• Ad

لاک پشت ها ی خانگی


لاک پشت ها ی خانگی

لاک پشت ها ( سنگ پشت ها ) حیوانات وحشی هستند که گاهی توسط افراد علاقمند بعنوان حیوان خانگی در خانه نگهداری می شوند. ما نگهداری این جانداران را که اغلب حفاظت شده هم هستند توصیه نمی کنیم ولی نکاتی را برای نگهداری از آنها ذکر میکنیم تا شرایط نگهداری شان هر چه بیشتر شبیه محل زیست طبیعی شان باشد.

***لاکپشت برکه ای

لاک پشت برکه‌ ای ( fresh water ) ساکن آب شیرین است که در تالاب‌ها و آبگیرهای ایران به فراوانی یافت می‌شود و همچنین به عنوان حیوان خانگی نیز نگهداری می‌شود. این لاک پشت در آب‌های با جریان کند و راکد زندگی می‌کند و در استان‌های شمالی، غربی، جنوب غربی زندگی می‌کند.

 لاکپشت برکه ای بی آزار است و در طبیعت عمر طولانی دارد ولی در اسارت احتمالا به دلیل صدمات ناشی از حمل، و نقل، گرسنگی و شرایط بد نگهداری آنها در منازل این عمر طولانی را ندارند.

برای تغذیه آنها می‌توانید از غذاهایی که در فروشگاه‌های ماهیان آکواریومی برای تغذیه ماهیان عرضه می‌شود مانند کرم قرمز یخ زده، میگو، گوشت و سبزیجات ( کاهو، کرفس، کلم، گوجه فرنگی ) استفاده کنید. اگر از غذایی مثل کاهو برای لاک پشت‌های آب شیرین زیاد استفاده شود باعث ایجاد علائم اسهال در لاک پشت می‌شود و در این حالت مدفوع آن بسیار نرم می‌شود و به سرعت می‌تواند باعث آلودگی آب و ایجاد بوی بد در آب شود. توجه کنید که غذاهای فوق را باید در آب در اختیار لاک پشت قرار دهید.

 به طور کلی گیاهان آبزی، سبزیجات، حشرات، ماهی و غیره به عنوان رژیم غذایی متنوع بسیار متعادل، مقوی و سرشار از کلسیم و ویتامین‌ها است.  اگر کلسیم مورد نیاز حیوان از غذا تامین نشود این کلسیم از استخوان‌ها و لاک تهیه خواهد شد و لاک‌پشت دچار بیماری سوخت و ساز و نرمی لاک می‌شود.  غالب گیاهان به دلیل داشتن «اگزالیک اسید» و اگزالات، مانع جذب کلسیم می‌شوند. به همین منظور باید از مصرف گیاهانی مانند ریواس به دلیل داشتن مقدار زیاد و خطرناک «اگزالیک اسید» خودداری کرد.

معمولاً تا مدتی لاک پشت کمی ترسو است و از نزدیک شدن و گرفتن غذا خودداری می‌کند، بنابراین در اوایل غذا کمی در اختیارش قرار دهید و از آکواریوم اش دور شوید . بتدریج  لاک پشت‌ها حتی از دست شما نیز غذا می‌گیرند.

 بر خلاف تصور برخی افراد، این حیوان نیاز به آکواریوم بزرگ و لبریز از آب ندارد و با یک ظرف کوچک از آب می‌توان از آن نگهداری کرد. بیشتر افراد آنها را درون حوض، استخر و آکواریوم نگه می‌دارند اما در تشتی کوچک در کنار اتاق نگهداری جانور راحت‌تر است. این لاک پشت به آب عمیق نیاز ندارد زیرا خیلی وقت‌ها دوست دارد روی سنگ، چوب یا لبه حوض استراحت کند. به همین خاطر ساخت استراحتگاه برای جانور لازم است یا این که عمق آب به حدی باشد که بتواند به راحتی سر خود را از آب بیرون بیاورد.

فضا را طوری برای حیوان مهیا کنید که بتواند مدتی نیز در خارج آب گردش کند برای همین آکواریوم گزینه مناسبی برای نگهداری آنها نیست.

در صورتی که قصد نگهداری طولانی‌مدت و اصولی از لاک‌پشت خود را دارید، یک آکواریوم کوچک را به پهلو روی آکواریوم اصلی خود قرار دهید و با استفاده از یک قطعه پلاستیک مثلاً یک فیلتر زیر شنی، یک پل برای عبور لاک پشت‌ها از آب آکواریوم اصلی به خشکی آکواریوم کوچکتر بسازید. در انتخاب قطعه پلاستیکی توجّه کنید که به حالتی باشد تا بر اثر تماس با سطح پایینی لاک باعث خراشیدن و از بین رفتن آن در مدّت‌های طولانی نشود.

  هیچوقت لاک پشت‌های کوچک را  با لاک‌پشت‌های بزرگ در یک جا قرار ندهید برای این که به آنها آسیب‌های جدی وارد خواهد شد.

لاک پشت‌ها ممکن است  گل‌های باغچه یا گلخانه را از بین ببرند ولی به هر حال توصیه می‌شود که آن را در فضای آزاد مثل باغچه‌ها نگهداری کرد ولی غذایشان از منابع دیگری فراهم شود.

 در هنگام شروع فصل پائیز باید برای حیوان جای محصوری را در نظر بگیرید زیرا به خواب زمستانی فرو خواهد رفت. برای این منظور چنانچه قسمتی از باغ یا حیاط سیم کشی و محصور شود بهتر است. گلخانه نیز مکان بسیار مناسبی برای نگهداری این حیوان است.

اگر برای مدتی لاک پشت خود را در منطقه معینی از باغ غذا دهید، حیوان به زودی عادت کرده و هر روز برای گرفتن غذا به همان نقطه مراجعت می‌کند. اگر لاک پشت به صورت آزادانه نگهداری می‌شود، یک گودال کوچک که بتواند به راحتی در آن وارد و خارج شود بسیار مناسب است.

 توجه داشته باشید که آفتاب برای لاک پشت‌ها  ضروری است و نبود محلی برای آفتاب گیری ممکن است باعث مبتلا شدن حیوان به بیماری‌های عفونی شود یا این که دچار ضعف جسمانی شود.

در صورت فرو رفتن به خواب زمستانی ، لاک‌پشت برای این که خواب آرام و مداومی داشته باشد باید در محلی به خواب رود که گرمای آن بین ۵ تا ۸ درجه سانتیگراد باشد. شما میتوانید مانع خواب زمستانی لاکپشت شوید ولی براساس تحقیقات انجام شده تعداد مرگ و میر در لاک‌پشت‌هایی که به خواب زمستانی فرو نرفته‌اند دو برابر بیشتر است.

کوران شدید هوا، مرطوب و نمناک بودن بیش از حد محل زندگی و پائین بودن حرارت محیط آنها را به سرعت به بیماری‌های ریوی مبتلا می‌سازد.

لاک‌پشت‌ها مدفوع بسیار ‌اندکی دارند. تمیز کردن این مدفوع راحت است و هر چند وقت یک بار تشت لاک‌پشت باید شسته و ضدعفونی شود. خود لاک‌پشت نیز باید شسته شود.

هنگام خرید لاک‌پشت دقت کنید اگر در آکواریوم بسیار سریع شنا می‌کند بسیار سالم و سرحال است. هر لاک‌پشت مشخصه خاص خود را دارد. لاک لاک‌پشت آب شیرین نباید خیلی نرم باشد و با انگشت فرو نرود.

اصولاً خزندگان از جمله لاک‌پشت‌ها از تمیز‌ترین حیوانات بشمار می‌آیند و اگر بوی بدی از آنها به شامه برسد به دلیل محل زندگی آنها است که آلوده است و باید به سرعت تمیز شود. همچنین لاک‌پشت هنگام‌ ترس مدفوع می‌کند.

قبل از خرید لاک‌پشت لازم است به برخی نکات بهداشتی توجه شود. اغلب فروشندگان حیوانات خانگی معمولاً لاک‌پشت‌ها را در یک محیط مناسب و تمیز قرار نمی‌دهند و ممکن است آنها دچار آسیب، عفونت، سوءتغذیه و سالمونلا باشند. به همین دلیل باید لاک‌پشت جدید را که میخرید مدتی قرنطینه کنید.

به منظور بهداشت شخصی و نیز جلوگیری از سرایت برخی بیماری‌ها و انگل‌ها به لاک‌پشت، قبل و بعد از دست زدن به لاک‌پشت و محیط آن باید دست‌ها را شست. این مورد به ویژه برای کودکان باید رعایت شود. صابون‌های مایع ضد باکتری برای این کار مناسب و راحت‌تر هستند.

طرز تشخیص لاک پشت نر از ماده به راحتی میسر است. ابتدا لاک پشت را به صورت وارونه در دست بگیرید و به لبه پوششی که زیر شکم را فرا گرفته نگاه کنید. لاک زیر شکم نر، بیضی شکل و محدب است ولی لاک زیر شکم ماده‌ها پهن است.

 *** لاکپشت خاکی

لاک‌پشت‌های خشکی همان طور که از نام آنها مشخص است در خشکی زندگی می‌کنند. اغلب جثه آنها بزرگ می‌شوند و ارتفاع برخی از این حیوانات تا ۷۰ سانتی متر می‌رسد. 

 در ایران دو گونه از آنها شامل لاک‌پشت مهمیز دار با نام علمی Testudo graeca و لاک‌پشت آسیایی با نام علمی Testudo horsfieldii یافت می‌شود. این لاک پشت‌ها حفاظت شده هستند  بنابراین  اگر به طور اتفاقی آنها را  در جایی غیر از محیط طبیعی آنها پیدا کردید و علاقه مند هستید که مدتی آنها را نگهداری کنید سپس به محیط طبیعی برگردانید بهتر است  برای نگهداری آنها  مطالبی را مطالعه کنید.

این لاک پشت‌ها در خشکی زندگی می‌کنند و می‌توان آنها را در  باغچه‌ها نگهداری کرد. این جانور ممکن است به سبزی‌های باغچه آسیب بزند.

برای تغذیه ،  سبزیجات، کاهو، هندوانه، میوه و سایر سبزیجات و صیفی جات را میتوانید استفاده کنید. همچنین آنها از حشراتی مانند سوسک هم تغذیه می‌کنند.

***لاک‌پشت گوش قرمز

 به رنگ سبز با لکه‌ها و نوارهای سیاه  و نیز لکه‌های قرمز پر رنگ روی گوش‌ها ،  در برکه‌ها و رودهای با جریان آرام و پوشش گیاهی غنی در آمریکا ساکن است.  زیر لاک زرد است و لکه‌های سیاه دارد. طول ماده‌ها تا ۳۰ سانتی متر و نرها ۲۰ سانتیمتراست.  از متداول‌ترین لاک پشت‌ها برای نگهداری به عنوان حیوانات خانگی است.

در ایران گوش قرمز‌ها از کشور سنگاپور وارد می‌شوند و در بسیاری از فروشگاه‌های آکواریوم و حیوانات خانگی به فروش می‌رسند. این لاک‌پشت‌ها نیمه آبزی هستند که در طبیعت در مکان‌های آرام خنک و منابع آب گرم زندگی می‌کند. آنها معمولاً در دریاچه‌ها، برکه‌ها، مرداب‌ها، نهرها، رودها و مکان‌های ساکت و آفتاب‌گیر یافت می‌شوند. شناگران ماهری هستند و گیاهان به عنوان اصلی‌ترین منابع غذایی آنها محسوب می‌شوند. با اینحال لاک پشت گوش قرمز همانند لاک پشت‌های برکه‌ای خزری و اروپایی هم گوشتخوار و هم گیاه‌خوار است.

لاکپشت گوش قرمز در طبیعت از انواع ماهی‌ها، حشرات و غذاهای گیاهی تغذیه می‌کند. شما میتوانید به  عنوان غذا  از کرم قرمز یخ زده، میگوی خشک شده و میگوی یخ زده، همچنین  حلزون، ماهی، میگو، لارو پشه،  حشرات و کرم‌ها ،  و غذاهای دیگر مانند سفیده تخم مرغ  آب پز، گوشت مرغ و نان استفاده کنید.

  سعی کنید تنوع غذایی در رژیم غذایی لاک پشت‌ها رعایت شود  تا سلامتی آنها حفظ شود. سبزی‌هایی که بیشتر حجم رژیم غذایی لاک پشت‌های بالغ را تشکیل می‌دهند ولی بچه‌ها تمایل کمتری به آن نشان می‌دهند مانند شلغم، کاهو، هویج، کاسنی، باقلا، کلم پیچ، کدو تنبل، سیب زمینی، فلفل سبز، گوجه فرنگی، کلم بروکلی، کلم، کرفس، قارچ، جعفری و اسفناج است. میوه‌های مورد علاقه نیز شامل گرمک، طالبی، خربزه، هندوانه، انبه، سیب، موز، شاه توت، زغال اخته، مرکبات، انگور، هلو، گلابی و توت فرنگی است.

برای تشویق لاک پشت‌ها به خوردن غذاهایی که تمایلی به خوردن آن‌ها ندارند ولی باید در جیره آنها وجود داشته باشد می‌توان آن غذاها را کنار غذاهایی که آنها را خوب می‌خورند مانند کرم قرمز قرار دهید و صبر کنید تا کرم قرمز منجمد ذوب شود تا غذای مورد نظر بوی آن را بگیرد سپس غذای مورد نظر را در اختیار لاک پشت قرار داد

همانطور که گفته شد نکته‌ای که باید هنگام نگهداری همه خزندگان به آن توجه داشت، خواب زمستانی آنها است. برای زمستان‌خوابی لاک‌پشت گوش‌قرمز باید یک بستر ماسه‌ای نرم فراهم شود و دمای محیط نیز کاهش یابد. به هیچ وجه تا زمانی که خود لاک‌پشت از خواب بیدار نشود نباید آن را مجبور به بیدار شدن کنیم.‏

تا حدودی از روی اندازه می‌توان سن لاک‌پشت را تشخیص داد ولی گاهی به دلیل تغذیه نامناسب ممکن است لاک‌پشت‌ها رشد کم داشته یا به دلیل تغذیه زیاد، رشد بیش‌از حد داشته باشند.  گوش قرمز های یک ساله‌ تقریبا ۵ – ۶ سانتی‌متر طول دارند. وقتی طول نرهای یک ساله به حدود ۱۰ سانتی‌متر  و ماده ها به ۱۲ سانتی متر رسید، به طور طبیعی از نظر جنسی بالغ می‌شوند طول نهایی لاک در لاک‌پشت‌های بالغ نر حدود ۱۸-۲۲  سانتی‌متر و در ماده‌های بالغ ۲۵ تا ۳۰ سانتی‌متر است. ‏

همچنین در همین سایت: محل نگهداری لاک پشت، تراریوم ، تغذیه لاک پشت

 

   منبع: وت دات میهن بلاگ دات کام

 

بنین
این مطلب توسط :
بنین قربانی برای سایت byabama.com ارسال شده است

تعداد بازدید از این صفحه : 1,408 بازدید

کپی برداری از مقالات با ذکر منبع آن آزاد است.

  • Ad
  • Ad
  • Ad