• Ad

حیوانات آلبینو


حیوانات آلبینو

زالی نوعی بیماری ژنتیکی است که به دلیل اختلال در تولید رنگدانه ها در بدن ایجاد می شود. زالی یا آلبینیسم ، در تمام انواع حیوانات دیده می شود و حیوانات آلبینو بدلیل رنگ یکدست سفید شان ظاهر متفاوتی با بقیه دارند. بدلیل اینکه وجود رنگدانه ها در چشم هم حائز اهمیت است، انسانها و حیوانات آلبینو ممکن است دچار اختلالات بینایی هم باشند. احتمال آن که یک انسان به آلبینیسم مبتلا شود، یکی در ۲۰ هزار است. انسانهای زال با کمک علم پزشکی و حمایت خانواده، قادر به ادامه حیات هستند و برای زندگی مشکل زیادی ندارند در حالی که در حیواناتی که در طبیعت زندگی می کنند این قضیه فرق می کند و گاهی این خصیصه ادامه حیات را برای آنها با مشکل مواجه می کند.
.

گرچه وجود حیوانات زال یا آلبینو غیر عادی نیست، بعضی از این حیوانات حیلی معروف شده اند:

.

در آکواریومی در کارولینای جنوبی، یک کروکودیل آلبینو ۴۰ کیلوگرمی نگهداری می شود . این کروکودیل که بدون هر گونه رنگدانه روی پوست خود است، چشم های صورتی و فوقالعاده گیرایی دارد . چون این حیوان به نور شدید حساس است در یک مخزن تاریک بزرگ نگهداری می شود.  کروکودیل های زال در طبیعت  سرنوشت خوبی ندارند ، آنها قدرت استتار ندارند و  بشدت در برابر دشمنان خود آسیب پذیرند. همچنین  نور خورشید آسیبهای غیرقابل جبرانی روی پوست بدن و چشم آنها ایجاد می کند و مرگ دردناکی در انتظارشان خواهد بود. بنابراین  یافتن چنین حیوانی در طبیعت بصورت آزاد بسیار بعید است.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/f3/Albino_american_alligator.jpg

.

 طاووسها بخاطر رنگ بندی پرهایشان همیشه جذابند.  اما طاووس آلبینو با وجود نداشتن این رنگ بندی اعجاب انگیز، هنوز هم زیباست .  مشاهده این پرنده بیشتر از هرچیز دیگر خیره کننده است . برخی از طاووس های سفید به طور کامل بدون رنگدانه و زال  نیستند و رنگ سفید و برفی خود را مدیون تنوع ژنتیکی هستند .

http://th08.deviantart.net/fs71/PRE/f/2012/068/2/4/albino_peacock_stock_by_vampykit-d4s95ri.jpg

.

به همین طریق، تمامی سنجابهای سفید دارند، زال نیستند . سنجاب های سفیدی که چشمان سیاه دارند، اغلب از اجداد سنجاب های خاکستری هستند که در آنها یک ژن نهفته وجود دارد . در این حیوانات سلول هایی که رنگدانه ها را تولید می کنند، وجود دارند . از این رو در سنجاب های آلبینو چشم های قرمزی وجود دارد که حاکی از نبود سلولهای تولیدکننده رنگدانه است.

http://www.acproducts.us/albino%20squirrel.jpg

.

در سال۱۳۹۰ یک حلزون آلبینو در پارک ملی کاهورانگی نیوزیلند مشاهده شد که محققان را بسیارشگفت زده کرد . پارک ملی کاهورانگی یکی از جدیدترین پارک های ملی نیوزیلند و دومین پارک بزرگ این کشور است . جانور شناسان عمر این حلزون  را حدود ده سال تخمین زده اند و معتقدند با وجود همه مخاطراتی که این حیوان در طبیعت با آنها مواجه بوده، بخوبی توانسته خود را با محیط زندگی اش وفق دهد . در تاریخ علم جانورشناسی این دومین باری است که محققان با یک حلزون زال مواجه می شوند . نخستین حلزون زال در حدود سال ۱۳۶۸ خورشیدی رویت شد و البته به سفیدی این حلزون نیوزیلندی هم  نبود .

http://filmatidimare.altervista.org/wp-content/uploads/2014/04/albino-snail.jpg

.

لاکپشت گوش قرمز که بعنوان حیوان خانگی هم نگهداری می شود بعنوان یک  لاک پشت آب شیرین ، بومی آمریکای جنوبی است که مدت هاست وارد بازار ایران نیز شده است . این حیوان گونه ای مهاجم است و اگر بطور سهوی در طبیعت رها شود، می تواند براحتی خسارات زیادی به اکوسیستم و لاک پشت های بومی وارد کند . بسیاری از صاحبان این لاک پشت ها بدون توجه به عواقب کار خود پس از مدتی این حیوان را در برکه ها رها می کنند و آگاه نیستند که این لاک پشت می تواند چه خسارات غیرقابل جبرانی به اکوسیستم های محلی وارد کند . لاکپشت های آلبینو،  بدون رنگ سبز روی لاک، دست ها و پاها و ناحیه سر هستند  اما گوش های قرمزشان  تاحدودی مشخص است .

http://www.turtlesandtortoises.com/images/D/1%20albino%20red%20ear%202.jpg

.

 در پارک وحش سیدنی استرالیا و باغ وحش دویسبورگ آلمان کانگوروهای زالی وجود دارد که توجه علاقه مندان را بشدت به خود جلب کرده است. مدیران این مجموعه ها معتقدند این حیوانات در طبیعت امکان بقای چندانی ندارند در حالی که در این مکان ها می توانند با آرامش به زندگی خود ادامه دهند .

http://www.pageresource.com/wallpapers/wallpaper/albino-kangaroo-the-free-little_232364.jpg

.

درپناهگاه حیات وحش  راور استان کرمان، به تازگی تصویر یک شغال آلبینو توسط دوربین های تله ای برداشته شده است. چنین پدیده ای در مورد سگ سانان بسیار نادر است چنانچه حتی در سگ سانان وحشی احتمال مشاهده یک حیوان سیاه یا مبتلا به ملانیستیک نیز بسیار کم است . ملانیستیک غلبه رنگدانه مولد رنگ سیاه و تیره در بدن برخی مهره داران است که از نظر ظاهری وضعی کاملا  متضاد  آلبینیسم  ایجاد می کند . آخرین شغال سیاهرنگ ملانیستیک بتازگی در ترکیه رویت شده و تحقیقات روی آن ادامه دارد .

http://www.seratnews.ir/files/fa/news/1392/9/4/73430_813.jpg

.

توجه شما را به تصاویر جالبی از سایر حیوانات آلبینو جلب می کنیم:

.

اکثر عکسها ا ز .seratnews.ir می باشد

شما می توانید مطالب جالب خود را برای ما بفرستید تا با نام خودتان در سایت منتشر شود.

مریم
این مطلب توسط :
مریم داودی برای سایت byabama.com ارسال شده است

تعداد بازدید از این صفحه : 805 بازدید

کپی برداری از مقالات با ذکر منبع آن آزاد است.

  • Ad
  • Ad
  • Ad