• Ad

چه کنیم که از حیوانات بیماری نگیریم


چه کنیم که از حیوانات بیماری نگیریم

خیلی از دوستان و مشتریان می پرسند نگهداری حیوان در منزل باعث بیماری برای ما نمیشود؟ موی آنها ضرری ندارد؟ پاسخ ما با قاطعیت اینست: نه.
به شرطی که یک سری نکاتی را هم رعایت کنید. خوردن میوه و سبزی هم در صورتیکه بهداشت را رعایت نکنید باعث بیماری می شود ولی کسی سبزی خوردن را به طور کلی ترک نمیکند. این مطلب را از سلامت نیوز و آن هم از مجله زندگی ایده آل نقل قول میکنم.
.

.

حیوانات خانگی بهترین دوستان ما محسوب می‌شوند. آنها در برابر محبتی که به ما ابراز می‌کنند هیچ توقعی ندارند و همیشه در کنارمان هستند. حتی تحقیقات بسیاری ثابت کرده‌اند کسانی که از حیوانات خانگی نگهداری می‌کنند کمتر از بقیه افراد در معرض خطر سکته‌های قلبی و استرس قرار می‌گیرند و طول عمر بیشتری دارند اما همین دوستان با ارزش اگر در مکان و با شرایط صحیح نگهداری نشوند می‌توانند شما را بیمار کنند. در این مطلب کمی درباره  بیماری‌ها و راه‌های انتقال و پیشگیری از آنها اشاره کنیم.

.

انسان‌ها هیچ وقت با عطسه سگ و گربه سرماخوردگی یا آنفلوآنزا نمی‌گیرند. از دیگر بیماری‌هایی که از حیوان به انسان منتقل نمی‌شود می‌توان به سرطان خون و بیماری‌های نقص ایمنی در گربه‌ها، دیروفیلاریازیس (کرم قلب)، پاروویروس (اسهال و استفراغ سگها) ، کرمک، عفونت‌های قارچی سیستمیک، بیماری لایم، آنفلوآنزا، سرماخوردگی و گلو درد اشاره کرد.

گرفتن بیماری از سگ

چگونه از انتقال بیماری جلوگیری کنیم؟

بهترین راه برای جلوگیری از انتقال بیماری توسط حیوانات، مطمئن بودن از سلامت آنهاست. همیشه حیوانات خانگی را از دامپزشکی‌های معتبر خریداری کنید نه از دستفروشان. حیوان خود را به طور مرتب به دامپزشکی برده و واکسن‌های مورد نیازش را تزریق کنید. مراقب تماس او با دیگر حیوانات باشید چراکه ممکن است از آنها بیماری بگیرند. سعی کنید بعد از رسیدگی به حیوانات خانگی و برس زدن موهای آنها دست‌های خود را بشویید به خصوص اگر می‌خواهید غذا بخورید. بعد از تمیزکردن جای حیوان، قفس او و تعویض خاک دستشویی گربه حتما دستان‌تان را بشویید.

گربه مریض بیمار

گازگرفتگی و چنگ انداختن چطور؟

بعضی بیماری‌ها از طریق گاز گرفتن و چنگ انداختن حیوان به انسان منتقل می‌شوند. اولین مرحله برای جلوگیری از این موضوع آموزش صحیح سگ و گربه در رابطه با گاز گرفتن و چنگ انداختن است. هیچ وقت یک کودک را با حیوان خانگی تنها نگذارید.

.

هروقت حیوان خانگی‌تان شما را زخمی کرد از هاری نترسید فقط بلافاصله جای آن را با آب و صابون بشویید. اگر سیستم ایمنی بدن‌تان مشکلی نداشته باشد همین کافی است. محل گازگرفتگی گربه معمولا باریک و عمیق است میتواند عفونی شود بنابراین اگر در آن ناحیه دچار علائمی چون قرمزی، التهاب، گرما و تب شدید حتما به پزشک مراجعه کنید.

سگ گاز

شاید به آنتی بیوتیک نیاز داشته باشید. محل گازگرفتگی سگ ممکن است کمی دلخراش تر به نظر برسد اما به اندازه گربه‌ها خطرناک نیست و معمولا نیازی به آنتی بیوتیک ندارد. با این حال به پزشک مراجعه کنید.

گاز گرفتن گربه

اگر حیوانی که گازتان گرفته یا چنگ‌تان انداخته متعلق به شما نیست، اگر محل خراش روی گردن یا سرتان است، اگر خراش عمیق و جدی است، اگر حیوان بی‌دلیل شما را گاز گرفته و رفتار عجیب دارد یا بیمار به نظر می‌رسد حتما به پزشک مراجعه کنید. حتی اگر حیوان شما ( به جز پرنده ها ) با بقیه حیوانات تماس نداشته باشند نیز امکان ابتلا به بیماری هاری را دارند پس واکسیناسیون سالانه علیه هاری را جدی بگیرید.

واکسیناسیون در گربه و سگ

درمان چند ماه یکبار بر علیه بیماریهای انگلی مخصوصا در سگ و گربه را جدی بگیرید. شما میتوانید با یک درمان بسیار ارزان ولی موثر از بیماریهای انگلی که مهمترین آنها کیست هیداتید و توکسوپلاسموز هستند پیشگیری کنید.

.

مطالب مشابه:

نگهداری حیوان و سلامت افراد

مزایا و معایب نگهداری حیوان در منزل

امراضی که از حیوانات خود می گیرید

تعداد بازدید از این صفحه : 375 بازدید

کپی برداری از مقالات با ذکر منبع آن آزاد است.

  • Ad
  • Ad
  • Ad