• Ad

سن و جنسیت در شاه طوطی و ملنگو


سن و جنسیت در شاه طوطی و ملنگو

برای فهمیدن سن و جنس طوطی های ملنگو که نوعی پاراکیت هستند ( INDIAN RINGNECK PARROTS ) به دو قسمت باید توجه کنید:

.
طوق در طوطی نر از سن ۷-۸ ماهگی  و از ناحیه زیر گردن شروع به ظاهر شدن می کنه و در سن دو و نیم تا سه سالگی کامل می شه. البته طوق در سن زیر یک سال  بسیار کمرنگ هست.
.
طوق دور گردن طوطی های ملنگو ( پاراکیت ) در اثر ترکیبی از دو حلقه  سیاه و قرمز نارنجی ایجاد می شود.  این طوق فقط در طوطی نر وجود دارد و ماده ها هیچ پر سیاه یا قرمزی دور گردنشان نیست.  ولی گاهی تفاوت خواب (جهت) پرهای سر و سینه باعث می شه چیزی مثل طوق دور گردن ماده ها دیده بشه که نباید این حالت رو با طوق واقعی اشتباه گرفت.

جنسیت شاه طوطی و ملنگو

.
در مرکز چشم، مردمک به رنگ کاملا سیاه وجود دارد. دور مردمک یک نوار طوسی باریک و بعد از این نوار طوسی یک نوار پهن دیده می شود که قسمت بزرگی از  فضای چشم را گرفته است. این نوار پهن همان عنبیه است. گاهی عنبیه چشم به علت داشتن رگهای خونی زیاد قرمز رنگ دیده می شود.

.
حالا بعد از این توضیحات برای تشخیص سن و جنسیت ملنگو ها ( طوطی های سبز ، شاه طوطی ، طوطی بزرگ اسکندر ) اول به طوق نگاه کنید:

.

مردمک چشم طوطی ملنگو

.

اگر طوطی شما طوق دارد پس نر است اگر این طوق کامل شده که طوطی شما یک نر بالغ است(حداقل ۲٫۵ ساله). ولی اگر فقط لکه های سیاه رنگ زیر منقار را می بینید طوطی شما یک جوجه نر است.

.
اگر طوطی طوق نداشت دقت کنید که طوطی شما در این حالت  یا یک نر جوان و یا یک طوطی ماده است. برای رفع این ابهام باید به عنبیه طوطی دقت کنید.

.
اگر عنبیه به رنگ طوسی تیره، یا دودی یا طوسی روشن است، طوطی شما یک جوجه زیر یک سال است که جنسیتش هم دقیق معلوم نیست و باید صبر کنید که اگر طوقش ظاهر شد نر و در غیر اینصورت ماده خواهد بود.

جوجه ملنگو ماده

اگر عنبیه به رنگ سفید یا زرد است، طوطی بالغ است . برای عنبیه سفید هنوز زیر ۳ سال سن داره، عنبیه نباتی و زرد بالای ۳ سال است و بنابراین اگر نر باشد حتما باید طوق داشته باشد و اگر طوق ندارد طوطی شما قطعا ماده است.

طوطی ملنگو ماده بالغ

.

همچنین بخوانید:

نژادهای طوطی

کدام طوطی رام میشه

آموزش حرف زدن به طوطی

تعیین سن کاسکو

نوید
این مطلب توسط :
نوید برای سایت byabama.com ارسال شده است

تعداد بازدید از این صفحه : 8,797 بازدید

کپی برداری از مقالات با ذکر منبع آن آزاد است.

  • Ad
  • Ad
  • Ad