• Ad

مرغ شاخدار


مرغ شاخدار

مرغ شاخدار ( Guineafowl ) پرنده‌ای زیبا است كه بین ۴۰ تا ۷۰ سانتی‌متر طول و بین ۷۰۰ تا ۱۶۰۰ گرم وزن دارد.

موطن اصلی مرغ های شاخدار آفریقا است.  مرغ شاخداردر نزد مصری ها  پرنده ای مقدس به شمار می رفته.

مرغ های شاخدار زندگی گروهی دارند و به آنها مرغ مصری و مرغ فرعون نیز اتلاق می شود. این پرنده، علاوه بر حشرات و مارمولکهاها، علاقه زیادی به خوردن جوانه های گیاهی دارد. اهلی کردن مرغ شاخدار را به یونانیان و رومی ها نسبت می دهند.

.
مرغ های شاخدار، بدنی  نسبتا گرد و تپل دارند. بال های آنها کوتاه بوده و قدرت چندانی جهت پرواز کردن ندارند، دم آنها مثل دم مرغ خانگی پهن نیست.
اکثر پرهای آنها کوتاه و به رنگ خاکستری است. سر آنها پرهای کمی داشته و منقار نسبا بزرگ و شاخی رنگ آنها سبب جلب توجه بیننده می شود. در سطح منقار رنگ قرمز و در بعضی موارد رنگ زردی جلب توجه می کند که به تدریج به زایده  ای قرمز رنگ تبدیل می شود. به همین علت این دسته از مرغان را مرغ شاخدار می گویند. در برخی انواع آنها این زائده به صورت برجستگی کاکل مانندی دیده می شود که باعث شده حتی به آنها کلاهدار یا کاکلی هم اطلاق شود. در جنس نر این پرنده، زائده کلاه مانند قدری بزرگتر است و در صورتی که فرد بیننده دارای آشنایی لازم و تجربه کافی باشد، می تواند از روی این مشخصه جنسیت پرنده را تشخیص دهد.

نوع وحشی این پرنده سالی یک یا دو بار اقدام به لانه سازی کرده و حدود ۱۰ تخم نیز می گذارد. این راندمان ناچیز در نوع اهلی آن به طور قابل ملاحظه ای افزایش داده شده است. جوجه ها مرغ شاخدار در سن ۷-۶ ماهگی به سن بلوغ رسیده و در این سن وزنی حدود ۲ – ۱/۵ کیلوگرم خواهند داشت.

مطالب مفید دیگری در byabama.com  بخوانید:

پرورش مرغ شاخدار

پرندگان خانگی محبوب

اهلی کردن کبوتر

خرید قرقاول

بنین
این مطلب توسط :
بنین قربانی برای سایت byabama.com ارسال شده است

تعداد بازدید از این صفحه : 244 بازدید

کپی برداری از مقالات با ذکر منبع آن آزاد است.

  • Ad
  • Ad
  • Ad