• Ad

رکوردهای گینس در دنیای حیوانات


رکوردهای گینس در دنیای حیوانات

بزرگ ترین حیوان دنیا

بزرگ ترین حیوان دنیا ، وال آبی رنگ می باشد. این جانور حدود ۳۰ متر درازا  و ۱۵۰ تن وزن دارد. متاسفانه امروزه نسل این نهنگهای زیبا  در حال منقرض شدن است که  به دلیل شکار بی رویه آنها به وسیله ی صیادان نهنگ است.

بزرگترین حیوان جهان

 

بلند ترین حیوان دنیا

بلند ترین حیوان روی زمین زرافه است.  قد این موجود ممکن است به ۷ یا ۸ متربرسد که برابر ارتفاع یک خانه  دو طبقه است.

بلندترین جیوان جهان

 

کند ترین پستاندار دنیا

کند ترین پستاندار دنیا خرس تنبل ۳ انگشتی است که با سرعتی معادل ۹۱ متر در ساعت حرکت می کند.

تنبل ترین حیوان جهان

 

سریع ترین پرنده:

شیرجه شکار پرندگان شکاری وضعیتی موقتی است و پس از پایان شکار، پرنده باید برای رساندن خود به مقصد به وضعیت عادی بازگشته و در ارتفاعی مناسب در خطی افقی به پروازش ادامه دهد. در این شرایط دیگر پرنده شاهین را نمی‌توان سریعترین پرنده جهان نامید. در این وضعیت پرنده ای به نام سوئیفت دم‌ سوزنی است که حداکثر سرعت پرواز افقی‌اش ۱۷۱ کیلومتر بر ساعت تخمین زده شده‌است.

 

سریعترین پرنده

 

 

سریعترین جانور دنیا

یوزپلنگ سریعترین حیوان روی زمین هست. یوزپلنگ با سرعت km/h ۱۱۳ می تواند بدود با این سرعت براحتی بز کوهی را می تواند شکار کند.

 

سریعترین جاندار دنیا

 

 

شترمرغ بزرگترین پرنده دنیا

شترمرغها بزرگترین پرنده های دنیا هستند. وزن یک شترمرغ بزرگ ۱۸۰ کیلوگرم و قد آن ۳ متر است . این پرندگان، به دلیل هیکل بزرگ خود نمی توانند پرواز کنند؛ ولی چون پاهای بلندی دارند، دوندگان خوبی به شمار می روند. بزرگ ترین تخم پرنده ی دنیا هم متعلق به شترمرغ است . هر تخم شتر مرغ ، بیش از یک کیلو و نیم وزن دارد.

 

بزرگترین پرنده دنیا

 

 

بزرگترین بال

از میان حدود ۲۴ گونه مختلف، مرغ دریایی سرگردان، بزرگترین آنها به شمار می آید. آلباتروس   با بال هایی به طول ۱۱ فوت (۳٫۴ متر)، دارای بلندترین بال هستند .

بزرگترین بال دنیا

 

 

کوچکترین پرنده دنیا

کوچک ترین پرنده جهان  که جثه  آن به اندازه یک حبه قند است مرغ مگس خوار زنبور عسلی نامیده می شود. زیرا بدن او به اندازه بدن یک زنبور عسل است. فاصله نوک او تا انتهای دم فقط ۳/۶ سانتی متر است. محیط زیست اولیه ی این پرنده کوبا ست.

کوچکترین پرنده دنیا

 

بزرگترین دور شاخ جهان متعلق به به یک گاو آفریقاتی به نام لورچ ( Lurch ) می باشد. دور شاخ این گاو عجیب ۹۵٫۲۵ سانتی متر ( ۳۷٫۵ در ) می باشد !

این رکورد عجیب و غریب در تاریخ ۶ مه ۲۰۰۳ اندازه گیری و در کتاب جهانی گینس ثبت گردید. این گاو متعلق به یک امریکایی تبار به نام  Janice Wolf  می باشد.

متاسفانه این گاو افسانه ای در سال ۲۰۱۰ بر اثر سرطانی شدن یکی از شاخ هایش جان خود را از دست داده است.

 

 

بزرگترین حشره جهان
بزرگترین حشره در نیوزلند پیدا شد. این حشره به نام وتا باگ با ۹ سانتی‌متر قد و ۷۱ گرم وزن، سه برابر یک موش وزن دارد. این حشره با افتخار نام بزرگترین و سنگین ترین حشره دنیا را به دوش خود می کشد. به گزارش رویترز، بزرگی و سنگینی این حشره جدید سبب شده تا بزرگترین حشره دنیا شناخته شود. از خوراکی‌های مورد علاقه حشره کشف شده، هویج است و قادر است یک هویج را بسرعت بخورد. در نیوزلند بیش از ۷۰ نوع حشره وتا وجود دارد اما نمونه کشف شده از دیگر انواع آن بزرگتر است. این حشره این روزها به یکی از معروف ترین نماد نیوزلند تبدیل شده است و البته تحت حفاظت های خاصی قرار دارد.

.

بزرگترین طوطی جهان:
بزرگ‌ترین طوطی روی زمین یک ماکائو است  که رنگ آبی پرهایش، زیبایی خاصی به او بخشیده . یک متر طول دارد و با منقارش می‌تواند نارگیل را نیز بشکند. ماکاو ها  بومی آمریکای جنوبی هستند و جزو گونه‌های در معرض خطر طبقه بندی شده اند.  آمارهای رسمی نشان می دهد هم اکنون حدود  سه هزار طوطی ماکائو هیاسینت Hyacinth Macaw   در سراسر جهان وجود دارد و زیستگاه اصلی این پرنده بیشتر در شرق آمریکای جنوبی است. در دهه ۱۹۸۰ میلادی دست کم ده هزار طوطی هیاسینت ماکائو در جلگه پانتانال برزیل که بزرگترین جلگه دنیا به شمار می رود، به دام شکارچیان افتاده اند. هر عدد طوطی هیاسینت در بازار سیاه به قیمت ده هزار دلار فروخته می شود، در نتیجه جمعیت این پرنده به علت شکار به شدت کاهش یافته است.

 
کوچکترین مار

باربادوس مار Tetracheilostoa1 یک گونه از مار در سال ۲۰۰۶ در جزایر باربادوس توسط بلر هجز آلمانی کشف شد.
بلر زیست شناس دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا. با توجه به انتشار توضیحات آن در ماه اوت ۲۰۰۸، نمونه اول که زیر تخته سنگ در جنگل پیدا شد. طول این مار کمتر از ۵ سانتیمتر است.
سه نمونه از این مار در موزه تاریخ طبیعی در لندن و موزه مارتینیک هستند.

 

 پیرترین لاک پشت جهان

جاناتان Jonathan  یک لاک پشت غول پیکر واقعی است که بین ۱۶۰ تا ۱۸۰ سال عمر دارد. او احتمالا در اوایل سال ۱۸۳۰ میلادی به دنیا آمده است زیرا عکس های قدیمی او که در سال ۱۹۰۲ گرفته شده است او را تازه در سن بزرگ سالیش یعنی حدود ۵۰ سالگی نشان میدهد. این لاک پشت پیر آب مروارید دارد و این باعث شده تا بینایش را از دست بدهد و حس بویایی او هم به مرور زمان ضعیف شده تا جایی که او فقط هفته ای یک بار برای تغذیه به بیرون می آید و بقیه روز ها را به استراحت در یک روستای کوچک بریتانیایی می گذراند.

پیرترین لاک پشت

 

مریم
این مطلب توسط :
مریم داودی برای سایت byabama.com ارسال شده است

تعداد بازدید از این صفحه : 1,749 بازدید

کپی برداری از مقالات با ذکر منبع آن آزاد است.

  • Ad
  • Ad
  • Ad