• Ad

زیستگاه مارها


زیستگاه مارها

با شناخت طرز زندگی مارها و شناخت نوع آب و هوا و شرایط اقلیمی هر منطقه ، می توان حدس زد که چه نوع مارهایی در مناطق مختلف زندگی می کنند .

.

می دانیم که حیات گیاهان و جانوران از خیلی جهات به یکدیگر وابسته است . به همین خاطر محیط پیرامون جانداران را اکوسیستم می نامیم . محل استقرار این مجموعه های  گیاهان یا جانوران را زیستگاه می نامیم. زیستگاه جائی است که در آن یک گیاه یا جانور از شرایط لازم برای ادامه زندگی برخوردار است . ممکن است این زیستگاه بزرگ یا کوچک باشد . زیستگاه مار هم از این قاعده مستثنی نیست .

.

مارهای خشکی اغلب در بیابانها و دشتها ، کوهستانها و لای بوته ها ، زیر تخته سنگها و داخل حفره ها و یا روی درختها و گاهی در باطلاقها یا در آب رودخانه ها زندگی می کنند . اما مارهای دریائی در محیطی جز آب دریاها  قادر به ادامه زندگی نیستند . البته بعضی از انواع مارهای دریائی گاهی در سواحل صخره ای به خشکی می آیند و مجددا به دریا مراجعت می نمایند . فشردگی و پهنی ناحیه دم یکی از مشخصات مارهای دریائی است .

.

مارهای خشکی، اغلب جاهای آرام و ساکت را برای زندگی انتخاب می کنند . در فصل بهار و تابستان که دوران فعالیت و جنبش آنها است به شکار می پردازند  و در فصل زمستان تنبل و کند می شوند  و به اصطلاح به خواب زمستانی می روند که  از خصوصیات حیوانات خونسرد ، بخصوص در مناطق معتدل است  .

.

پوست اندازی یکی دیگر از شرایط و عوامل ادامه زندگی مارها است . پوست اندازی با نحوه تغذیه و رشد مار ارتباط دارد . تعیین سن دقیق مارها بعلت رشد سریع و کوتاهی دوران نوزادیشان مقدور نیست . در این کار غالبا رنگ ، جثه ، طول و سایر مشخصات مارها نیز کمکی نمی کند . بنظر می رسد که مارها از یک عمر طولانی بهره دارند ، برخی از مولفان طول عمر مار ها را ۱۲ تا ۴۰ سال گزارش کرده اند . البته این رقم از مطالعه روی مارهای باغ وحشها  به دست آمده است.

.

از شکل ظاهری دم تا حدی می توان جنس مار را تعیین کرد . مارهائی که دمشان بتدریج باریک می شود ماده و آنهائی که دمشان دفعتا  باریک می شود ، نر هستند . البته افراد متبحر با بازرسی مخرج مار و مشاهده آلت تناسلی، این را براحتی  تشخیص می دهند.

.

همچنین بخوانید:

.

تعداد بازدید از این صفحه : 563 بازدید

کپی برداری از مقالات با ذکر منبع آن آزاد است.

  • Ad
  • Ad
  • Ad