• Ad

سگ و تشخیص سرطان


سگ و تشخیص سرطان

اخیرا پزشکان فرانسوی در انجمن متخصصان ارولوژی آمريکا فرضیه جالبي را مطرح کردند به این مضمون که سگ‌های مالينوس شفرد قادر به کشف زود هنگام سرطان پروستات هستند. قبل از این هم مطالعه‌ای در همين مورد در بيمارستان تنون پاريس انجام شده بود.

به این صورت که بوی ادرار یک فرد سالم با یک فرد مبتلا به سرطان پروستات  به این سگ‌ها آموزش داده شد. سپس در دوره زمانی معینی ادرار همه مراجعه‌ کنندگان مشکوک به این بیماری را هم به وسیله سگ‌ها و هم با آزمایش مورد بررسی قرار گرفت. نهایتا معلوم شد که سگ‌ها از ۶۶ نمونه‌ای که طبق نتایج آزمایش مبتلا به سرطان بودند، ۶۳ مورد را درست تشخیص داده بودند.

.
واقعا بعض حیوان‌ات حواس‌ پیچیده ای دارند. مثلا گربه در محیطی کاملا تاریک هم اطراف را می‌بیند یا فیل صدا پای فیل‌ها دیگر را از فاصله های دور می شنود. سگ‌ها نیز همیشه به داشتن حس بویایی قوی معروف بوده‌اند. حتی همین حس قوی آنها باعث شده از آنها برای کشف مواد مخدر یا مواد منفجره استفاده شود.

.

دکتر کورنو معتقد است که سلول‌های سرطانی احتمالا مولکول‌های خاصی را تولید و در محیط پراکنده میکنند. گرچه این مولکول‌ها باعث تحریک حس بویایی انسان نمیشوند اما سگ‌های مالینویس شفرد توانایی تشخیص آن را دارند. البته از نظر سایر متخصصان، این فرضیه هنوز راه زیادی تا اثبات شدن دارد. چون تعداد نمونه‌هایی که مطالعه روی آنها انجام شده خیلی کم بوده و علاوه بر آن چنین آزمایشی حتما باید توسط گروه‌های محقق دیگری هم انجام شود و فقط در صورت هم‌خوانی نتایج، این فرضیه تایید میشود.

.

البته قبلا هم مواردی بوده که اثبات شده سگ‌ها قدرت تشخیص زودهنگام برخی سرطان‌ها را دارند. مثلا در سال ۲۰۰۶ میلادی، گروهی از دانشمندان کالیفرنیایی نشان دادند که سرطان‌های ریه و پستان توسط سگ‌ها قابل تشخیص هستند. ادعای این محققان کاملا علمی و براساس مدارک مورد قبول مجامع علمی مطرح شد.

.

مطالعه‌ها و تحقیق‌ات بیشتر در این مورد نشان داد که سگ‌های آموزش‌ دیده قادر به کشف دو بیماری ملانوما و سرطان مثانه هستند. اما کامل‌ ترین تحقیق در سال ۲۰۰۶ میلادی انجام شد. در این مطالعه ۵ سگ خانگی به مدت ۳ هفته توسط مربیان مجرب تحت آموزش قرار گرفتند. در این دوره سه هفته‌ای سگ‌ها ابتدا کاملا با بوی نفس مبتلایان به سرطان پستان و ریه آشنا شدند. سپس آموختند که پس از احساس چنین بویی بنشینند یا دراز بکشند. در نهایت آزمایش مهارت سگ‌ها با مطالعه روی ۸۳ فرد مبتلا به سرطان و ۸۳ فرد سالم شروع شد. البته وجود بیماری در ۸۳ فرد مبتلا به سرطان قبلا از طریق بیوپسی اثبات شده بود اما هیچ‌ یک هنوز تحت شیمیدرمانی قرار نگرفته بودند.

.

از این میان ۵۵ مورد به سرطان ریه و ۳۱ مورد دیگر به سرطان پستان مربوط بود. هوای تنفسی هر یک از افراد مورد آزمایش در لوله مخصوصی جمع‌آوری و در جایگاه‌های مخصوصی قرار داده شد. سگ‌ها به ترتیب از جلوی هر جایگاه رد میشدند و شبیه به آنچه در دوره ۳ هفته‌ای آموخته بودند در صورت استشمام بوی سرطان می‌نشستند.

هرموقع هم که سگی جواب درست می‌داد با غذا تشویق میشد. در پایان مشخص شد که سگ‌ها ۸۸ تا ۹۷ درصد موارد مبتلا به سرطان را درست تشخیص داده‌اند. این تست چند بار دیگر هم تکرار شد و سگ‌ها پس از آموزش‌های بیشتر حتی توانستند مراحل ابتدایی و انتهایی هر یک از سرطان‌های ریه و پستان را هم از یکدیگر تشخیص دهند. البته چنین تحقیق‌هایی هنوز راه زیادی برای ورود به کتاب‌های مرجع پزشکی دارند.

 

تعداد بازدید از این صفحه : 417 بازدید

کپی برداری از مقالات با ذکر منبع آن آزاد است.

  • Ad
  • Ad
  • Ad