• Ad

حقایقی درباره خزندگان


حقایقی درباره خزندگان

بیشتر از 8000 گونه خزنده د جهان وجود دارد و آنها در تمام قاره ها بجز قطب جنوب زندگی می کنند.

.

اکثر گونه های خزندگان به خوبی سرما را تحمل نمی کنند. اما نوعی لاکپشت (Emydoidea blandingii) گاهی در حال شنا کردن در زیر یخ های دریاچه های آمریکا دیده می شود.

.

.
خزندگان در بین گونه های حیوانات طولانی ترین عمر را دارند. برای مثال لاکپشتهای عظیم الجثه آلدابرا ( Aldabra tortoise ) بیش از ۱۵۰ سال عمر می کنند. تمساح ها ( Alligators ) نزدیک ۷۰ سال عمر می کنند. پیتون های بال ( Ball pythons ) که بصورت حیوان خانگی نگهداری می شوند، تا ۴۰ سال زندگی می کنند.

.
اکثر مارهای دنیا ( نزدیک دو سوم ) غیر سمی هستند.  فقط حدود  ۵۰۰  گونه  از مارها سمی هستند و از این  بین  فقط ۴۰ – ۳۰ گونه از آنها برای انسان خطرناکند. به عبارت دیگر تنها ۲ درصد تمام مارها برای انسان خطرناک هستند. البته این مورد در استارلیا استثناست. اکثر مارهایی که در استرالیا زندگی می کنند سمی هستند. مار تایپان ( taipan ) یکی از این مارهاست.

.
حقیقت اینست که در ایالات متحده، هر ساله تلفات انسانی در اثر نیش زنبور بیشتر است تا نیش مار.

.

گونه های خاصی از مارها می توانند ماه ها بدون غذا به سر ببرند. مخصوصا مارهای از نوع بزرگ مثل آناکوندا و پیتون مشبک از این دسته هستند. این مارها غذاهای بزرگی نسبت به جثه خود شکار می کنند و متابولیسم کند تری نسبت به ما دارند و بنابراین می توانند زمان زیادی را بین دو وعده غذایشان بگذرانند.

.
“خونسرد ” واژه مناسبی برای توصیف خزندگان نیست. خون آنها الزاما سرد نیست بلکه آنها اکوترمیک هستند یعنی دمای بدنشان را از محیط بدست می آورند و برخلاف ما انسانها، قادر به تنظیم یک درجه حرارت ثابت برای بدن خود نیستند.

.
مارها و سوسمارها زبانشان را در هوا تکان می دهند تا ملکولهای بو را از هوا بگیرند. آنها با بینی شان بویی حس نمی کنند بلکه با زبان مولکوهای بو را به اندامی بنام Jacobson در دهان منتقل می کنند.

.
گاهی مارها تخم سایر خزندگان و پرندگان را می خورند. مار تخم مرغ خور آفریقایی ( جنس Dasypeltis ) بر طبق نامش ، ترجیح می دهد برای غذا، تخم سایر حیوانات را بخورد. این مار، کل تخم مرغ را یکجا می بلعد و بعد با ابزاری شبیه دندان که در داخل بدن دارد آنرا شکسته و پس از بیرون کشیدن محتویات تخم مرغ ، پوسته آنرا مجددا بالا آورده و بیرون می اندازد.

.

منبع: sensationalserpents.com

.

مطالب مفید دیگر:

زیستگاه مارها

درباره مارها

تمساح ایرانی

گروه
این مطلب توسط :
گروه ترجمه بیاباما برای سایت byabama.com ارسال شده است

تعداد بازدید از این صفحه : 439 بازدید

کپی برداری از مقالات با ذکر منبع آن آزاد است.

  • Ad
  • Ad
  • Ad