• Ad

طوطی خاکستری،کاسکو


طوطی خاکستری،کاسکو

طوطی خاکستری آفریقایی (Psittacus erithacus) پرنده‌ای با هوش سرشار و قدرت سخنگویی و تقلید صدای عالی است و می توان گفت این پرنده بهترین پرنده تقلید کننده صدا در جهان است. کاسکوها منقار بسیار قوی دارند و در صورت عصبانیت می‌توانند گاز محکمی بگیرند.

.

 .

اندازه این طوطی ‌ها می تواند تا ۱۰۰ سانتی متربرسد. رنگ پروبال همانطور که از اسمش مشخص است خاکستری است و در نژاد کنگو رنگ دُم قرمز است، لبه‌های بال ها سیاه و پاها خاکستری تیره هستند. رنگ منقار کاسکو ها سیاه و رنگ چشم بالغ زرد روشن است. هردو جنس نر و ماده در کاسکو ها از نظر ظاهری شبیه به هم هستند. این پرنده در طبیعت ۵۰ تا ۶۰ سال عمر می‌کند.

.

طوطی‌های خاکستری بومی شرق آفریقا از لحاظ جثه بزرگ تر و سنگین تر از طوطی های غرب آفریقا می‌باشند . معمولا  پرنده‌های نر جثه‌ای بزرگ تر از پرنده‌های ماده دارند، اما  نمی‌توان به طور قاطع این را گفت. برخی از پرورش دهندگان معتقدند که چشم طوطی خاکستری نر بیضی تر از چشم پرنده ماده می‌باشد و صورت پرنده ماده روشن تر است، اما در حقیقت این مطالب برای تعیین جنسیت چنان مستند و مستدل نمی‌باشند.

 .

 سه گونه از طوطی خاکستری آفریقایی وجود دارد:

۱- کاسکوی پرنسپس Princeps

۲- کاسکوی کنگو Psittacus erithacus

 گاهی به آن طوطی کامرون نیز می‌گویند ولی برخی معتقدند که طوطی کامرون با طوطی کنگو تفاوت دارد. واردکنندگان و فروشندگان طوطی ها سعی می‌کنند با توجه به اندازه و تنوع رنگ پر و بال نام‌های مختلفی برآن‌ها بگذارند.

به هر صورت پر و بال کاسکوی کنگو به رنگ خاکستری و دم آن کاملا قرمز است و منقار پرنده کاملا مشکی است. طول بدن ۳۰-۴۰ سانتی متر و فاصله بین دو بال ۴۵ – ۵۰ سانتی متر است. کاسکوی کنگو قدرت زیادی برای تقلید صدای آدمی ندارد ولی به خوبی با انسان رابطه برقرار می کند. در مقایسه با سایر انواع طوطی سانان نسبتا  آرام است و کمتر جیغ می‌زند.

 .

۳- کاسکوی تیمنه Timneh

 طوطی خاکستری تیمنه، که نام علمی آن  هم Psittacus erithacus timneh است. پر وبال آن خاکستری است ودم آن نیز برخلاف طوطی کنگو، خاکستری قرمز است. منقار به رنگ تیره روشن ودر قسمت پایینی کمی به سفیدی می‌زند. جثه کاسکوی تیمنه از بقیه کاسکو ها کوتاه تر است. این پرنده درجنوب گینه بیسائو، لیبریا و ساحل عاج دیده می‌شود. شاید به علت داشتن دم تیره رنگ که جذابیت دم قرمز طوطی کنگو را ندارد کمتر محبوب است.

.

 در  بین طوطی ها ،  کاسکو با داشتن قوه ادراک بالاتر از بقیه قرار می‌گیرد. اصولا در بین پرندگان، طوطی کاسکو، کاکادو و زاغ به نظر باهوش تر از بقیه هستند. برخی معتقدند که کاسکو فقط یک تقلید کننده کلمات نیست بلکه او قادر است که مفهوم واقعی کلمات را نیز درک نماید. از جمله کسانی که به این امر معتقدند و سخت از آن دفاع می‌کنند خانم دکتر آرین پیپربرگ است که در کتاب خود  می‌نویسد  کاسکو قادر است مفهوم کلمات را به خوبی درک کند. این پرنده می‌تواند مفهوم صفر را درک نموده و عدم وجود یک چیز را کاملا بفهمد.

.

تعداد بازدید از این صفحه : 588 بازدید

کپی برداری از مقالات با ذکر منبع آن آزاد است.

  • Ad
  • Ad
  • Ad