• Ad

مرغ عشق


مرغ عشق

مرغ عشق پرنده ایست از نژاد طوطی. وطن اصلی این پرنده همچون بسیاری از طوطی سانان دیگر، سرزمین استرالیا است.

.

مرغ عشق ها یا  باجگریگار ها  به صورت گله های وحشی در استرالیا  زندگی می کنند. نام باجگریگار در زبان بومیان استرالیایی به معنی پرنده خوشمزه است.  این پرنده در شرایط مناسب غذایی به سرعت زاد و ولد نموده و گله های بزرگی به وجود می آورد. حتی در اسارت نیز مرغ عشق تولید مثل خوبی دارد.

در سال ۱۸۴۰میلادی، “جان گولد” که در استرالیا زیست شناس بود، این پرنده را از استرالیا  به انگلستان برد. کم کم این پرنده در انگلستان محبوب شد و بعد موج تقاضا برای این پرنده موجب شد تا کشتی‌های زیادی دست به کار انتقال آن به اروپا، مخصوصاً انگلستان، هلند و بلژیک بزنند. کشتی‌ها مرغ عشق‌ها را در دسته‌های چند ده هزارتایی حمل می‌کردند. در طول سفر چند هفته‌ای، فقط تعداد اندکی از آنان سالم به اروپا می‌رسیدند. به زودی این پرنده اهلی شد و از طریق انگلستان به تمام دنیا منتقل شد.


مرغ عشق در آن زمان در تمامی شهرهای بزرگ آلمان به عنوان حیوان خانگی رایج بوده است . مرغ عشق از سال ۱۸۶۰ به بعد در تمامی باغ وحش های آلمان وجود داشته و با موفقیت تکثیر و پرورش یافته است. طی ۵۰ سال، واحد های عظیم تجاری به وجود آمدند که هزاران قطعه از این پرنده کوچک را برای دوستداران پرندگان زینتی تکثیر می کردند.

مرغ عشق پرنده ای هوشمند و اجتماعی است و از بازی کردن لذت می برد. مرغ عشق ماده علاقه زیادی به جویدن اجسامی مانند چوب دارد که این تمایل در نرها کمتر است. مرغ عشق علاقه زیادی به همبازی شدن با آدمی دارد و قادر به تقلید محدود صدا و سوت زدن است. مرغ عشق خیلی زود اهلی شده و به خانه خو می‌گیرد. می‌توان به آن یاد داد که روی انگشت بنشیند.

حضورسگ و گربه موجب ناراحتی پرنده می‌شود حتی اگر به آن دسترسی نداشته باشند. پرنده جدید را باید به تدریج وارد کرد لذا اگر تصمیم گرفتید تا برای مرغ عشق خود جفت تهیه کنید، بهتر است که پرنده جدید را ابتدا در قفس های مجزا ولی کنار هم نگه دارید تا به هم عادت کنند.

منبع: ویکی پدیا

.

همچنین بخوانید:

پرندگان زینتی مناسب نگهداری در منزل

تغذیه مرغ  عشق

تعداد بازدید از این صفحه : 359 بازدید

کپی برداری از مقالات با ذکر منبع آن آزاد است.

  • Ad
  • Ad
  • Ad