• Ad

وقتی با حیوانی تصادف کردیم چه کنیم؟


وقتی با حیوانی تصادف کردیم چه کنیم؟

این اتفاقی است که شما دیده اید و یا شنیده اید. هر چند که به گفته دکتر علی تقی پور ، دامپزشک ، راه درست اینست که حیوان مصدوم را به یک مرکز درمانی دامپزشکی برسانید. اما هزینه های درمانی این حیوانات یکی از دلایلی است که باعث می شود هر کسی در این کار دچار تردید شوید.

.

دکتر تقی پور برای رفع این نگرانی هم نسخه ای دارد: وقتی  حیوانی را با این وضعیت اورژانسی برسانند و ادعا کنند که از پس هزینه های درمانی اش بر نمی آیند، اغلب مراکز دامپزشکی از برخی محل ها  این هزینه ها را تامین می کنند. برای اقدامات بعدی که پرهزینه تر است مانند جراحی ، هم می شود از تشکل های مردمی و انجمن های حمایت از حیوانات کمک گرفت.

.

.

دکتر تقی پور تاکید می کند مراکز درمانی وظیفه ندارند هر حیوان تصادفی را بدون دریافت هزینه درمان کنند ولی دست کم راهی پیش پای آن شخص قرار می دهند. یعنی اگر شهروندی این قدر احساس مسئولیت کند که پس از تصادف با یک حیوان ، آنرا به مراکز درمانی منتقل کند، برای تامین هزینه هایش هم می شود فکری کرد.

.

.

این دامپزشک می گوید: یکی از بیشترین مراجعات ما حیوانات تصادفی است. گاهی راننده یا شاهد حادثه حاضر است میلیونها تومان هزینه کند تا حیوان مصدوم را به حال اول برگرداند. ولی حال مسئله دیگری پیش می آید:
راننده بعد از تصادف در فکر کمک به حیوان است، در حالیکه به شدت ناراحت است و حاضر است هر چقدر هم هزینه شود حیوان را به جایی برای کمک برساند اما وقتی سعی می کند به سمت حیوان برود، حیوان به شدت جیغ می کشد یا غرش می کند و مانند ببری زخم خورده به راننده نگاه می کند.

 

چاره چیست؟ حیوان بیچاره باز هم احساس خطر می کند، چطور می شود حیوان را بدون اینکه هم او و هم خود ما آسیب نبینیم به یک مرکز درمانی برسانیم؟

.
کافی است که یک حوله یا یک پارچه داشته باشیم و آنرا سریع روی حیوان بیاندازیم. بعد آنرا به آرامی  در یک سبد و یا کارتن قرار دهیم.

 

.
مورد دیگر که ممکن است به ذهن انسان برسد اینست که شاید حیوان پس از مداوا و یا جراحی نیاز به مراقبتهای بیشتری داشته باشد آنموقع چه کنم و یا آنرا کجا نگهداری کنم؟ در آپارتمان، حمام ؟ کجا؟ این فکر هم شاید مانع راننده شود تا به فکر درمان حیوان بیفتد.

.

این نگرانی دلیلی بر کمک نکردن به حیوان مصدوم نیست چرا که مهم انتقال حیوان به مراکز درمانی است بقیه کارها به خودی خود حل می شود. تشکل های مردمی حمایت از حیوانات پناهگاه هایی هم دارند  که می توان حیوان مصدوم را تا بهبودی کامل در آنجا نگاه داشت. در ضمن افراد علاقمند به حیوانات هم کم نیستند که با داشتن امکانات، می توانند از حیوان مصدوم تا بهبودی و حتی بعد از آن مراقبت کنند.

.
گاهی هم درمان حیوان تصادفی بسیار راحت و کم هزینه و سریع است. بسیاری از این حیوانات فقط  ترسیده اند و یا فقط دچار درد هستند و به آسانی درمان می شوند.

.
البته گاهی نیز شدت آسیب به حدی است که واقعا کاری از دست دامپزشک  ساخته نیست و فقط برای جلوگیری از درد کشیدن او دامپزشک مجبور خواهد بود با مرگ آرام به درد او خاتمه دهد.

خرید گربهفروش سگ

امیر
این مطلب توسط :
امیر گودرزی برای سایت byabama.com ارسال شده است

تعداد بازدید از این صفحه : 453 بازدید

کپی برداری از مقالات با ذکر منبع آن آزاد است.

  • Ad
  • Ad
  • Ad