• Ad

سموم خانگی برای حیوانات خانگی!


سموم خانگی برای حیوانات خانگی!

بسیاری از مواد غذایی شما در خانه مهمترین عامل مسمومیت حیوانات خانگی اند که باعث بیماری و یا مرگ آنها می شوند. مواظب مواد شیمیایی که در خانه نگهداری میکنید باشید تا آنها به آن دسترسی نداشته باشند. و اگر فکر میکنید حیوان خانگی شما چیز مشکوکی را خورده است فورا با یک دامپزشک تماس بگیرید.

.

حیوانات حتی در خانه هم میتوانند با خطراتی روبرو باشند. مواد خوراکی و یا مواد شیمیایی که در خانه نگهداری میکنید میتواند باعث بیماری و یا حتی مرگ حیوان شما شود. با این وجود اگر کمی دقت کنید میتوانید جلوی خیلی از اتفاقات را بگیرید. به یاد داشته باشید حیوانات خانگی شما هر چقدر باهوش باشند، انسان نیستند و بعضی چیزها را تشخیص نمی دهند.

.

واکنش حیوانات در برخورد با مواد، خوراکی ها  و داروها کاملا متفاوت از انسان است. پس به صرف اینکه چیزی باعث بیماری در انسان نشده است به معنی آن نیست که در مورد حیوانات هم همینطور باشد. بعلاوه بسیاری حیوانات خانگی بسیار کوچکتر از انسان هستند پس مقدار خیلی کمی از یک خوراکی یا یک دارو که بنظر برای انسان بی ضرر است میتواند باعث بیماری آنها شود (مترجم – یک مورد مسمومیت با دو حبه سیر و مرگ در دو توله تریر را مشاهده کرده ام ).

.

حیوانات کنجکاوند اگر چیزی بوی جالبی برای آنها داشته باشد آنرا میخورند. اگر وارد کابینت شوند حتما چیزی برای خوردن پیدا میکنند ، پس چیزهایی را که فکر میکنید ممکن است خطرناک باشد از دسترس آنها دور کنید.

.

 

شکلات:

اگر شک کرده اید که حیوان شما هر مقدار شکلات خورده، با دامپزشک تماس بگیرید. البته تمام شکلاتها به یک اندازه مضر نیستند ولی بطور کلی هر چه شکلات تیره تر (dark)  باشد سمی تر است. شکلات شیرینی پزی بیشتر خطرناک است چون حاوی ماده سمی متیل گزانتین است که اگر حیوانات مقدار زیادی از آنرا بخورند دچار استفراغ، اسهال، تشنگی مفرط ، بیش فعالی و در موارد شدیدتر آریتمی قلبی، لرزش و تشنج می شوند.

 

 دیگر مواد خوراکی:

بسیاری از مواد غذایی و خوراکی های ما باعث مشکلات هضمی برای حیوانات میشوند. ولی بعضی از آنها برای حیوانات سمی هستند:

آووکادو، انگور ( که در بعضی موارد باعث مشکل کلیوی در سگها میشود) ، پیاز و سیر، زایلیتول (که در مواد غذایی بدون قند بعنوان شیرین کننده یافت میشود) ، الکل و قهوه

بطور کلی مواد خوراکی را جایی قرار دهید که دست حیوان شما به آن نرسد مخصوصا در موقع تعطیلات و مهمانی ها که عموما همه چیز روی میز و در دسترس است به این مورد دقت کنید.

 

داروها:

هیچ موقع به حیوان خود دارویی را بدون تجویز دامپزشک ندهیددر غیر اینصورت منتظر عواقب آن باشید. بسیاری از داروهایی که ما بدون نسخه از داروخانه میخریم (مثلا قرص سرماخوردگی یا استامینوفن) برای حیوانات به شدت سمی هستند. داروها را در جاییکه حیوانات به آن دسترسی دارند قرار ندهید حتی بعضی حیوانات به سرعت قرص افتاده از دست شما را برداشته و میخورند.

مواد شوینده و پاک کننده:

موارد احتیاط روی برچسب آنها را بخوانید و آنها را در جای مناسبی انبار کنید.

مواد خارج از خانه:

اگر شما انباری ، پارکینگ یا باغچه دارید احتمالا یکی از موارد زیر را نیز دارید:

گیاهان: برخی گیاهان سمی هستند آنها را بشناسید.

سموم دفع حشرات: از موارد معمول مسمومیت حیوانات هستند.

کود های شیمیایی: حیوانات خود را از محل انبار دور نگه دارید.

مواد شیمیایی: هر ماده شیمیایی میتواند باعث مسمومیت شود. مثلا ضد یخ ها مزه شیرینی دارند و بسیار کشنده هستند.

در موارد اورژانس:

اگر حیوان شما چیزی را که نباید خورده است، وقت را تلف نکنید و به دامپزشک تلفن کنید. او می خواهد بداند حیوان شما چه چیزی را،  چه مدت پیش و به چه مقدار خورده است. اگر از شما خواسته شد که حیوان خود را برای ویزیت ببرید مقداری از آن ماده را نیز با خود ببرید. 

ده ماده سمی متداول:

 • –          داروهای انسانی

 • –          حشره کش ها

 • –          خوراکی ها

 • –          جونده کش ها

 • –          داروهای دامپزشکی

 • –          گیاهان سمی

 • –          مواد شیمیایی (ضد یخ)

 • –          مواد شوینده پاک کننده

 • –          فلزات سنگین (رنگها)

 • –         کود های شیمیایی

منبع : vetstreet.com

.

مطالب مرتبط:

مسمومیت با شکلات در سگها

چه موادی برای سگها و گربه ها سمی هستند

اشتباهات درمان خانگی سگها و گربه ها

تعداد بازدید از این صفحه : 570 بازدید

کپی برداری از مقالات با ذکر منبع آن آزاد است.

 • Ad
 • Ad
 • Ad