• Ad

عوامل لنگ شدن سگ ها


عوامل لنگ شدن سگ ها

لنگ شدن سگ لزوماً همراه با افزایش سن نیست . یک لنگش ساده هم می تواند نشانه یک وضعیت خطرناک و تهدیدکننده زندگی حیوان باشد

 عللی که باید  در صورت مواجهه با آن به دامپزشک مراجعه شود:

* شایعترین علت لنگ شدن سگ ها، رگ به رگ شدن، کشیدگی عضله و آسیبهای کوچک وارده به عضلات است معمولا این عوامل خطرناک نیستند و با استراحت و تجویز داروهای ضد درد خفیف درمان می شوند.

* بریدگی کف پا می تواند به لنگش منجر شود. سنگ تیز، خرده چوب یا شیشه هم می تواند در کف پا فرو رفته و باعث لنگش شود. شکستگی ناخن هم از دیگر علل است. به تورم یا علائم عفونت هم باید توجه کرد. تغییر ناگهانی و شدید آب و هوا هم می تواند به آسیب و ترک خوردن بافت کف پا و دردناک شدن آن منجر گردد.

* اگر سگی در بلندشدن از جای خود یا بالارفتن از پله ها و پایین آمدن مشکل دارد باید در این خصوص با دامپزشک برای اطمینان از عدم وجود آرتریت یا تورم مفاصل  مشورت نمود. اگر سگ جثه بزرگی دارد ممکن است مشکل لگن هم در بین باشد.

*  شکستگی های بسته استخوانی به نحوی که پوست از بیرون آسیب ندیده است نیز از عوامل لنگ شدن سگ است. البته ممکن است تا مدتی این عارضه مشخص نشود بخصوص اگر پا ظاهر غیرطبیعی در اثر پیچ خوردگی و غیره نداشته باشد. گرچه سگ ممکن است مدتها با این لنگی زندگی کند ولی بخاطر تخریب بافتهای داخل توسط استخوان شکسته ، این عارضه ممکن است تهدید جانی داشته باشد.

* در نوع دیگری از شکستگی، استخوان آسیب دیده از پوست بیرون زده است. در این حال ممکن است عفونت زخم هم هم عارض گردد. این نوع شکستگی تهدید مرگ دارد.

* گاهی لنگ بودن سگ در اثر آسیب عضلانی و یا استخوانی نیست و به عوامل دیگر بر میگردد. مثلا وجود یک تومور، عوارضی در مغز یا سیستم اعصاب مرکزی و غیره . در این موارد ممکن است حیوان لنگ نباشد و یک عدم تعادل د راه رفتن داشته باشد.

منبع: پرشین پت کلینیک دات کام

مطالب مرتبط: دانستنی ها در مورد سگها٬ باورهای غلط در نگهداری از سگ و گربه

بنین
این مطلب توسط :
بنین قربانی برای سایت byabama.com ارسال شده است

تعداد بازدید از این صفحه : 343 بازدید

کپی برداری از مقالات با ذکر منبع آن آزاد است.

  • Ad
  • Ad
  • Ad