• Ad

جاهای خطرناک برای گربه ها در منزل


جاهای خطرناک برای گربه ها در منزل

هوش و ذکاوت گربه ها به این معنی نیست که هیچ اتفاقی برای آنها حتی در منزل نمی افتد. اگر گربه ای خریده اید مخصوصا اگر بچه گربه باشد بایستی مانند یک نوزاد انسان مراقب جاها و وسایل خطرناک باشید تا اتفاق ناگواری برای او نیافتد.
.
در زیر به برخی از محل ها و وسایل خطرناک برای گربه ها اشاره میکنم:

.

ماشین لباسشویی

در  یک تحقیق که در آمریکا انجام شده  نشان داده که سالانه  گربه های زیادی  اشتباها در ماشین لباس شویی میمانند و تعداد زیادی از آنها میمیرند و برخی که خوش شانس ترند برای تمام عمر شنوایی خود را از دست میدند یا دجار ضایعات مغزی میشوند.

.

باز نگاه داشتن درب ماشین لباس شویی در زمان عدم استفاده  توجه گربه ها را جلب می کنه. گربه ها  علاقه به خوابیدن در محل های تنگ و تاریک دارند.  صاحب حیوان هم از همه جا بی خبر، لباس ها را در داخل ماشین قرار میده ، درب ماشین رو میبنده و ماشین رو روشن میکنه. غافل از اینکه گربه از قبل درون ماشین لباس شویی بوده.  متاسفانه این اتفاقیه که هر سال صدها بار درسرتاسر دنیا تکرار میشه. پس اگر در منزل گربه دارید ، همیشه حتی الامکان درب ماشین لباس شویی را بسته نگه دارید و قبل از روشن نموندن دستگاه ، داخل دستگاه را چک کنید.

 

.

لبه بالکن ها و پنجره ها:
هر سال صدها و بلکه هزاران گربهء خانگی در سطح جهان ، جان خودشون رو به علت سقوط از پنجره ها و بالکن های منازل آپارتمانی، از دست میدند. گربه ها ذاتا به نشستن در کنار پنجره ها و بالکن های منازل و مشاهده  محیط پیرامون ، علاقه مندند. این نه تنها بد نیست بلکه امری بسیار خوب تلقّی میشه و به ارتقای وضعیت روحی گربه کمک میکنه ، اما تنها به شرطی که شما نکات ایمنی را رعایت کرده باشید. همیشه پپنجره ها در منازل مرتفع را بسته یا درحالت توری قرار بدید .  از گربه انتظار نداشته باشید که با همان درک  شما ، به پنجره و محیط بیرون از پنجره نگاه کنه و درک کنه که پریدن از پنجره به بیرون، خطرناکه. یک پرش عمدی یا لغزش سهوی ، میتونه به مرگ گربه بیانجامه.

.

 کاسه توالت

این مورد بویژه برای بچه گربه ها خطرناکه.  بچه گربه  وقتی درب سرویس بهداشتی باز است وارد سرویس بهداشتی شده ، سپس وارد کاسه توالت شده و نهایتا داخل چاه توالت اُفتاده و یا سرش داخل چاه گیر کرده و خفه شده. به همین راحتی. پس همیشه مراقب شرایط محیطی و پیرامونی حیوان باشید.

 یخچال و فریزر

گربه ها براحتی میفهمند که یخچال یعنی محل نگهداری غذا . این باعث میشه که بسیاری از گربه ها به محض اینکه شما درب یخچال یا فریزر  رو باز میکنید ، سریعا داخل دستگاه میشند و در جا میوه ای یا جایی در همان اطراف ، دنبال غذا میگردند. خب ، در ۹۹ درصد مواقع شما این رو میبینید و گربه رو سریعا از یخچال خارج میکنید. اما در برخی از موارد متاسفانه پیش آمده که صاحب گربه که بعضا نگاهش به قسمت پایینی یخچال یا فریزر نبوده  متوجّه ورود گربه به داخل یخچال یا فریزر نمیشه و درب دستگاه را میبنده درحالیکه حیوان داخل دستگاه مانده. کم نبودند مواردی که بعد از هفت هشت ساعت ، متوجه عدم حضور گربه شان در منزل شدند و متاسفانه بعدا جسد گربه را داخل فریزر یا یخچال پیدا کردند. پس لطفا همیشه مراقب این مورد هم باشید. اگرچه هر گربه خصوصیات اخلاقی خود رو داره و ضرورتا تمام گربه ها این رفتار رو از خود بروز نمیدند.

تردیمیل

اگر در منزل  تردمیل دارید ، همیشه در زمان استفاده از دستگاه ، مراقب گربه باشید. اگرچه اکثر گربه ها از تردمیل و صدای ناشی از حرکت شما بر روی دستگاه میترسند و نزدیک نمی شن ، اما بعضی ها هم  نمیترسند و کنجکاوی می کنند و دقیقا درزمانی که شما روی دستگاه و درحال استفاده از تردیمیل هستید ، سعی میکنند به زیر دستگاه برند. دستگاهی که یک تسمه گردان با سرعت بالا داره و میتونه در یک چشم به هم زدن ، به گربه ای که زیر دستگاه قرار گرفته ، آسیب های جدی وارد کنه.

پس حتما قبل از روشن کردن دستگاه ، زیر دستگاه را چک کنید تا گربه در آن قسمت قرار نداشته باشه، و درزمان استفاده از دستگاه هم از نزدیک شدن گربه به تردمیل ، ممانعت کنید.

کیسه های نایلونی رها شده در منزل

همه گربه ها عاشق جعبه ها و کیسه های نایلونی هستند و دوست دارند به نوعی خودشون را وارد جعبه یا کاسه کنند. شما بعد از یک خرید ، با تعدادی کیسه در دست، به منزل بازمیگردید. ممکنه چندتا از کیسه ها در نقاطی از منزل رها بشند و شما فراموش کنید که اونها رو جمع کنید. کیسه ها طبیعتا نطر گربه شما را برای بازی کردن جلب میکنند.

.

خیلی اوقات گربه  درحال بازی با کیسه ، خودش را اشتباها درون کیسه ، گیر میندازه. این گیر کردن داخل کیسه ممکنه در ناحیهء گردن و حلقوم حیوان ، و در زمانی صورت بگیره که گربه در مقابل چشمان شما نیست تا کمکش کنید. دراین حالت گربه میترسه و با تلاش برای رها کردن خودش ، کیسه را تنگ تر و فشرده تر رود گردن خودش میپیچه و متاسفانه خیلی سریع و خیلی راحت ، حیوان جان خودش رو از دست میده. متاسفانه این حادثه زیاد تکرار شده .

اسباب بازی های ریز و کوچک

وقتی گفته میشه اسباب بازی های ریز و کوچک برای گربه خطرناکند ، منظور هر وسیله ای هست که گربه  سعی کنه اون رو داخل دهانش بگیره  از گوش پاک کن گرفته تا در نوشابه.  دقیقا مثل خردسالان که ما بهشون اجازه نمیدیم هر چیزی را داخل دهانشون کنند ، در مورد گربه ها هم به همین گونه باید باشه. اسباب بازی هایی که از نظر اندازه و جثه ، این قابلیت را دارند که داخل گلوی گربه گیر کنند و به خفگی حیوان بیانجامند ، نباید در دسترس حیوان قرار بگیرند. اندازهء اسباب بازی باید به حدّی باشه که گربه نتونه اون رو کامل ، داخل دهانش قرار بده. متاسفانه در صورت گیر افتادن هر شیء یا وسیله ای داخل گلوی گربه، حیوان قبل ازاینکه شما فرصت رساندن او به دامپزشک را داشته باشید ، از بین خواهد رفت.

سیم ها و پریزهای لخت یا دارای اتصالی

گربهء شما  با چیزهای خطرناک آشنا نیستند. پس با هر شیء یا وسیله ای که شبیه طناب باشد ،  بازی میکنند. طبیعتا سیم های برق  هم مُستثنی نیستند. اگر در منزل خود گربه دارید ، دقیقا مثل افرادی که در منزل خود کودک نوپا و خردسال دارند ، باید به نکات ایمنی در مورد وسایل الکتریکی اهمیت دهید.

منبع: persiankitten.ir

——————————————————————–

همچنین بخوانید:

چه موادری برای گربه ها سمی هستند

خرید گربه به عنوان همدم خانگی

اسامی گربه ها

خاک گربه

اکبری،
این مطلب توسط :
اکبری، مدیریت persiankitten.ir برای سایت byabama.com ارسال شده است

تعداد بازدید از این صفحه : 444 بازدید

کپی برداری از مقالات با ذکر منبع آن آزاد است.

  • Ad
  • Ad
  • Ad