• Ad

سگها، هوش یا آموزش


سگها، هوش یا آموزش

تفکر شایع در مورد سگ ها این است که یک سگ معمولی به باهوشی یک انسان چهار ساله است. اما سگ ها به آن شکلی که مردم فکر می کنند خارق العاده نیستند.

آموزش دهندگان به سگ ها معتقدند که درست ترین روش برای تخمین هوش سگ ها این است که ببینیم یک سگ در روز چقدر از آموزش هایش را به یاد می آورد و کارهای جدید را در چه مدت زمانی فرا می گیرد. سگ ها می توانند به خاطرآورند غذا وآب شان کجاست. آنها می توانند تخشیص دهند که باید کجا ادرار کنند، کجا بخوابند واینکه چه کسانی اعضای خانواده هستند. اما فکر نکنید که این حیوان در یک جا می نشیند و سعی می کند مسائل را به یاد آورد. سگ ها به دلیل ذهن معاشرت پذیرشان همه آموخته ها را در خاطرشان نگه می دارند. سگ گرسنه با مراجعه به ذهن خود به یاد می آورد که غذایش کجا است .
اغلب سگ ها قادرند برخی از کلمات و نشانه ها را بشناسند. سگ باید قادر باشد که بعضی از قوانین و فرمان های اساسی و مهم را بداند و انجام دهد. شما می توانید درست از زمانی که تولد سگ را به منزل می آورید به او آموزش دهید اما این را بدانید تا شش ماهگی نباید توقع زیادی از سگ داشته باشید. بطور طبیعی سگ به دنبال یک صاحب و رهبر می باشد و شما جای رهبر گروه را برای او گرفته اید. سگ ها از این که جایگاه خود را بدانند شاد می شوند و اگر این رهبر شما باشید، از تصمیم ها و دستورهای شما استقبال می کنند. بعد از اینکه صاحب سگ خودش را بعنوان رهبر گروه در ذهن سگ تثبیت کرد سگ موظف به یاد گرفتن این مسائل خواهد شد.
مورد اساسی دیگر برای اینکه سگ ها آنچه را که می آموزند به خاطر بسپارند، تشویق و تنبیه است . هنگامی که یک سگ آنچه را که به او محول می شود انجام می دهد باید او را با نوازش ، تشویق کنیم. هنگامی که او کاری را که به او گفته می شود انجام نمی دهد باید کلمه نه و یا یک داد زدن اعتراضی را بلند بشنود ولی کتک زدن سگ راه درستی برای منضبط کردن او نمی باشد. چون کتک برای اغلب سگ ها موجب ترس می شود و سگ بدون اینکه دلیل تنبیه و کتکی را که متحمل شده است درک کند فقط تصویری منفی از صاحب خود در ذهن می پروراند. واکنش به موقع واعتراض به اشتباه سگ درست در همان لحظه که مرتکب خطا می شود موثر است و اعتراض به سگ چند دقیقه بعد از حرکت اشتباه او معقول نمی باشد. آموزش دهندگان سگ معتقدند چیزی که باید همیشه مورد استفاده قرار گیرد دستورها و اشارات یکسان می باشد. بهتر است برای دستور دادن و حکم کردن از لحن محکم و برای تشویق از صدای نرم و لطیف و برای تنبیه از آهنگ زمخت و عمیق در صدا استفاده کنیم

مطالب مرتبط: ابزارهای تربیت سگ,چگونه سگ مهاجم تربیت کنیم,آموزش به سگها,تربیت سگ مهاجم,چگونه سگی مهاجم تربیت کنیم

تعداد بازدید از این صفحه : 210 بازدید

کپی برداری از مقالات با ذکر منبع آن آزاد است.

  • Ad
  • Ad
  • Ad