• Ad

پر سروصدایی در گربه ها


پر سروصدایی در گربه ها

منظور از پرسروصدایی گربه ها ( Excessive vocalization)، میو کردن غیر قابل کنترل گربه ها در اوقات مختلف شب و روز است. علت آن میتواند درد، بیماری، سندروم اختلال ادراکی و شناختی ( cognitive disfunction syn ) یا کاهش شنوایی در گربه های پیر باشد.

گاهی فریاد ها، ناله کردن ها  و میومیو کردنهای طولانی گربه ها آزار دهنده است. پر سرو صدایی  ممکن است ناشی از شرایط رفتاری باشد. در این صورت با آموزش و اصلاح رفتار قابل کنترل است.بعضی از نژادهای گربه ها که بطور طبیعی پر انرژی هستند ( از جمله نژاد سیامی ) تمایل بیشتری برای پرسروصدایی دارند.

گربه های  سالم، چه  نر چه ماده، در دوره تحریک جنسی و جفتگیری بطور طبیعی خیلی پرسروصدا هستند. صداهایی که مانند ناله و گریه بچه اغلب در شبها می شنوید جزو این دسته از صداهاست.

علائم و انواع پرسرو صدایی:

-* سروصدای شبانه در گربه های پیر

-* سروصدا در دوران جفتگیری و زاد و ولد

-* سروصدای زیاد در گربه های پرانرژی

-*سروصدای ناشی از بیمای و درد

-* سروصدای اعتراضی به صاحب و خانواده

علل:

-* بیماری، درد و اختلال شناختی ( CDS )

-* نگرانی یا اعتراض

-* حفظ قلمرو

-* رفتارهای جلب توجه که با دستورات صاحب و یا آمدن او به خانه تشدید می شود

-* سرو صدای ناشی از اظطراب ( به صورت ناله ) که اغلب هنگام جدا شدن از مادر یا خانواده و یا صاحب و محیطی که در آن بوده رخ میدهدو احتمالا صورتی از رفتار عزادارانه است.

-* غرش های خشمگین که معمولا با رفتار تهاجمی همراه است ( پس می بینید که خاص سگها نیست )

-* جفتگیری و رفتار جنسی

-* خصوصیات نژادی و ژنتیکی

تشخیص:

اگر سروصدای گربه تان بیش از حد معمول شده است ، قبل از اینکه بخواهید هرگونه اصلاح رفتاری را اعمال کنید، باید حیوان از نظر بیماری و مشکل در سلامت کنترل شود. از دامپزشک بخواهید که یک بررسی کامل انجام دهد. دامپزشک ممکن است  موارد زیر را بررسی کند:

پروفایل شیمیایی خون، شمارش گلبولی ( CBC ) ، آنالیز ادرار و الکترولیتها، معاینه بالینی

سایر موارد احتمالی که ممکن است علت این رفتار باشد نیز باید در نظر گرفته شود. همچنین باید تاریخچه کاملی از رفتارو خصوصیات  گربه را  قبل از بروز علائم به دامپزشک بگویید. مهم است که ابتدا هرگونه علت جسمی و غیر رفتاری را رد کنیم.

روشهای تصویر برداری میتواند در رد علل جسمی و اختلالات نورولوژیک توسط دامپزشک بکار گرفته شود. اگر دامپزشک به اختلال شنوایی مشکوک باشد بایستی تست شود.

ترجمه از سایت پت مد  دات کام

گروه
این مطلب توسط :
گروه ترجمه یوپت برای سایت byabama.com ارسال شده است

تعداد بازدید از این صفحه : 2,695 بازدید

کپی برداری از مقالات با ذکر منبع آن آزاد است.

  • Ad
  • Ad
  • Ad