• Ad

دانستنیهای رت ها


دانستنیهای رت ها

بیش از هزار نوع موش کوچک و بزرگ در دنیا وجود دارد. موشها جانوران محبوبی در اذهان عموم نیستند شاید به خاطر خرابکاریهایی که برای انبارها و محصولات کشاورزی بجا می گذارند و یا بخاطر انتقال بیماریهایی مثل طاعون. البته توجه دارید که خود موشها جانورانی بسیار تمیزند و شاید به خاطر محیط خاص زیستشان مثل زندگی شهری در فاضلابها چندش آور و ترسناک باشند.

حتی انتقال طاعون هم توسط خود آنها نیست. طاعون توسط کک هایی که روی جانوران وحشی مثل موش و خرگوش و روباه های وحشی زندگی می کند منتقل می شود.  موشهای خانگی البته بسیار تمیزند ولی خاصیت خرابکاری دارند که آنهم بخاطر غریزه جونده بودن آنهاست. خانواده جوندگان امروزه طرفداران زیادی هم دارند مانند موش خانگی , موش صحرایی( رت ), همستر و جربیل . بیش تر گونه های موشهای صحرایی ( رت ) تماس چندانی با انسان ندارند ولی رت سیاه و قهوه ای را به عنوان موش خانگی نگهداری می کنند.

.
رت سیاه در اصل از جنوب شرقی آسیا آمده است و به همین دلیل زندگی در مناطق گرمسیری برایش راحت تر است.

.

رت قهوه ای از سرزمین های شمالی تر آمده است و می تواند سرما را تحمل کند.  رت قهوه ای در همه شهرهای دنیا دیده میشود. این جانور شناگر خوبی هست و حتی می تواند در فاضلاب هم زندگی کند. رت ها می توانند زیر آب شنا کنند و تا چند دقیقه زیر آب بمانند، این جانوران قادرند مدتها روی آب شناور باقی بمانند.

.

هر دو گونه رت تقریبا همه چیز میخورند. رت های اهلی با وجود شهرت بدی که خویشاوندانشان دارند حیوانات خانگی خوبی هستند این جانوارن بسیار تمیزند و از نظر بعضی حتی از خوکچه هندی و همستر هم دوست داشتی تر هستند.


رت ها مثل همستر ها بسیار سریع زاد و ولد می کنند و اگر یک جفت داشته باشید به زودی خانواده ای از موش خواهید داشت. پس توصیه می شود رت ها را تنها نگهداری کنید.

موش‌هاحس بویایی استریو دارند. موش‌ها همانند انسان نه تنها قادر به رویت اشیا و شنیدن صداها به صورت استریو (چند منبعی) هستند بلکه شامه موشها نیز از خاصیت تشخیص رایحه‌ها به صورت استریو برخوردار است و به این جانور کمک می‌کند بلافاصله منبع تولید بو را تشخیص دهد. مغز موشها می‌تواند با مقایسه اطلاعاتی که از دو مجرای بینی بدست آورده‌ است موقعیت منبع تولید بو را شناسایی کند.

.


مریم
این مطلب توسط :
مریم داودی برای سایت byabama.com ارسال شده است

تعداد بازدید از این صفحه : 358 بازدید

کپی برداری از مقالات با ذکر منبع آن آزاد است.

  • Ad
  • Ad
  • Ad