• Ad

روش حاکمیت بر سگ


روش حاکمیت بر سگ

خانواده سگ ها زندگی اجتماعی دارند و همیشه احتیاج به رهبری و رهبر داشته اند و دارند. قویترین فرد گروه همیشه نقش رهبر را بر عهده دارد.

شما هم باید حکم یک حاکم را برای سگتان داشته باشید. شما باید برای آموزش و تربیت سگ دیکتاتوری مهربان باشید! شما بهترین دوست سگتان هستید و اگر از دید او فردی ترسناک باشید در آن واحد نمی توانید نقش بهترین دوست را نیز داشته باشید و مسلما او هم از شما فاصله خواهد گرفت و این رابطه ای نیست که ما برای آموزش سگ به آن نیاز داریم.

در اینجا این سئوال مطرح می شود پس از چه راهی می توانیم حاکمیت خود را برای او تثبیت کنیم؟

 اگر شما رهبر هستید باید اولا تمام نیازها تحت کنترل شما باشد. یعنی به نوعی رفتارشان را  با در اختیار قرار دادن امکانات تحت کنترل در آورید.

شما باید از منابعی مانند غذا، گردش روزانه، خوراکی های تشویقی و نوازش کردن استفاده کنید  و رفتار سگ تان را تحت کنترل در آورید.

غذا دادن نباید همیشه بصورت رایگان برای او تامین شود بلکه  سگ باید درک کند که این لطفی از طرف شما برای او است. پس  شما نباید همینطور غذا را در ظرف ریخته و همیشه در دسترسش قرار دهید.

این روش برای سگهایی مناسب است که کمی جسور و خود رای هستند و سعی دارند به چیزهایی که می خواهند به هر طریق دست پیدا کنند و سعی در کنترل شما دارند و اگر این اتفاق صورت گیرد برای همیشه حرف حرف آنها خواهد شد و این سگتان است که رهبری گروه را بدست می گیرد. اگر احساس میکنید سگ شما بطور لجبازانه ای به حرف شما گوش نمیدهد و اطاعت نمیکند این سگ است که حاکمیت را بدست گرفته و شما یک جای کار را اشتباه کرده اید.

کاری که شما می توانید در این رابطه انجام دهید این است که کنترل ظرف غذای سگ را در اختیار داشته باشید. مثلا در زمان غذا، شما می توانید سگ را صدا بزنید و روی صندلی بنشینید و ظرف غذا را روی پای خود قرار دهید و زمانی که سگ نزد شما آمد به او فرمان بشین داده و غذا را به عنوان پاداش کار در اختیارش قرار دهید. پس سگ را برای خوردن هر تکه از غذا وادار به انجام کاری کنید و زمانی که غذا را در اختیارش قرار دادید با لحنی مهربان او را تشویق کنید. اگر مشاهده کردید که سگ لجباز شما ترجیح میدهد که غذا نخورد، تا فرمان شما را انجام دهد، فرض را بر این بگذارید که  گرسنه نیست . غذا را از مقابلش بردارید و در برابرش تسلیم نشوید. دلسوزی بیجا هم نکنید.

همچنین برای تثبیت رهبری خودتان در مقابل سگ، در مقابل چیزها و یا کارهایی که برایش میکنید مثل بیرون رفتن و قدم زدن، توپ بازی، نوازش و غیره، شما هم کاری از او بخواهید. حتی اگر سگ شما فقط یک فرمان ساده اولیه مانند بیا را آموخته باشد، کافی است تا شما از آن استفاده کنید و ازش بخواهید قبل از اینکه یکی از پاداشهای ذکر شده را بخواهد باید فرمان بیا را اجرا کند و بعد به خواسته اش برسد.

سگ باید بیاموزد همقدم با صاحب حرکت کند، سگی که رها شود و یا اجازه پیدا کند جلوتر حرکت کند و به هر سمت که می خواهد صاحب را دنبال خود بکشد، خودمختار و سرکش  می شود. سگ باید نسبت به صاحب حرف شنویی مطلق داشته باشد، اما این اطاعت نباید همراه با ترسی نمایان در فیزیک ظاهری حیوان باشد. یعنی نباید در زمانی که سگ همراه صاحب است و یا فرمانی داده می شود گوش افتاده ، دم در بین پاهای عقب، سر پایین و بدن به زمین نزدیک باشد. این حالات زمانی ایجاد می شود که سگ اطمینان لازم را به صاحب خود ندارد و علت آن بیشتر تنبیه بدنی و فریادهای مداوم است.

 

صاحب باید در هر شرایطی قدرت خود را ثابت کند پس از فرمان خود کوتاه نیایید و به دلخواه سگ عمل نکنید، اما نباید هیچگونه تنبیه بدنی انجام شود، زمانی سگ فرمان پذیر است که ترسش از صاحب به علت قدرت و علاقه باشد. تمام افراد خانه نیز باید از این قانون پیروی کنند.

همچنین این اعمال را نیز باید انجام دهید:

* تغذیه سگ در ظرف، زمان و مکان مشخص.

* قلادۀ گردنی داشتن بصورت مداوم از ۲ ماهگی.

* محدود کردن سگ از سن ۲ ماهگی  برای آموزش دفع و شناخت محدوده و قبول تنها ماندن برای چندین ساعت در خانه و یا اطاق.

* تغییر ندادن غذای سگ در زمان لجبازی و غذا نخوردن.

* غذا ندادن به سگ در هنگام غذا خوردن صاحب و دیگر افراد منزل.

* ندادن جایزه و خوراکی تشویقی بدون انجام فرمان (سگی که همیشه بصورت رایگان تشویقی دریافت می کند، دلیلی نمیبیند که بخواهد فرمانی را برای گرفتن تشویقی انجام دهد)

 * از بین نبردن قانونهای مشخص شده برای سگ یعنی اگر قرار است سگ برروی مبل ننشیند در هیچ حالتی این اجازه نباید داده شود.

* سرسختی و مقابلۀ صاحب در زمانی که سگ رفتارهای خشن از خود برای ترساندن و بدست آوردن قدرت نشان میدهد. مثلا زمانی که درحال شانه کردن سگ هستید وقتی حیوان خرناس می کشد و دندانش را نشان میدهد، اگر شما دست خود را عقب بکشید سگ می فهمد که از شما قوی تر است و بصورت مداوم از این روش سواء ستفاده می کند و حتی ممکن است شما را گاز بگیرد.

*تنبیه تنها باید همراه با بیان محکم و قوی اسم سگ، کلمه نه و در نهایت اسپری کردن آب با آبپاش به صورت سگ است و باید بلافاصله بعد از کار بدش  انجام شوند تا نتیجۀ مطلوب بدست آید.

مطالب مرتبط:ابزارهای تربیت سگ,چگونه سگ مهاجم تربیت کنیم,آموزش به سگها,فروش سگ

تعداد بازدید از این صفحه : 511 بازدید

کپی برداری از مقالات با ذکر منبع آن آزاد است.

  • Ad
  • Ad
  • Ad