• Ad

درباره دامپزشکان


درباره دامپزشکان

دامپزشکی از علوم تجربی است که به شناخت، درمان و پیشگیری بیماریهای حیوانات و همچنین بیماریهای مشترک انسان و دام می‌پردازد.

واژه انگلیسی دامپزشکی (veterinary) برای اولین بار توسط توماس براون در سال ۱۶۴۶ به کار گرفته شد.

 

.

بنابراین امروزه کار دامپزشک ها بسیار متنوع است زیرا از تشخیص و درمان بیماریهای حیوانات کوچک ( سگ و گربه و حیوانات خانگی ) ، حیوانت بزرگ ( گاو و گوسفند و سایر دام ها ) ، طیور ( خانگی و پرورشی ) ، حیوانات اگزوتیک ( باغ وحش ها ) گرفته تا آزمایشگاه های تشخیصی و موسسات تحقیقی ( مثل پاستور و رازی )، کنترل بهداشتی مواد خام دامی ( کارخانه های شیر، کشتارگاه های دام و طیور، مراکز فراوری و بسته بندی)  را شامل می شود .

.

علم دامپزشکی با عبور انسان نخستین از حالت شکارچی و همزمان با رواج اهلی کردن حیوانات  متولد شد. در لوح حمورابی (۲۲۰۰ سال قبل از میلاد)  اجرت کار فردی که به معالجه گاو وسایر حیوانات می‌پرداخته تعیین شده است. کلود بورگلا (۱۷۵۰) مطالعات فراوانی بر روی اسب انجام داد و دائرهالمعارف جالبی راجع به آن به رشته تحریر در آورد.

دامپزشکان باستان

 بورگلا باهمکاری چند نفر دیگر، اولین مدرسه دامپزشکی را در شهر لیون فرانسه  تاسیس نمودند.  و در تاریخ ۱۰ ژانویه ۱۷۶۲ اولین مدرسه دامپزشکی در دنیا افتتاح شد. در سال ۱۷۶۶ مدرسه دامپزشکی دیگری در پاریس تاسیس شد. دامپزشکی همگام با پزشکی پیشرفت کرده و روشها و تکنیکهای مورد استفاده خود را بصورت مشترک با آن بدست آورده‌ است. دامپزشکی در روابط میان انسان و حیوان نقش مهمی را ایفا می‌کند.

.

در سفرنامه  فیثاغورث در مورد زرتشت و آئین او ذکر شده که  زرتشت از فن دامپزشکی و درمان حیوانات اطلاع داشته‌ است که در کتاب اوستا می‌توان نکات متعددی درباره پرورش حیوانات و روش درمان بیماریهای دام مشاهده کرد. در این کتاب برای اولین بار به طبقه‌ بندی حیوانات برمی خوریم. مسئولیت پرورش و درمان بیماریهای حیواناتی چون اسب، گاو، گوسفند، شتر، سگ، و پرندگان به عهده دامپزشکان بوده‌است و دامپزشکان بدین جهت دارای مقامی ارجمند و با ارزش بوده‌اند.

.

علاوه بر این چون اسب در ارتش ایران باستان نقش بسیار ارزنده و مهمی داشته‌ است، لذا دامپزشکانی که عهده دار تربیت و پرورش و همچنین درمان بیماریهای آنها بوده‌اند، دارای مقامی بسیار والا بوده‌اند. چنانکه رئیس اداره دامپزشکی ارتش در زمان داریوش دارای مقام سپهبدی و فرماندهی دسته سواره نظام بوده‌ است.

دامپزشکی اسب قدیم

فن دامپزشکی در حدود ۵۰۰ سال بعد از میلاد مسیح در ایران به صورت علمی و کلاسیک در آمده‌است. باید توجه داشت هدف از تربیت مدرسه دامپزشکی در آن زمان درمان اسبان ارتش بوده‌ است لذا احتیاج به داشتن افراد متخصص و کاردان زیاد بوده و دامپزشکان در آن زمان به نگارش کتبی تحت عناوین پرورش اسب، فن سوارکاری، درمان  بیماریها اقدام می کرده اند.

.

در سال ۱۲۹۰ هجری شمسی دولت ایران به همراه افسران سوئدی دو نفر دکتر دامپزشک را نیز استخدام نمود.  این دو نفر افسر دامپزشک به اتفاق دامپزشکان اقدام به تاسیس مدرسه دامپزشکی برای تربیت کادر مورد احتیاج ارتش نمودند. در سال ۱۳۱۱ بنای دانشکده دامپزشکی گذارده شد. در سال ۱۳۰۴ پس از همه گیری طاعون گاوی ، وزارت کشاورزی ایران اداره‌ای به نام سازمان دفع آفات حیوانی که بعدا به صورت سازمان دامپزشکی درآمد  تاسیس کرد. این شعبه تحت نظارت مؤسسه پاستور بود و مسئولیت آن به عهده مرحوم دکتر عبداله حامدی گذاشته شد.

اولین دانشکده دامپزشکی ایران

.

در سال ۱۳۵۰ با تلاش و پیگیری مسئولین قانون سازمان دامپزشکی کشور مشتمل بر ۲۱ ماده و یک تبصره به تصویب مجلس شورای ملی و مجلس سنا رسید.  

.

در سالهای اخیر دانشکده‌های متعددی با ایجاد رشته‌های تخصصی دامپزشکی به توسعه این رشته کمک فراوانی کرده‌اند. همچنین بخش خصوصی سرمایه‌گذاری مناسبی در زمینه امور درمانی به انجام رسانده‌است. از آن جمله می‌توان به تاسیس بیمارستان دامپزشکی تهران به عنوان اولین بیمارستان حیوانات خانگی ایران در خیابان کامرانیه  نام برد.

.

در سال ۱۳۶۹  با پیشنهاد  دکتر حسن تاج بخش روز ۱۴ مهر، به یاد “گوش روز”  که در ایران باستان روز مبارکی بوده به نام روز دامپزشکی نامیده شد. 

.

افرادی که مایلند در این حرفه وارد شوند باید توجه کنند که نیاز به بعضی خصوصیات جسمی و ذهنی دارند. دامپزشکان هم برای دوره های کارورزی طولانی مدت و هم به تقاضای شغلشان مستلزم بهره مندی از سلامت جسمانی کامل هستند.  این افراد باید از قوای جسمانی کامل برخوردار باشند زیرا برخی اوقات نیاز به کار طی ساعات طولانی دارند. در پاره ای از اوقات نیز برای درمان حیوانات مجبورند شب هنگام بیدار باشند و کار کنند. برخی از دامپزشکان در مواقعی مجبورند با حیواناتی که گاز می گیرند، لگد پرت می کنند یا خراش وارد می کنند کار کنند.

سختی کار دامپزشکان

 .

 دامپزشکان از یک طرف باید دارای ذهنی باشند که اهل علم و دانش به ویژه در رشته زیست شناسی باشند. همچنین افرادی که می خواهند دامپزشک شوند نیازمند خلق و خوی کاری نیرومند هستند تا بتوانند از پس دوره های کارورزی یا کارشان برآیند.  آن دسته از دامپزشکانی که کارشان در ارتباط با حیوانات باغ وحش ها یا دامداری هاست، اغلب از کار کردن در شرایط آب و هوایی نامناسب بیرون رنج می برند.

سختی کار دامپزشکی

 .

 دامپزشکان اغلب حس همدردی و دلسوزی نسبت به حیوانات صدمه دیده و نسبت به صاحبان این حیوانات که آنها را دوست دارند، نشان می دهند. دامپزشکان باید ارتباط خوبی هم با انسان ها و هم با حیوانات داشته باشند. آنها همچنین باید آموزگارهای خوبی نیز باشند زیرا برخی مواقع لازم است که به صاحبان حیوانات چگونگی مراقبت از آنها را بیاموزند.

.

مقاله: چرا خدمات دامپزشکی اینقدر گران است

مقاله: چگونه می توانید دامپزشک مناسبی برای حیوانتان پیدا کنید

مقاله: ده نکته برای انتخاب یک دامپزشک خوب

مقاله: آنچه از یک دامپزشک فوق العاده انتظار می رود

تعداد بازدید از این صفحه : 237 بازدید

کپی برداری از مقالات با ذکر منبع آن آزاد است.

  • Ad
  • Ad
  • Ad