• Ad

صحبت کردن حیوانات با یکدیگر


صحبت کردن حیوانات با یکدیگر

اگر منظور از صحبت کردن اینست که آیا حیوانات می توانند با هم ارتباط برقرار کنند پاسخ بله است اما اگر منظور این باشد که آیا حیوانات میتوانند با یکدیگر همانند انسان ها حرف بزنند پاسخ خیر است .

حیوانات قادرند با زبان بدن یا body language  با یکدگر ارتباط برقرار کنند. این  یعنی اینکه آنها همانند انسان ها نمیتوانند کلمه ای را بگویند بلکه  میتوانند با حرکت چشمان ، حرکات سر، حرکات دست ، منظور خودشان را به دیگران بفهمانند . چند مورد از مواردی که حیوانات سعی می کنند با هم و یا دیگران ارتباط  بگیرند را ذکر می کنیم:

.

انتخاب جفت و رفتارهای جفت یابی:

ارتباطات  بین حیوانات و جهان پیرامونشان به غیر از گونه‌ های معدودی از حیوانات که ازطریقی غیرکلامی و با نشانه‌هایی مانند اثر گذاری با بو، درخشیدن با نورو یا  برق و تلالو بدن و غیره صورت میگیرد، اغلب به صورت ادای صوت  از طریق تارهای صوتی شکل می گیرد.  بعضی هم قادرند با روش های دیگری تولید صدا کنند.

ایجاد صوت درپرندگان هنگام جفت‌گیری و برای تشکیل خانواده،  شاید یکی از زیباترین و شگفت انگیزترین جلوه‌ های عالم خلقت باشد . با وجودی که‌ اندام صوتی در پرندگان نر و ماده تفاوتی ندارند ولی آواز خواندن اغلب مخصوص پرندگان نر است . اگرچه آوازهای عاشقانه  گونه‌ های مختلف پرندگان متفاوت است اما همه آنها به معنی جلب توجه جنس مخالف است.

 مثلا مرغ مگس‌ خوار در طلب زوج خود روزانه نزدیک به ۳۶۰۰‌ ترانه می خواند،  تعداد‌ ترانه‌ های این پرندگان وقتی همسر خود را پیدا می کنند، کم می شود .

یا مثلا سبز قبای نر می تواند در یک روز،  ۲۳۰۰  بار آواز عاشقانه اش را تکرار کند و آن قدر اینکار را ادامه دهد تا پرنده‌ ماده ای پیدا کند.

یا  زغن‌ ها برای معشوقه‌ خود صدای « زیک زیگ » در می آورند و به اواظهار عشق میکنند،  زغن ماده ای که  موضوع را میفهمد با چشم پاسخ می دهد و به طور مرتب با حرارت به او نگاه می کند.

کورکور

مرغابی ها  تشریفات خاصی برای یافتن جفت  دارند و زبان آنها برای جلب جنس ماده زبان رقص و حرکات موزون است . تمامی اردک‌های نر یک جا جمع می‌شوند و ماده‌ها هم دور آنها حلقه می‌زنند و به آنها نگاه می‌کنند، آن گاه نرها شروع به رقص دسته جمعی بسیار منظمی می‌کنند.

 

تعیین قلمرو:

اندازه قلمرو و تعیین آن در حیوانات مختلف متفاوت است. برای بعضی به وسعت یک دشت است بنابراین اندازه قلمرو باید چنان باشد که نر و ماده‌ای که در آن زندگی می کنند در هر فاصله‌ای از یکدیگر بتوانند بدون زحمت، صداهای یکدیگر را درک کنند . اندازه  قلمرو در پرندگان بسیار متفاوت است، مثلا برای بعضی پرندگان، قلمرو اینطور تعیین می شود که اگرپرنده‌ای در آشیانه ایستاده باشد، بتواند دیگری را در آن جا نوک بزند .

.

مشاوره در مورد خطر: 

خوکهای آبی همان قدر که بسیار هوشمند و زیرک هستند، پر سر و صدا هم هستند. در تحقیقی که دانشمندان  در سواحل اقیانوس آرام  متوجه شدند که که آنها در مورد چیزهای مشکوک به خطرهمدیگر را آگاه و مشاوره و مذاکره می کنند .

زاغ ها برای دفاع از جوجه هایشان بدون توجه به نیروی جسمی خود، با سر و صدای زیاد  به فرد مهاجم حمله  می کنند و تمامی جنگل را با فریادهای خود خبر می‌کنند .

گوریل‌ها برای حمایت از فرزندان خود نعره‌های جنون‌آمیز سر می‌دهند و به سر و سینه خود می‌کوبند .

اما مارماهی ها ( moray eel ) برای اعلام خطر و ‌اخطار به دشمن،  در بدن خود نیروی برق تولید می‌کنند . حتی رومی‌های قدیم  با شوک برق این حیوان بعضی از بیماری‌ها را معالجه می‌کردند، بیمارانی را که گرفتار بیماری‌های روحی یا سردرد یا نقرس بودند، داخل استخری می‌کردند که تعدادی ماهی برق‌دار در آن وجود داشت تا شفا یابند .

اعلام تسلیم  و درماندگی:

حیوانات علامت دیگری هم دارند که در بسیاری از آنها مشترک است و اغلب انسان‌ها هم آن را در می یابند، این علامت فریادهای درماندگی است و این زمانی رخ می‌دهد که یا در سوگ همنوع خود می‌نشینند مانند کلاغ‌ها و میمون‌ها، یا در موقع جنگ و دعوا حالت تسلیم به خود می‌گیرند، ولی یکی از جالب‌ترین حالت‌ها در میان خروس‌ها دیده می‌شود.  در جنگ خروس‌های بالغ، دو حیوان تا موقعی می‌جنگند که یکی از آنها احساس ضعف و فراراختیار کند، اگر او پشت به گوشه دیواری داشته باشد و نتواند فرار کند سر خود را درجعبه یا سطل یا سوراخی  فرو می‌برد و اعتراف به تسلیم می‌کند. 

.

شما هم اگر مطالب جالبی دارید برای ما بفرستید تا با نام خودتان در سایت منتشر شود.

مریم
این مطلب توسط :
مریم داودی برای سایت byabama.com ارسال شده است

تعداد بازدید از این صفحه : 484 بازدید

کپی برداری از مقالات با ذکر منبع آن آزاد است.

  • Ad
  • Ad
  • Ad