• Ad

دانستنی های جالب درباره مرغ مینا


دانستنی های جالب درباره مرغ مینا

اگر خواهان خرید مرغ مینا هستید بهتر است این پرنده را از جوجگی، وقتی خیلی کوچک است بخرید. جوجه های مینا وقتی خیلی کوچک هستند و پر ندارند خیلی حساسند، زمان خرید جوجه مینا خرداد و تیر است. پرنده های بزرگتر تا آخر عمر وحشی می مانند و بهتر است آنها را نخرید.

جوجه  مینای سالم، در مدت شش هفته یا اندکی بیشتر، پردار خواهد شد. چشم های جوجه های سالم  شفاف و درخشان است ، مجاری بینیش باز و شفاف، و پرهای اطراف مقعد  تمیزاست. پر و بال مینای جوجه ، تیره و مات بوده و پوست غبغبش محکم، و زرد کمرنگ است.

تعیین سن مرغ مینا مشکل است ولی کلا هرچه بیشتر از سن مرغ  مینا بگذرد دور چشم هایش بیشتر متمایل به رنگ می شود و با چین و چروک های ریزی همراه می شود. و برای تعیین جنسیت کافیست به دهان باز این پرنده نگاه کنید. مینای نر  داخل دهانش سیاه رنگ است .  البته هر دو جنس نر و ماده  مقلدین خوبی هستند و پرنده ماده هم به خوبی پرنده نر قدرت حرف زدن و فراگیری کلمات و جملات را دارد. اما عده ای اعتقاد دارند مرغ مینای نر سخنگوی بهتری است.  در عوض مرغ مینای نر پس از  بلوغ ( حدود دو سال )  ممکن است شما را ترک کند و از خانه به دنبال جفت فرار کند. مرغ مینا در طبیعت حداکثر ۱۵ سالل عمر میکند و البته در اسارت کمتر از این است. مخصوصا اگر مینای پیری دارید مراقب او باشید  بویژه در ماه های سرد بایستی در دمای معتدلی نگه داشته شود  تا دچار لرزش و اشکالات تنفسی نشود.

 

مینا پرنده ای همه چیز خوار است  و بهتر است در خانه هم همه چیز به او بدهید. انواع میوه ها و دانه ها و حشرات و جانوران کوچک مانند ملخ و پروانه. غذای آماده مینا هم در بازار در دسترس است که بصورت پلت است و زیاد هم گران نیست.

مرغ مینا پرنده ای باهوش است که قدرت تقلید صدای فوق الاده ای دارد و می تواند کلمات زیادی را بیاموزد و صداهای اطرافش را  به خوبی تقلید کند. همیشه از کسانیکه مینا دارند شنیده ایم که حداقل یکی دو بار با شنیدن صدای زنگ خانه یا تلفن یا دزدگیر ماشین ( که مینا آنرا تقلید کرده )  به اشتباه افتاده اند.

مرغ مینا پرنده حسودی است یعنی به وجود پرنده یا حیوان دیگری در خانه  و نزد صاحبش حسادت می کند.

و اما  برخلاف انتظار نگهداری از مرغ مینا به این راحتی ها هم نیست. مرغ مینا طبق عادت هنگام غذا خوردن خورده های میوه یا دانه ها و غذاهای نرم را به اینطرف و آنطرف می پاشد.  روزنامه ای که در کف قفس این پرنده قرار داده می شود باید هر روز عوض شود. میله نشیمن گاه  هم باید دائما شسته و تمیز شود و یا اصلا عوض شود. امکانات و وسایل لازم برای آبتنی روزانه برایش فراهم باشد.

مرغ مینا بر خلاف طوطی ها اصلا خجالتی نیست و پیش روی غریبه ها و تازه وارد ها هم به راحتی صحبت می کنند.

تا وقتی که کنار منقار جوجه ها هاله زرد رنگ را دارد، کناره های منقار شل و نرم است و جوجه مینا  توانایی نوک زدن به زمین و دانه برداشتن را ندارد.  به خاطر همین در طبیعت وابسته به  مادرشان هستند. هنگامی که سن جوجه مرغ مینا از یک ماهگی گذشت قسمت های زرد رنگ ناحیه منقار از بین رفته و منقار قوی و سفت می شود.

دقت کنید که مینا ها  دوست ندارند که در دست گرفته شوند، حتی آنهایی که از اول  دست صاحب خود بزرگ شده اند.

منبع: وت دات میهن بلاگ دات کام

مطالب بیشتر در مورد مرغ مینا را اینجا بخوانید

بنین
این مطلب توسط :
بنین قربانی برای سایت byabama.com ارسال شده است

تعداد بازدید از این صفحه : 1,506 بازدید

کپی برداری از مقالات با ذکر منبع آن آزاد است.

  • Ad
  • Ad
  • Ad