• Ad

حیوانات شب بیدار


حیوانات شب بیدار

چرا بعضی از حیوانات در شب فعال اند؟

.

اکثر حیوانات شبها همراه با آرامش طبیعت پیرامونشان می خوابند و یا بصورت آرام در جایی بی حرکت می مانند و در کل فعالیتهای روزانه خود مثل تغذیه، حرکت و جفت یابی را تعطیل می کنند. اما برخی که به آنها شب زی می گویند، در تاریکی شب  بیدار می شوند و فعالیت خود را آغاز می کنند.  ممکن است آنها برای بقا به دمای خنک شب نیاز داشته باشند، یا ترجیح دهند در تاریکی  ازدست جانوران شکارچی در امان بمانند.

.
شکارچیان شب زی نیز باید از روش های ویژه ای برای شکار استفاده کنند. آن ها برای شکار در شب به حواس فوق العاده  قوی  نیاز دارند  تا شکارشان را در تاریکی شب  بیابند، آن ها باید بسیار آرام  باشند چرا که شکارهای آن ها نیز از حواس فوق العاده  قدرتمندی برخوردارند. حیوانات شبگرد از چشمان ویژه، گوش های بزرگ و بینی های حساس خود برای شکار و فرار استفاده میکنند.

میمون های شب زی

.
غذای حیوانات شبگرد به اندازه تعداد خودشان از تنوع برخوردار است. تعدادی از آن ها از گیاهان و میوه ها تغذیه می کنند و بعضی دیگر گوشت خوارند  و حیوانات دیگر را شکار می کنند. بعضی از حیوانات شب زی  به دلیل نابودی محیط  مناسب  برای زندگی در خطرند، اما بسیاری از آن ها خود را با محیط سازگار می کنند و به زندگی خود ادامه میدهند. مثلا بعضی شکارچیان به این دلیل شب گرد شده اند که طعمه هایشان شب فعالند.  گربه ها شکارچی موش ها هستند و موشها شبزی. گربه ها شنوایی بسیار خوبی دارند و هرگونه حرکت موشها را متوجه می شوند ولی  موش ها نیز حس شنوایی خوبی دارند، آنها به صدای شکارچیان خود توجه میکنند.

موش شبزی

.

گونه هایی از مارها  نیازی به روشنایی روز برای یافتن طعمه خود ندارند. آنها از حس تشخیص دما ( مادون قرمز ) برخوردارند. مار می تواند از طریق حرارت بدن یک حیوان، او را در شب دنبال کند.

.

روباه های فنک fennec  بومی عربستان و آفریقای شمالی به  گوش های بزرگشان معروفند. با این گوشها می توانند به خوبی بشنوند و در شب شکار کنند.

روباه شب فعال

.

حتی در جنگل های آمریکای جنوبی، بسیاری از حیوانات، شب از خواب بیدار میشوند. میمون جغدی،  بین درختان جست و خیز می کند و به دنبال حشرات و میوه برای خوردن میگردد.

.

حیوانات شب زی گیاه خوار که شب هنگام از لانه خود خارج می شوند، از تمام موجوداتی که در طول روز فعال هستند، دوری می کنند. این بدین معناست که آنها یکدیگر را شکار نمی کنند،  یا برای خوردن غذا با یکدیگر رقابت نمی کنند. بدین ترتیب، همه حیوانات می توانند با دوری از یکدیگر از همان درختان تغذیه کنند.

.

مطالب مشابه:

حیوانات آلبینو

بزرگترین حیوانات دنیا

عکس العمل حیوانات قبل از وقوع زلزله

 

مریم
این مطلب توسط :
مریم داودی برای سایت byabama.com ارسال شده است

تعداد بازدید از این صفحه : 15,712 بازدید

کپی برداری از مقالات با ذکر منبع آن آزاد است.

  • Ad
  • Ad
  • Ad