• Ad

محل نگهداری اسب


محل نگهداری اسب

محلهای استاندارد برای نگهداری اسبها شامل چند ویژگی هستند.

.

محل نگهداری اسب

.

اصطبل:

اسب ها بیشتر اوقات شبانه روز را در اصطبل بسر می برند بنابراین محل نگهداری آنها باید دارای شرایطی باشد:

.

 1. – اولین و مهمترین ویژگی اینست که باید فضای کافی داشته باشد تا اسب به راحتی در آن راه برود و بخوابد و بلند شود. میدانیم که اسب ایستاده می خوابد ولی این باعث نمی شود که فکر کنیم اسب به خوابیدن روی زمین و غلط زدن نیاز ندارد.

.

 1. – آفتابگیر باشد، تا هم خود اسب و هم محیط اصطبل در معرض تابش نور خورشید باشد.

شرایط و مشخصات محل نگهداری اسب

.

 1. – دیوارهای آن از جنسی باشد که در اثر برخورد اسب با آنها، او را زخمی نکند. همچنین عایق حرارت باشد تا در زمستان و تابستان اصطبل دمای ثابتی داشته باشد. همچنین آخورها و کف آن قابل شستشو باشد

.

 1. – بستر نرم و پوشیده از کلش یا خاک اره باشد تا براحتی قابل حمل و نقل بوده و هرچند روز یکبار تعویض شوند.

.

مشخصات اصطبل اسب بستر نرم

.

 1. – حدفاصلبین اتاقک ها طوری تعبیه شوند که اسب ها بتوانند همدیگر را ببینند. همچنین درب و یا درب ها به اندازه کافی فضا برای ورود و خروج اسب داشته باشند.

.

مشخصات ویژگی های اصطبل نگهداری اسب ها

.

مزرعه یا مرتع:

اسب ها باید مدتی آزادانه در مرتع یا مزرعه رها باشند. گذشته از علف خوردن در مرتع،  وقت گذرانی در محوطه باز به او آرامش می دهد. بعضی از اسب ها به طور دائم آزاد هستند و برخی هم گاهی. مهم نیست اسب چه مدت آزاد باشد،  مهم این است که  محوطه ای که در آن رها شده ایمن باشد.

خصوصیات مرتع نگهداری اسب

.

آنچه را که باید درفضای آزاد مد نظر داشت، شامل نکات زیر است:

.

حصار اسب

یک حصار خوب علاوه بر اینکه باعث می شود اسب امکان فرار نداشته باشد، نباید باعث آسیب او هم بشود. حصاری که درست نصب نشده ، اسب را به مخاطره می اندازد و به او آسیب می زند. و هر حصار غیر اصولی ممکن است باعث شود تا اسب با پریدن از روی آن،  شکستن آن یا فشار و پائین کشیدن آن،  فرار کند.

.

از حصار های خوب می توان به اینها اشاره کرد:

.

 1. حصارهای چوبی با پایه های عمودی و اتصال های افقی:

این نوع حصارها بهترین نوع حصار هستند البته قیمت تمام شده آنها هم زیاد است. این نوع حصارها دو یا سه نرده افقی دارند. نگهداری این نرده ها مهم است و باید نرده های شکسته بلافاصله ترمیم و یا تعویض شوند.

.

حصارکشی مرتع برای نگهداری اسب

.

 1. دیوار کشی:

عرض و ارتفاع این دیوارها باید طوری باشد که هم جلوی پریدن اسب از روی آنها را گرفته و هم در اثر لگد زدن نریزد.

.

 1. سیم کشی با پایه های چوبی :

مزیت آن هزینه کمتر آنها است. می توان ردیف بالا را نرده چوبی استفاده کرد . سیم ها باید به خوبی کشیده شده و روی هر یک از پایه ها محکم شوند. ارتفاع سیم ردیف زیرین از زمین در حدود ۴۵ سانتیمتر است تا اسب نتواند دست و پای خود را از زیر رد کرده و گیر بیفتد. اگر ارتفاع سیم زیرین بیش از حد باشد،  ممکن است اسب سر خود را هم از زیر آن رد کند.

.

 1. حصار های الکتریکی:

این نوع حصارها بیشتر برای تفکیک استفاده می شود و زمانی کاربرد دارد که اسب از وجود آن آگاه بوده و به عملکرد آن پی ببرد. این نوع حصارها برای انسان و بخصوص اطفال خطرناک است و باید  با پارچه ها و وسایل دیگر مشخص شود.

.

حصار الکتریکی برای مرتع اسب ها

.

 1. درختچه یا شمشاد یا شاخ و برگ های خشک:

این نوع حصار باید به اندازه کافی انبوه باشد تا امکان فرار را از اسب بگیرد و در عین حال باید در تعبیه درختچه هائی استفاده کرد که سمی نبوده و تیغ و خار آنها اسب را به خطر نیاندازد.

.

حصارهای نامناسب عبارتند از:

.

 • سیم خاردار:

اغلب مراتع با سیم خاردار حصارکشی شده اند. اگر شما هم از این نوع حصار استفاده می کنید باید اطمینان داشته باشید که سیم ها محکم و کاملا کشیده هستند چون اگر سیم از جای خود رها شود، به دور دست و پای اسب پیچیده و به او آسیب می زند.

.

 • حصارهای توری:

این نوع حصارها گاه باعث گیر افتادن دست یا پای اسب می شود و یا اگر پایه های نوک تیز داشته باشند احتمال دارد که سرهای نوک تیز پایه های این نوع حصارها اسب را زخمی کنند.

نگهداری اسب در مرتع حصار توری

.

دروازه:

دروازه ورود و خروج باید به اندازه کافی عریض باشد تا اسب ها و خودروها یه راحتی از آن عبور کنند. دروازه باید طوری تعبیه شود که انسان ها به عبور از روی آن تشویق نشوند.

.

موقعیت قرار گرفتن درب ورودی برای دسترسی بسیار اهمیت دارد. درب ورودی که رو به جاده ای پر رفت و آمد تعبیه شده زیاد مناسب نیست چون برای آمد و شد اسب ها ایجاد خطر کرده و دزدی اسب را هم ساده تر می کند.

.

دروازه ورود و خروج اسب ها

.

منبع: بیتوته دات کام

.

همچنین بخوانید:

نکاتی برای آماده کردن اسب در بهار
مسابقات پرش با اسب
نژاد اسب: کوارتر امریکایی
انتخاب اسب برای خرید، مشکلات اندامی

بنین
این مطلب توسط :
بنین قربانی برای سایت byabama.com ارسال شده است

تعداد بازدید از این صفحه : 546 بازدید

کپی برداری از مقالات با ذکر منبع آن آزاد است.

 • Ad
 • Ad
 • Ad