خوابد و در این مدت پرنده نر در حوالی لانه می‌ماند و نقش نگهبان را بر عهده دارد و از دهانه لانه، ماده را تغذیه می‌کند. مرغ عشق نر تا بزرگ شدن جوجه‌ها حق ندارد به لانه وارد شود و ماده این اجازه را به وی نمی‌دهد.

.

جنس نر و ماده مرغ عشق را با توجه به پوستی که در بالای منقار قرار دارد و سوراخهای بینی در آن هستند می توان تشخیص داد. در جنس نر رنگ این پوست آبی تیره‌ است اما در جنس ماده آبی روشن٬ قهوه‌ای یا متمایل به قهوه‌ای است. رنگ آبی این پوست در نوع نر همواره مشخص است هرچند در نرهای مریض این رنگ مات می‌شود و در نرهای مسن قهوه‌ای شده و ترکهایی در آن دیده می‌شود. اما رنگ این پوست در ماده‌ها متغیر است در موقع تخم گذاری و در جوانی صاف و روشن تر است و پس از این مدت تیره تر و چروک دار می‌گردد.

Male and Female

شروع تخم گذاری مرغ عشق در آغاز فصل بارندگی می‌باشد. این پرنده در طبیعت  از سوراخهای موجود بر روی درختان بعنوان لانه استفاده می‌کند و لانه نمی سازد و برای پر کردن کف لانه  هم از پوست خود درخت استفاده می‌کند.

مرغ عشق ماده به خاطر سلامتی جوجه‌ها در لانه فضله نمی‌کند و برای این کار از لانه خارج می‌شود. در هنگام تخم گذاری در برخی موارد پرهای ماده می‌ریزد و احتمالا این کار برای ایجاد محیطی گرم برای تخمها و جوجه‌ها می‌باشد. بعد از تولد جوجه‌ها، مادر آنها را به وسیله خوراک نرم معده اش تغذیه می‌کند. در این زمان، ماده کمتر از قبل مبادرت به خروج از لانه می‌کند و تنها مواقع ضروری برای دفع فضله، تغذیه یا تمیز کردن خود خارج می‌شود.

ماده همیشه از طریق نر تغذیه می‌شود که این تغذیه شامل دانه‌های هضم شده آماده نیز می‌شود. دو تا سه هفته مرغ عشق ماده از نوزادان در زیر بال و پر خود مراقبت می‌کند تا اینکه پرهای آنها در می‌آید. بعد از حدود چهار هفته مرغ عشقهای جوان می‌توانند از لانه بیرون بیایند و پرواز کنند.آنها قادر به داشتن زندگی مستقل هستند اما پدر تا یک یا دو هفته از آنها مراقبت کرده و گه گاه تغذیه شان می‌نماید.در حین این مدت مرغ عشق ماده نیز اگر شرایط برای تخم گذاری سری دوم مناسب باشد مقدمات را آماده می‌کند.


در سه ماه اول مرغ عشق هنوز پرهای اولیه را دار هست و تفاوت چندانی از نظر ظاهر با مرغ عشقهای بالغ ندارد. تنها رنگشان مات تر از مرغ عشقهای بالغ است. رنگ پوست بینی روشن است و به سختی می‌توان آنها را تعین جنسیت کرد. مهمترین نشانه مرغ عشقهای جوان رنگ چشمان آنهاست که فقط سیاهی آن معلوم است. بعد از ۳ ماه پرهای مرغ عشق می‌ریزد و از این موقع به بعد مرغ عشق کاملا مانند بقیه مرغ عشق‌های بالغ می‌شود و آماده تولید مثل می‌شود.

منبع: ویکی پدیا

همچنین بخوانید:

تغذیه مرغ عشق

تولید مثل قناری

تعداد بازدید از این صفحه : 296 بازدید

کپی برداری از مقالات با ذکر منبع آن آزاد است.

  • Ad
  • Ad
  • Ad