• Ad

حمام کردن طوطی


حمام کردن طوطی

معمولا خریدار از پرنده فروش سوال می کند که چگونه پرنده خود را حمام کند و معمولا هم اکثر پرنده فروش ها میگویند که پرنده را به حمام ببرند و با دوش تلفنی کم کم و آهسته پرنده را خیس کنند و یا مشابه آن.
.

متاسفانه اکثر پرنده فروش ها یا سایتهای اینترنتی و صاحبان طوطی پیشنهاد می کنند دوش را روی طوطی بیگرند یا حتی کمی شامپو بچه بزنند.  یا حتی شامپوی کاسکو به آنها می فروشند. هیچ گاه این کارها را نکنید چون با یک روش اشتباه ممکن است طوطی شما به زودی مبتلا به بیماری فساد پرها بشود.

استحمام،  در طبیعت  یک نیاز روحی و جسمی برای طوطی هاست. اما اگر میخواهیم در منزل آنرا انجام دهیم،  مواردی را باید رعایت کنیم تا به طوطی آسیبی نرسد.  شستشوی طوطی و استحمام چیزیست که معمولا هم صاحبان طوطی ها  و هم خود پرنده خصوصا طوطی هایی که مدتی با انسان بوده  و اهلی شده اند به آن علاقه دارند.  اما به این نکته توجه نمی کنند که در طبیعت، گونه های مختلف طوطی کاملا داخل آب  رفته و آبتنی می کنند و بسیاری از طوطی های متوسط و بزرگ جثه از آنجا که کمی در پرواز تنبل هستند و قدرت پروازشان ضعیف می شود ترجیح می دهند روی درختان، لای شاخ و برگ ها  از باران های روزانه لذت ببرند.

این باران هرگز مثل دوش حمام  روی سر طوطی نمی بارد. از این رو آنها  در آرامش سر خود را پایین می گیرند. طوطی ها در طبیعت پس از بارش باران هیجان زده می شوند و انواعی که دسته جمعی در آب رودخانه آبتنی می کنند  به دلیل ایجاد امنیت بیشتر هرگز تنهایی در طبیعت آبتنی نمی کنند.

شاید شما تجربه کرده باشید که هنگامی که طوطی شما بعد از حمام، بی حال شده و فکر میکنید که پرنده سرما خورده یا سردش شده ! اما حقیقت این است که آب وارد ریه شده و پس از مدتی دستگاه تنفسی دچار اشکال می شود.

در اکثر موارد مردم از اینکه طوطی شان از تمیزی برق بزند لذت می برند اما نمی دانند که آسیب بزرگی به سلامت پرها وارد می سازند چون گرفتن دوش آب  بین پرها  تمام گرد

بین پرها را از بین میبرد. این پودر سفید رنگ برای سلامت پرها حیاتی  می باشد و همچنین جلوی کنه و حشرات مزاحم را می گیرد.  گاه تکرار این عمل اختلالاتی در عملکرد غدد چربی ایجاد می کند و باعث خشک شدن یا نامنظم شدن آنها می شود.

.

پس بهترین روش حمام کردن طوطی این است که شما به آهستگی با اسپری آبپاش روی طوطی خود آب بپاشید و قبل از اسپری کردن مطمئن شوید بادی در جریان نیست و هوا سرد نیست. چون آنها مثل سگ و گربه نیستند و طاقت تغییرات ناگهانی دما را ندارند.

یا روش دیگر حمام کردن طوطی ها فرقی هم نمی کند چه نژاد و گونه ای باشد این است که ظرفی مناسب مانند یک وان کم عمق برای طوطی خود فراهم آورید تا خود اقدام به آبتنی کردن بکند و معمولا طوطی های کوچکتر زودتر این کار را انجام خواهند داد یا طوطی های با تجربه اهلی مثل کاسکویی که مدت هاست با انسان بوده و ترسی از آبتنی کردن ندارد.

اگر یک طوطی دارید که از آبتنی در وان می ترسد، بسیار خوب ،  تنها اسپری کنید بعده ها کم کم خودش وقتی اهلی تر شد آبتنی خواهد کرد ضمنا اگر یکباره اقدام به اسپری کردن کنید حتما از اسپری هم خواهد ترسید و مدتها طول خواهد کشید تا ترسش از اسپری بریزد.

منبع: سایت دنیای منقار کج ها

.

مطالب مفید دیگر:

قفس مناسب برای طوطی

گاز گرفتن طوطی ها

علت پرکنی طوطی ها

تعداد بازدید از این صفحه : 308 بازدید

کپی برداری از مقالات با ذکر منبع آن آزاد است.

  • Ad
  • Ad
  • Ad