• Ad

۱۰ روشی که سگها علاقه شان را نشان میدهند


۱۰ روشی که سگها علاقه شان را نشان میدهند

سگها هزاران سال است که دوستان ما هستند. در تاریخچه رابطه بین حیوان و انسان هیچ موجودی از سگ به انسان نزدیک تر نبوده است. دلایل خوبی وجود دارد که آنها را بهترین دوست انسان می نامیم. در اینجا ده مورد از آنها را ذکر می کنیم.

۱- به شما وفادار است:

اگر فقط دنبال یک دلیل برای اعتماد کردن به سگ باشید ، آن دلیل اینست که میتوانید همیشه روی او حساب کنید. همه می دانند که سگها جزو وفادار ترین موجودات این سیاره هستند . این وفاداری در گرگها هم دیده می شود. با اینکه واژه “نر آلفا” یا ” نر غالب” به این معنی است که گرگ نر بر گروه فرمانروایی می کند، ولی واقعیت اینست که گرگها معمولا پس از جفت گیری تا آخر عمر با هم می مانند و مسئولیت مراقبت از بچه ها به عهده هر دو والد است. زندگی بصورت خانواده خصلت غریزی سگ سانان است به همین دلیل حیوانات خانگی وفادار  فوق العاده ای هستند.

.

۲- صورت شما را لیس می زند:

دلایل مختلفی برای این رفتار وجود دارد ولی در اغلب موارد نشانه عشق و علاقه است.  توله ها بیشتر از سگهای بالغ صورت را لیس می زنند. این رفتار از از اجداد گرگ شان به جا مانده،  توله گرگها صورت مادر را می لیسند و این نشانه گرسنگی است و مادر به آنها غذا می دهد. روش تغذیه توله ها سگها توسط مادر، مانند گرگها نیست ولی غریزه لیس زدن در آنها باقی مانده است. سگ ممکن است با حالتی مطیعانه شما را لیس یزند تا نشان دهد که برای شما خطرناک نیست. گاهی هم  البته با اینکار می خواهد شما را مانند یک عضو خانواده  تیمار کند. وقتی بین سگها پیوند محکمی باشد یکدیگر را لیس می زنند و تیمار می کنند. بنابراین شما با اطمینان می توانید این تیمار کردن را نشانه علاقه قلمداد کنید.

.

۳- دمش را تکان می دهد:

ما فکر می کنیم که دم تکان دادن نشانه خوشحالی است ولی این فقط  بخشی از واقعیت است. سگ از جنباندن دمش برای بیان احساسات مختلفی استفاده می کند از جمله شادی ، ترس، اضطراب و یا حتی حمله قریب الوقوع. هر چه دم ریلاکس تر، راحت تر و شل تر باشد ، حیوان راحت تر است. وقتی سگ خوشحال است دمش را به عقب و جلو یا بصورت دایره تکان می دهد.

.

۴- روی شما می پرد:

این کار نوعی سلام کردن و خوش آمد گویی کردن است. با اینکار آنها بوی صورت ما را بهتر حس می کنند و بیشتر توجه ما را جلب می کنند . پریدن بطور کلی رفتار خوشایندی از طرف یک حیوان خانگی نیست و اغلب صاحب حیوان سعی می کند با آموزش این رفتار را از سر او بیرون کند. البته کمی مشکل است چون این رفتار حالتی از ابراز علاقه می باشد. وقتی از در وارد می شویم ، اینکه سگ با هیجان به استقبال ما بیاید برایمان خوشایند است. این یک نمایش غریزی ابراز علاقه است.

.

۵- بازیهای خشن و پر سر و صدا:

این روش جزو رفتار طبیعی سگ برای ابراز علاقه اش است. این نه تنها یک رفتار سالم بلکه بخشی ضروری از تکامل اجتماعی سگ هاست و باعث ایجاد دلبستگی بین شما و سگ می شود. البته گاهی اوقات زیاده روی می کند که باید به او یاد داد از حد نگذرد، پارس نکند، گاز نگیرد و ضربه نزند. او را در محدوده ایمن نگه دارید.

.

۶- کنار شما می خوابد:

در طبیعت گرگ ها کنار هم می خوابند. سگهای اهلی هم همین کار را می کنند. چون شما بهترین دوست و خانواده او هستید طبیعی است که حیوان دوست دارد کنار شما بخوابد. قابل قبول بودن این رفتار موضوع بحث بین متخصصین و صاحبان سگ است. آیا باید به سگ اجازه این کار را بدهید؟

.

۷- وقتی که شما بیمار هستید می فهمد و سعی از مراقبت از شما دارد:

چون سگها حیواناتی اجتماعی هستند بطور غریزی از گروه خود محافظت می کنند. در حیاط وحش گرگها زخمهای یکدیگر را می لیسند و در زمان ناخوشی از یکدیگر مراقبت می کنند و سگها نیز این غریزه را در خود حفظ کرده اند. بله آنها زخمهای شما را می لیسند و به مراقبت کردن از شما زمانی که بیمار هستید ادامه خواهند داد.

.

۸- به شما تکیه میدهد و می چسبد :

وقتی می خواهید بیرون بروید مثلا سرکار، سگ زیر دست و پای شما می لولد و اصطلاحا به شما می چسبد. این کار ممکن است از نظر شما مزاحمت باشد ولی در ذهن سگ این روشی برای ابراز علاقه است. با این کار هم به شما توجه می کند و هم از شما می خواهد که به او توجه کنید. وقتی این کار را میکند چند لحظه بنشینید و او را نوازش کنید تا بداند که این احساس دو طرفه است.

.

۹- لبخند زدن:

بله سگها واقعا لبخند می زنند. اگر گاهی احساس کرده اید که سگتان می خندد احتمالا احساستان درست بوده است. لبخند سگ نشان عشق و علاقه به صاحبش است، همانطور که در انسانها معنی لبخند محبت است. در حقیقت تحقیقات نشان داده است که سگها هم مثل ما از حالات زبان چهره استفاده می کنند و واکنش آنها نسبت به افراد مورد علاقه، غریبه ها و افراد خوشایند یا ناخوشایند متفاوت است.

.

۱۰- شما را دنبال می کند:

سگ می داند که شما فردی متمایز در زندگی اش هستید که برایش غذا، پناهگاه ، امنیت و علاقه فراهم می کنید. چسبیدن به شما به عنوان رهبر گروه ، بهترین شانس را برای بقاء ، برای او فراهم می کند. همچنین چون سگها موجوداتی اجتماعی هستند دوست دارند بخشی از اجتماعی باشند که شما مهمترین عضو آن هستید.

.

مطالب مشابه را در همین سایت بخوانید: و چناچه مایلید مطلبی برای ما ارسال کنید تا بنام خودتان در سایت منتشر شود اینجا را کلیک کنید.

هفت روشی که گربه علاقه اش را به شما نشان میدهد.

سگها مفید ترین دوستان ما

انتخاب سگ برای کودکان

آشنایی با حواس سگها

 

گروه
این مطلب توسط :
گروه ترجمه یوپت برای سایت byabama.com ارسال شده است

تعداد بازدید از این صفحه : 2,947 بازدید

کپی برداری از مقالات با ذکر منبع آن آزاد است.

  • Ad
  • Ad
  • Ad