• Ad

جلوگیری از خراب شدن مبلمان توسط گربه ها


جلوگیری از خراب شدن مبلمان توسط گربه ها

از زمانیکه خانه ها مبله شده مشکل همیشگی بین گربه ها و صاحبانشان بوجود آمده و آن خراب شده مبلمان توسط گربه هاست. مسئله اینست که سطوح مبلمان مورد علاقه گربه ها برای چنگ زدن و پنجول کشیدن است.

.

اما لازم نیست کسانیکه گربه دارند خانه هایشان  پر از مبل و صندلی پاره باشد:

.

.

درک کنید که پنجول کشیدن ضرورت دارد: باز داشتن گربه از تخریب مبلمان به معنی متوقف شدن چنگ زدن او نیست. شما نمی توانید و نباید مانع چنگ زدن گربه شوید. این یک رفتار طبیعی و ضروری برای گربه هاست. شما فقط باید آنرا طوری جهت دهید که باعث تخریب وسایل نشود.

.

http://allpetnews.com/wp-content/uploads/2012/04/cat-scratching-furniture.jpg

یک وسیله مخصوص برای چنگ زدن (  scratching post ) بخرید: اولین انتخاب شما برای حفاظت از مبلمان، خرید وسیله مخصوص چنگ زدن برای گربه است. دوباره تکرار می کنیم که گربه باید چیزی را چنگ بزند و پنجه هایش را در آن فرو کند و چیزی شبیه مبل که به همین منظور طراحی شده باشد برایش  بسیار جالب خواهد بود. scratchin post  یا سایر سطوحی که برای چنگ زدن مناسب هستند هر چه بیشتر باشند بهتر است چون نمی دانید کی و کجا گربه دوست دارد چنگ بزند.

http://www.feedem.co.uk/images/products/zoom/1181895589-60915100.jpg

گربه را آموزش دهید: خریدن scratching post  اولین قدم است اما انتظار نداشته باشید که گربه خودش بداند آن چیست و باید با آن چکار کند! بطور مرتب آنها را به او نشان دهید. وقتی می بینید دارد جایی را که نباید چنگ می زند او را بلند کرده و به سمت وسیله اش ببرید. به آرامی پنجه هایش را با سطح آن تماس دهید و کمکش کنید چنگ بزند. به مرور زمان گربه متوجه می شود.

http://www.moderncat.net/wp-content/uploads/2010/05/ScratchTower1.jpg

مواد مختلف را امتحان کنید: علیرغم راهنمایی صبورانه شما باز هم گربه ممکن است وسیله پنجول را چنگ نزند. ممکن است از جنس آن خوشش نمی آید. خوشبختانه مواد مختلفی برای این منظور وجود دارند که از جنس فرش، مقوا، چوب، لوازم خانه، الیاف کنف و غیره ساخته شده اند. حتما چیزی پیدا خواهید کرد که گربه خوشش بیاید.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/76/Corrugated_fiberboard_scratch_pad_with_cat.jpg

ناخنهای گربه را کوتاه کنید: اگر ناخنهایش را کمی کوتاه و کند کنید کمتر باعث آسیب به وسایل می شود. اگر نمی دانید چگونه اینکار را انجام دهید بک یک کلینیک دامپزشکی مراجعه کنید.

http://www.clivir.com/public_html/images/uploads/images/Jaina/cutting-cat-nails.jpg

از روکش ناخن استفاده کنید: بسیاری از کسانیکه گربه خانگی دارند ترجیح می دهند از روکشهای تجاری وینیل که در بازار در دسترس هستند استفاده  کنند. این روکشها چسبنده و غیر سمی بوده و کاربرد آنها آسان است و در عین حال که از وسایلتان حفاظت می کنند به گربه امکان می دهند که چنگ زدن طبیعی خودش را داشته باشد. ۴ – ۶ هفته دوام دارند و وقتی ناخن بلند می شود می افتند.

http://img.alibaba.com/img/pb/151/415/383/383415151_556.jpg

کمی آب بپاشید: از یک بطری اسپری آب استفاده کنید. بسیاری صاحبان گربه این را یک ابزار موثر می دانند. وقتی او را در حال چنگ زدن مبلمان می بینید ( یا هر کار دیگری که نباید بکند ) به او کمی آب بپاشید. این اساس آموزش از طریق پیام منفی است. گربه در این لحظه ارتباط  بین رفتار بدش  را می فهمد و ممکن است حتی آن رفتار را ترک کند. مقدار آن را می توانید تغییر دهید. بعضی از گربه ها ممکن است زیاد از آب بدشان نیاید و عده ای هم ممکن است بیشتر از آنچه مورد نظر شماست آشفته شوند. اما بهرحال این یک روش با لقوه برای تربیت گربه است.

http://images.dpchallenge.com/images_challenge/0-999/533/800/Copyrighted_Image_Reuse_Prohibited_375808.jpg

از نوار چسب دو طرفه استفاده کنید: گربه از این چسبها به اندازه آب بیزار است. بسیاری از صاحیان گربه از این چسبها روی مبلمان استفاده می کنند. گربه به آنها چنگ نمی زند چون دوست ندارد پنجه هایش چسبناک و زبر شود. این روش آنقدر موثر است که این نوار چسبها دقیقا به همین منظور در بازار عرضه می شوند.

http://feelthehome.com/wp-content/uploads/2012/04/Roberts-Adhesive-and-Bond-Carpet-Tapes-497x433.jpg

در را ببنید: گاهی روشهایی با حداقل مقاومت کاملا موثر است. اگر بعضی یا همه وسایل و مبلمان شما در یک اتاق هستند، در آن اتاق را ببندید و به همه اعضاء خانه اعلام کنید که در را بسته نگه دارند. به مرور که به گربه اعلام می فهمانید حق ندارد به آنجا برود، می توانید در اتاق را باز بگذارید بدون اینکه نگران ورود گربه باشید.

صبور باشید: هنگام تربیت حیوانات خانگی خصوصا گربه، صبر بهترین دوست شماست. بعضی از گربه ها سریع تر از بقیه یاد می گیرند و اغلب گربه ها رگ لجاجت و استقلال دارند. حتی وقتی گربه یاد گرفت که از scratching post  استفاده کند گاهی نمی تواند در مقابل مبلمان خانه مقاومت کند. این نبرد دائمی، بخشی از نگهداری گربه است. گربه را به خاطر چیزی که جزو طبیعتش است نترسانید و تنبیه نکنید و بر سرش فریاد نکشید.

.

ترجمه از سایت پاو نیشن دات کام

.

مطالب مرتبط:

قابلیت های پنجه گربه

حقایقی عجیب در مورد گربه ها

خرید گربه بعنوان همدم خانگی

رفتارهای خرابکارانه در گربه ها

ناهید
این مطلب توسط :
ناهید شریعتی برای سایت byabama.com ارسال شده است

تعداد بازدید از این صفحه : 616 بازدید

کپی برداری از مقالات با ذکر منبع آن آزاد است.

  • Ad
  • Ad
  • Ad