• Ad

چیزهایی که فقط سگها تشخیص می دهند


چیزهایی که فقط سگها تشخیص می دهند

سگها دارای شامه بسیار قوی هستند بطوریکه بعضی معتقدند آنها دارای حس ششم هستند. بعضی مواردی که میتوان این شامه قوی را در جهت خاصی پرورش داد را اینجا می آوریم.
.

.در دهه هفتاد میلادی، زنبورداران سگ هایی را تربیت می کردند که کندوهایی را که دچار بیماری شده بودند را پیدا کنند و بدین ترتیب کندوهای سالم عفونی نشوند. سگ ها با ردیابی بوی باکتری هایی که منجر به بیماری “زنبورمرگی” می شوند، این کندوها را پیدا می کنند. در نتیجه زنبورداران با کمک سگ های تربیت شده، می توانند در عرض ۴۵ دقیقه حدود ۱۰۰ کندو را بازرسی کنند، در حالیکه دو روز طول می کشد تا انسان ها این روند را انجام دهند.

.

سگ ها را می توان آموزش داد تا ماده پلی کربنات دی وی دی ها را بوسیله بو کشیدن ردیابی کنند. از این سگ ها در جاهایی که قاچاق دی وی دی به میزان زیادی صورت می گیرد،مانند جنوب شرق آسیا، استفاده می شود.

.

سگ های جستجو اکنون در همه جای دنیا بکار می روند. پلیس آمریکا از این سگها برای ردیابی اجساد غرق شده استفاده می کند. سگها می توانند بوی یک جسد را در میان این همه آب تشخیص دهند.  بوی جسد از جریان های آبی وارد هوا می شود. سگ ها از ساحل، از روی قایق و حتی با شنا کردن در آب می توانند بوی جسد را ردیابی کنند و محل آن را به میزان دقیقی شناسایی کنند.

.

 

سگ‌ها می‌توانند حمله دیابتی را تشخیص دهند. سگ ها می توانند طوری تربیت شوند تا به صاحب مبتلا به دیابت خود هشدار دهند که چه وقت سطح قند خون آنها به سطوح خطرناک رسیده است.

.
دولت فنلاند  طرحی دارد که به تربیت سگ هایی که سنگ های سولفید دار را ردیابی می کنند، می پردازد. وقتی سنگ ها می شکنند، بوی متساعد می شود که سگ ها به راحتی آن را ردیابی می کنند. در واقع این کار آنقدر برای سگ ها آسان است که یک سگ توانست در دفعه اول ذخیره عظیمی از این سنگ ها با اهمیت اقتصادی بالا را پیدا کند.

.

در جنگ ویتنام ، ایالات متحده از سگ های جاسوس برای شناسایی سربازان دشمن استفاده می کرد. این شاید برایتان زیاد تعجب آور نباشد، چون همه می دانند که سگ ها بوی انسان ها را ردیابی می کنند. ولی آنچه این سگ ها را متمایز می کرد قدرت ردیابی تونل ها، اسلحه و دام های دشمن بود و این سگ ها جان صدها سرباز آمریکایی را بدین ترتیب نجات دادند. از آنجائیکه پارس کردن این سگ ها محل آنها را لو می داد، به آنها راه های دیگری برای بیان اینکه خطر نزدیک است آموزش داده می شد. بعضی از آنها موهای گردنشان را بلند می کردند و بعضی دیگر گوش هایشان را کج می کردند.

.
گاوها اغلب از طریق باروری مصنوعی بارور می شوند. ولی هر گاو ماهی یکبار آماده تلقیح مصنوعی می شود. دامداران مجبورند منتظر زمانی بمانند که گاوها  آماده بارور شدن باشند. سگ های تربیت شده  میتوانند این زمان را تشخیص دهند.

 

.
حس بویایی سگ ها عجیب است. سگها ۱۰ برابر انسان دارای گیرنده‌های بویایی هستند و قادرند بوهای خاصی که از طریق سرطان منتشر می‌شوند، تشخیص دهند. سرطان بوی خاصی دارد تا آنجا که سگ ها می توانند بوی آن را ردیابی کنند. بیماران مبتلا به سرطان ریه یا سینه، هنگام  بازدم موادی به هوا پخش می کنند که توسط سگ های تربیت شده قابل ردیابی است. بنابراین این سگ ها با بو کردن نفس این بیماران می توانند بوی سرطان را تشخیص دهند.

مریم
این مطلب توسط :
مریم داودی برای سایت byabama.com ارسال شده است

تعداد بازدید از این صفحه : 606 بازدید

کپی برداری از مقالات با ذکر منبع آن آزاد است.

  • Ad
  • Ad
  • Ad