• Ad

سیر تکامل اسب


سیر تکامل اسب

اسب های امروزی درطی ميليون ها سال از یک پستاندار كوچك منشاء گرفته اند.

براساس يافته های فسيلی ، منشاء اسب های امروزی از پستاندار كوچكی بنام ائوهيپوس كه شباهت زيادی به روباه داشته و در دوران ائوسن در 600 میلیون سال پیش می زیسته ، بوده است.

.

قد ائوهیپوس فقط سی سانتیمتر بوده و در همه جای جهان گسترش  داشته است. این پستاندار پشت خمیده داشته و روی پنجه های خود راه می رفته است. این حیوان ماقبل تاریخی در اندام حرکتی جلویی خود چهار انگشت و در اندام حرکتی خلفی سه انگشت داشته است.

منشا تکاملی اسبهای امروزی

.

از روی کشفیات فسیلی مشخص شده که نوادگان ائوهیپوس، بعدها  در طول زمان  طویل شده اند و  تعداد انگشتان اندام های حرکتی شان  هم تغییر کرده  است. همچنین  تغییراتی  بصورت دراز شدن گردن و سر،  و تغییر رژیم غذایی از خوردن میوه های آبدار به رژیم علف خواری هم ایجاد شده است.

سیر تکاملی اسب

.

گرچه اولین فسیل یافت شده از ائوهیپوس به ثبت رسیده است،  ولی به جرات می توان گفت که خود این جانور کوچک اندام هم از جانور  پستاندار دیگر که  ۵ انگشت داشته تکامل یافته است.

تعداد انگشت های اسب ها

پس از گذشت میلیونها سال ( حدود ۵۷ میلیون سال ) انواع تکامل یافته این حیوان ( تک سمیان دوران پلیوسن)  تحت نام  پلیوهیپوس شکل گرفته اند.

اسبها چگونه تکامل پیدا کرده اند

.

در ایران در ناحیه مرزه چال مراغه،  فسیل یک نوع اسب بنام “هیپاریون” توسط  آقای ماکنم، در سال ۱۹۰۴ میلادی بدست آمده که مربوط به اواخر دوران سوم زمین شناسی یعنی پلیوسن و قبل از فوارن آتشفشان سهند ( بیش از یک میلیون سال قبل ) می باشد.

فسیل اجداد اسبهای امروزی در ایران

.

با آغاز دوره یخبندان در کره زمین انواع مختلف پلیوهیپوس به سرتاسر قاره های قدیم ( آسیا،  اروپا و آفریقا ) مهاجرت کردند و در تمام بخشهای آفریقا ، اروپا و آسیا پراکنده شدند و منشاء انواع مختلف گور خر،  خر  و  اجداد اولیه اسب های امروزی گردیدند. ولی قاره آمریکا بطور ناگهانی و پس از قطع ارتباط آن با قاره های قدیم، از وجود پلیوهیپوس پاک گردید.

سیر تکاملی اسب

.

از نظر تاریخی، فلات ایران پراکندگی دو نوع از انواع چهار گانه اجداد اسبها محسوب می شود. اسب های نژاد ترکمن و کاسپین ، هنوز بعنوان شبیه ترین اسب های موجود در جهان به اجداد فوق محسوب می شوند و مورد توجه خاص جهانیان و پژوهشگران قرار دارند.

منبع: بیتوته دات کام

.

بخوانید:

تولید مثل اسب
اسب خونگرم و خونسرد
نژادهای اسب: اسب عرب

بنین
این مطلب توسط :
بنین قربانی برای سایت byabama.com ارسال شده است

تعداد بازدید از این صفحه : 781 بازدید

کپی برداری از مقالات با ذکر منبع آن آزاد است.

  • Ad
  • Ad
  • Ad