• Ad

لیس زدن بیش از حد پنجه در سگ


لیس زدن بیش از حد پنجه در سگ

لیس زدن پنجه ها یکی از رفتارهای طبیعی سگ برای نظافت روزانه است. اما زمانی که سگ این کار را بیش از حد و به شکل افراطی انجام می دهد مشکل ایجاد میکند. سگ هائی که موی سفید یا بلوند دارند به خاطر باقی ماندن رنگ بزاق روی پنجه ها، این مشکل در آنها بیشتر نمایان می شود.

برخی نژادها بیشتر از سایرین از مشکلات پنجه رنج می برند. در میان این نژادها می توان به لابرادور رتریور، تریرها، پودل، شیهواهوا  و مالتیز اشاره کرد.  اگرچه هر سگی می تواند دچار مشکل لیسیدن بیش از حد پنجه شود اما در نژادهای خالص بیشتر دیده می شود.  سگهای  کار یا نگهبان که بیشتر تحت استرس هستند، احتمال لیس زدن پنجه در آنها بیشتر است.

احتمال دارد که این یک صفت خانوادگی باشد. اغلب سگی که پدر و مادرش مبتلا به مشکل لیسیدن بیش از حد پنجه ها هستند، خودش از سال دوم زندگی به این مشکل مبتلا می شود. این موارد اغلب قابل درمان نمی باشند اما می توان با اقداماتی آنها را به حداقل رساند. اما فراموش نکنیم که اگر سگی در سنین بالاتر دچار مشکل لیسیدن پنجه ها می شود اغلب تحت تاثیر شرایط محیطی، سبک زندگی و رژیم غذائی قرار گرفته است و مشکل ربطی به والدینش ندارد.

به هر حال زمینه بروز لیسیدن و گاز گرفتن پنجه باید مشخص شود، سگ شما چه زمانی این کار را انجام می دهد. مثلا اگر سگ در موقعیت های خاصی مثل هنگام استراحت کردن یا نظافت کردن پنجه اش را بیش از حد می لیسد تفاوت وجود دارد با زمانی که مثلا  سگ غذا خوردنش را رها می کند و ناگهان به شکل افراطی شروع به لیسیدن پنجه می کند.

 

اگر سگ فقط یک پنجه اش را لیس می زند  به احتمال زیاد مشکل در همان پنجه وجود دارد، این مشکل می تواند شکستگی ناخن، بلند شدن ناخن و یا زخمی در آن باشد. همچنین وجود جسم خارجی نوک تیز در کف پنجه ها یا بین انگشتان هم می تواند سگ را وادار به لیسیدن پنجه کند. شکستگی های استخوانی و آرتریت موثر بر یک مفصل هم از عوامل آن هستند.

هر عاملی که در گذشته باعث بدتر شدن این مشکل شده است را در ذهن داشته باشید تا به دامپزشک بگویید:

آیا این یک مشکل فصلی است؟

آیا این کار را بعد از نظافت روزانه انجام می دهد؟

آیا سگ  زمانی که دور از شماست پنجه اش را لیس می زند؟

 آیا مشکل به شکل ناگهانی شروع می شود؟

آیا سگ شما اخیرا” دچار تغییرات قابل توجه وزنی شده است؟

آیا به نظر می رسد وقتی سگ از خانه خارج می شود مشکل شدیدتر می گردد؟

 آیا سطح فعالیت های سگ به طور کل تغییر کرده است؟

آیا در آن پنجه لنگش هم دارد؟

آیا سگ در غیاب عضو خاصی از خانواده پنجه اش را بیشتر می لیسد؟

آیا در این زمان رفتار مخرب و عجیب و غریب دیگری هم انجام می دهد؟

***شایع ترین دلایل لیس زدن بیش از حد پنجه در سگ  آلرژی ها و آتوپی سگ هستند.

بیشتر محتمل است که آلرژی ها یا حساسیت ها، دلیل لیس زدن افراطی پنجه باشند و دلایل آن  درست مانند انسانها، گرده گل و گیاه ، گرد و غبار و عواملی از این دست است.

اما اگر سگ  فقط یکی از پمجه هایش را بلیسد خیلی بعید است که عاملش حساسیت ذکر شده باشد. چون در این صورت  احتمالا پس از مدتی تمام بدن سگ به خصوص  پهلوها شروع به خارش می کند و علائم دیگری مثل  ریزش مو، عفونت گوش، قی کردن بیش از حد چشم  هم رخ می دهد.

این حساسیت همچنین ممکن است تماسی باشد یعنی بدن حیوان با تماس با یک چیز خاص مثل پتو دچار قرمزی و خارش شود. در این صورت ممکن است شستن پنجه های سگ ، میزان لیس زدن پنجه ها را کم  کند.  نژادهای عروسکی استعداد بیشتری به ابتلا به این نوع آلرژی دارند. اگر محیط زندگی سگ به گونه ای باشد که پنجه ها اغلب مرطوب بماند، این موضوع در نهایت باعث التهاب و عفونت خواهد شد.

*** کک، دومین دلیل شایع لیس زدن پنجه در سگ می باشد. در این مورد عفونت باکتریایی به عنوان یک عامل ثانویه نقش خواهد داشت. اگر شما هیچ ککی روی بدن سگ خود نمی بینید، دلیل نمی شود که لیسیدن پنجه ها به دلیل کک نبوده باشد. چون این اتفاق می تواند مدتی نسبتا” طولانی بعد از اینکه کک حیوان شما را گاز گرفته و بدنش را ترک کرده اتفاق بیافتد.

*** عفونت های قارچی و باکتریائی پنجه سگ عامل بعدی هستند.  سگی که در محیط تمیز زندگی می کند و بهداشت عمومی مناسبی دارد بعید است دچار چنین عفونت های موضعی گردد. در چنین مواردی موضوع برعکس است، یعنی لیس زدن های مداوم باعث مرطوب ماندن پنجه سگ و بالا رفتن احتمال عفونت می شود. بهتر است در این موارد درمان توسط دامپزشک صورت پذیرد. بوی غیر طبیعی، درد، قرمزی، تورم و لنگش از رایج ترین علائم این عفونت ها می باشند.

*** سگ ها در زمان استراحت و هنگامی که نیاز نیست روی مسئله دیگری تمرکز کنند مشغول نظافت خود می شوند. ولی اگر می خواهید سگ شما سالم بماند و کمتر خودش را لیس بزند، باید برای پر کردن این زمان های اضافه وقت بیشتری را به بازی با سگ خود اختصاص دهید. مثلا یک راه این است که وعده های غذائی سگ را به چند بخش با مقادیر کم تقسیم کنید و هربار کاری کنید سگ برای دست یابی به غذا مجبور باشد تلاش و کنجکاوی کند.

 ویژگی های نژادی سگ خود و نوع خلق و خوی او را بشناسید، وقتی نژادی از سگ که ذاتا” فعالیت بدنی زیادی دارد درون خانه محدود شود، هر رفتار نامتعارفی از جمله لیسیدن وسواسی پنجه ها دور از انتظار نیست.

*** و اما گاهی اوقات این مسئله علل روانی،  وسواسی و اضطرابی دارد.  یک سری عوامل برای سگ استرس زا هستند، مثل کم یا زیاد شدن اعضای خانواده، رفتن به خانه جدید، آوردن پت جدید به خانه وغیره.

*** وقتی سگی برای راه رفتن مشکل داشته باشد، زمان بیشتری را صرف نظافت و لیس زدن خود می کند. پس سگ های چاق و کم تحرک و سگ هائی که مشکلات حرکتی دارند مستعد بروز این مشکل می باشند. سگ های پیر هم در اولویت قرار می گیرند.

 *** رشد بیش از حد ناخن سگ می تواند باعث پیچ و تاب خوردن مفصل انگشت و آسیب به مفصل و بروز درد شود. همین درد پنجه می تواند باعث تحریک شدن سگ برای لیس زدن گردد.  ناخن بلند سگ مستعد شکستن است، همچنین می تواند در گوشت سگ فرو رفته و درد و عفونت آزار دهنده ای را ایجاد کند.

درمان لیس زدن پنجه:

  بسته به عامل ایجاد کننده دارد.

 *مثلا سگ خود را سرگرم کنید، با او ورزش کنید و زمان معینی را برای بازی های روزانه با او در نظر بگیرید.

 *رژیم غذائی سگ را تغییر دهید. تعداد وعده های غذائی را زیاد و مقدار هر وعده را کم کنید. غذای سگ را به گونه ای به او بدهید که برایش چالش برانگیز باشد .

  *بعضی ها پیشنهاد داده اند از جوراب سگ استفاده شود. آنها باید مرتب تعوض و پاک شوند تا پنجه های سگ مرطوب و آلوده نگردند.

  * شاید بد نباشد فقط در زمان هائی که حیوان تنهاست برایش پوزه بند بگذارید.  استفاده از پوزه بند بسیار انسانی تر از روش استفاده از قرص های قوی برای سگ می باشد.

   * آنتی هیستامین هائی مثل سیپروهپتادین به طور کلی در مورد منع لیسیدن پنجه سگ بی اثر هستند. درواقع تنها اثر مثبتی که دارند همان خواب آلود کردن سگ است و سگی که خوابیده باشد هم قطعا” پنجه اش را لیس نمی زند! آرامبخش ها هم اثرات مشابهی برای سگ دارند. احتمالا” شستشوی پنجه سگ با محلول حاوی جوش شیرین اثرات بهتری از این داروها خواهد داشت.

    مواردی که کارائی خوبی ندارند:

 موارد درمانی که فقط در اینترنت پیدا می شوند و تجویز دامپزشک نیستند، مثل محصولات تجاری پر رنگ و لعاب، اسپری های تلخ، الکل،  گردنبند الیزابت، مجازات و تنبیه بدنی، قلاده های شوک تاثیر زیادی ندارند.

منبع:EALC.ir

مطالب مرتبط: خطر بیماری زایی حیوانات خانگی,مزایا و معایب نگهداری حیوان در منزل

بنین
این مطلب توسط :
بنین قربانی برای سایت byabama.com ارسال شده است

تعداد بازدید از این صفحه : 1,822 بازدید

کپی برداری از مقالات با ذکر منبع آن آزاد است.

  • Ad
  • Ad
  • Ad