• Ad

عقیم سازی حیوانات خانگی


عقیم سازی حیوانات خانگی

گروهی از مخالفین این کار معمولا به اين نکته اشاره مي‌کنند که در صورت عقيم‌سازي حيوانات، به تدريج نسل آنها رو به کاهش گذاشته و حتي منقرض مي‌شود. البته احتمالا در این بحث ، حيوانات وحشي و آنهايي که در حيات وحش زندگي مي‌کنند مد نظر است که در خطر انقراض قرار دارند. همچنين عده اي معتقدند که عقيم سازي ، دستکاري در طبيعت حيوان است. در اینجا بحث عقيم‌سازي حيوانات، در مورد حيوانات خانگي ، و عمدتا در مورد سگ و گربه مصداق دارد.

 

بسیاری از انواع نژادهای موجود، ساخته دست بشر بوده و به هیچ عنوان زندگی آزاد یا در طبیعت ندارد و متاسفانه و یا خوشبختانه احتمال انقراض آنها تا هنگامی که پرورششان برای عده ای سود آور است بسیار کم است.

حیوانات رفتارهای جنسی را با توجه به غریزه صرف انجام می‌دهند. آنچه حیوان انجام می دهد کاملا” غریزی بوده و  لذت بردن جنسی در آنها مانند انسان مطرح نیست. و در صورت عقیم‌سازی، احساس ناتوانی جنسی نخواهند داشت و عدم وجود توانایی‌ها و گرایشات جنسی و پیامدهای آفسردگی و سرخوردگی آن را نشان نخواهند داد. در عین حال “افسردگی” مانند آنچه در انسان رخ می دهد نیز در حیوانات چندان مصداق ندارد.

همواره توصیه شده عقیم‌سازی در سنین قبل از بلوغ انجام شود. در این صورت  حیوان برای همیشه خنثی خواهد بود و هیچگاه احساس نمی‌کند که در حق او اجحاف شده است.

در اروپا و امریکا، حیوانات خانگی بنا بر دلایلی که ذکر می شود عقیم می‌شوند و این عقیم‌سازی در دوران پیش از بلوغ خواهد بود. هیچ فردی جز پرورش دهندگان اجازه ندارد حیوان غیر عقیم نگهداری کند. این قانون البته جامعیت ندارد چرا دامپزشکان پیشنهاد می کنند حیوانات خانگی عقیم شوند. توضیح اینکه، دلایل مختلفی برای عقیم‌سازی وجود دارد که در اکثر آنها  منفعت حیوان هم مدنظر قرار گرفته شده است.

بسیاری از گربه‌ها و یا سگ‌ها که از بچگی در کنار شما زندگی کرده‌اند و توانایی مراقبت از خود را در محیط خشن و خطرناک خارج از خانه ندارند، در مورد گربه ها در فصل جفت گیری و در مورد سگها   زمانی که فحل می‌شوند یا حیوان فحلی در مجاورت خانه شما وجود داشته باشد، رفتارهای عصبی از خود نشان داده، و به شدت هیجان زده و عصبانی هستند و اشتهای خود را از دست می دهند.  اصوات ناله مانند و یا حالتی مانند جیغ زدن ( در مورد گربه ها) بروز داده و در اولین فرصت ممکن است خانه را ترک کنند و اینبار دیگر حتی به حرف شما هم گوش نخواهند داد و راه خیابان را در پیش خواهند گرفت.  عقیم‌سازی سبب می شود حیوان شما خوش اخلاق‌تر باشد، رفتارهای جنسی ناپسند را با دسته مبل یا پای افراد یا به هر طریقی از خود نشان ندهد و سلامت او حفظ شود.

 

درصد زیادی از سگ‌های ماده ، در سنین بین ۷ تا ۱۱ سال درگیر تومورهای پـسـتانی می‌شوند. عقیم‌سازی در قبل از بلوغ تا درصد زیادی، احتمال رخداد این تومورها را کاهش میدهد. حال آنکه اگر عقیم سازی بعد از اولین فحلی انجام شود،  هنوز در  ۸% سگها احتمال ابتلاوجود دارد  و با عقیم‌سازی پس از دومین فحلی تا ۲۷% احتمال درگیری به سرطان پستان وجود دارد .

بسیاری از حیوانات نر تومورهایی دارند که به دلیل وجود هورمورن های جنسی گسترش می‌یابند. در عین حال از مهمترین درمان های بزرگ شدگی خوش خیم پروستات هم عقیم سازی است.

پس از جفت‌گیری و آبستن شدن، بسیاری از سگ‌ها و گربه‌های ماده  به دلیل ضعف شدید و کمبودهای تغذیه‌ای، لاغر شده، مشکلات دندانی و استخوانی پیدا می‌کنند، پوشش مویی خود را از دست می‌دهند و تا مدت ها عوارض ناشی از عدم تغذیه مناسب در حین آبستنی را با خود به دوش می‌کشند.

به دنبال فحلی، در مواردی حیوان ممکن است مستعد بیماری‌های رحمی شده و چون این بیماری‌ها اغلب همانند اندومتریت و پایومتریت خاموش هستند، گسترش پیدا می‌کنند و وخیم می‌شوند و حتی جان حیوان را تهدید می نمایند.

منبع: ایران اسپورت داگز دات کام

—————————————————————————————-

کلمات کلیدی: عقیم سازی حیوانات خانگی,خرید و فروش حیوانات خانگیانگیزه, خرید حیوان خانگی

بنین
این مطلب توسط :
بنین قربانی برای سایت byabama.com ارسال شده است

تعداد بازدید از این صفحه : 279 بازدید

کپی برداری از مقالات با ذکر منبع آن آزاد است.

  • Ad
  • Ad
  • Ad