• Ad

مزایا و معایب نگهداری حیوان در منزل


مزایا و معایب نگهداری حیوان در منزل

اغلب کودکان و البته بعضی از خانواده هایشان علاقه زیادی به نگهداری از حیوان خانگی از خود نشان می دهند و دوست دارند با حیوانات بازی کنند. در این میان والدین نمی دانند بهترین کار کدام است و آیا می توان هم حیوان خانگی داشت و هم سلامت کودک را حفظ کرد!

 گاهی  مقاومت پدر و مادر و برخورد سختگیرانه آنها نسبت به این مسئله اثرات نامطلوبی خواهد داشت.  والدین باید با صبرو بردباری سعی کنند ابعاد گوناگون این مسئله را بررسی کنند و با فرزندشان به تفاهم برسند . دکتر اکبر کوشانفر، متخصص کودکان و عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی بهشتی درباره بیماری هایی که در صورت نگهداری از حیوانات احتمال بروز پیدا می کنند، در دو مورد هشدار می دهد:

 

— در عین حال که حیوانات باعث خوشحالی کودکان می شوند، میتوانند  آلرژی آیجاد کنند.

آلرژی به حیوانات خانگی، واکنش سیستم ایمنی بدن نسبت به پوست، بزاق، ادرار یا مدفوع حیوانات است. به این معنا که اگر کودکی که نسبت به حیوانات آلرژی دارد، ممکن است اگر با حیوان تماس پیدا کند، سیستم ایمنی بدن او اعلام خطر کرده و واکنش نشان دهد.

این واکنش معمولا به صورت علائم تنفسی است. در این حالت کودک سرفه های مکرر دارد که شب ها تشدید می شود. نشانه هایی از قبیل خارش، چشم های اشک آلود و قرمز،  آبریزش بینی، عطسه، سرفه  می تواند نشانه هایی از آلرژی نسبت به حیوان خانگی باشد. هرچند تعیین اینکه آیا آلرژی کودک ناشی از حیوان خانگی یا چیز دیگری است، کمی دشوار است. ولی توجه داشته یاشید که همین آلرژی میتواند علل بسیار دیگر ، مثل حساسیت به پتو و یا بالش، هم داشته باشد. گاهی اوقات هم ممکن است علائم به صورت کهیر خود را نشان دهد. توصیه می شود اگر در خانواده ای کودکی با زمینه حساسیت و علائم تنفسی یا پوستی وجود دارد از نگهداری حیوانات خانگی خودداری شود.

 

—  توکسوپلاسموز بیماری است که در اثر انگل «توکسوپلاسما» ایجاد می شود و در مدفوع آنها وجود دارد. انگل “توکسوپلاسما”  بیشتر در گربه های ولگرد مشاهده می شود و درصورت خارج شدن گربه خانگی از منزل و معاشرت با گربه های ولگرد احتمال آلوده شدن وجود دارد . چنین گربه ای باید به صورت دوره ای تحت درمان باشد. گاهی اوقات این حیوانات در باغچه منزل اجابت مزاج می کنند و آلودگی به خانه منتقل شده و کودک را مبتلا کند.

این توصیه ها را جدی بگیرید

سعی کنید حیوان را هنگامی که هوا مناسب است در خارج از خانه نگه دارید. اگر حیوان داخل خانه است به او اجازه ندهید نزدیک اتاق خواب کودکی که آلرژی دارد، برود.

با جارو کردن مداوم، گردگیری و شست وشو خانه را پاک نگه دارید.

پس از هر بار تماس با حیوان دست های تان را کاملا بشویید.

فضولات سگ و گربه را روزانه از حیاط جمع کنید به خصوص در نواحی ای که کودکان و حیوانات در آن بازی می کنند.

مراجعه مرتب به دامپزشک از بروز بسیاری از بیماری ها جلوگیری می کند.

حیوانات بهترین دوست کودکان

با اینحال نگهداری از حیوانات خانگی، مزایای زیادی برای کودکان به دنبال دارد به طوری که کودکان بعد از ۳ سالگی بازی با حیوانات را یاد می گیرند و به عقیده متخصصان، همین طور که کودک بزرگ تر می شود نوع بازی او نیز تغییر کرده و به مراقبت از حیوانات و نگهداری آنها علاقه پیدا می کند.

همچنین یکی از علت هایی که برخی خانواده ها را مجاب می کند برای فرزندشان حیوان خانگی تهیه کنند، ایجاد حس مسئولیت پذیری است. پذیرش مسئولیت هایی مانند غذا دادن، تمیز کردن و خواباندن. بهترین راه ایجاد مسئولیت پذیری در کودک آن است که او را مسئول یک موجود زنده کنید. وقتی او ببیند که وجود حیوان وابسته به اوست و اگر کودک به او غذا ندهد، گرسنه می ماند و اگر حمامش نکند کثیف می ماند، خود به خود مسئولیت پذیر می شود. او در این حالت تمرین می کند تا مانند پدرش احساس مسئولیت کند و مثل مادر از او مراقبت کند. این سبک بازی کودکانه به رشد مهارت های زندگی او کمک کرده و او در این تمرین ها هم مهارت های پدرانه و هم مهارت های مادرانه را یاد می گیرد.

نکته مهم دیگر، مواجهه کودک با  مرگ است. همستر ۲ سال عمر می کند، خرگوش ۶ سال و گربه ۸ تا ۱۲ سال بنابراین انسان حتی اگر یک سوم عمر طبیعی خودش را داشته باشد حتما مرگ حیوان خانگی اش را می بیند بنابراین کودک تمرین می کند که چطور مرگ عزیزی را ببیند و تحمل کند. مثلا هنگام مرگ جوجه، کودک یک گام جلوتر افتاده و او از نظر عاطفی احساس  تعلق خاطر و فقدان را تجربه می کند.  کودک درک می کند که اگر اکنون جوجه اش را از دست داده، مشابه عروسک ، دیگر قابل برگشت نیست.

حیوانات خطری برای کودکان ندارند

حیوانات خانگی متعارف مانند جوندگان و پرندگان خطری برای کودک ندارند ولی معمولا توصیه می شود تا وقتی کودک قدرت جسمانی لازم را به دست نیاورده والدین از نگهداری سگ و گربه خودداری کنند. نگهداری از حیوانات کمتر متعارف مانند مار و مشابه آن در سنین کم به هیچ عنوان توصیه نمی شود. والدین باید بدانند حیوان خانگی بهترین دوست کودک است چون نه او را به راه های بد می کشاند، نه از او توقع دارد و نه او را اذیت می کند بلکه مدام مراقب اوست و دوستش دارد.

منبع: آفتابیر دات کام

————————————————————————————

برچسبها: مزایا و معایب نگهداری حیوان در منزل,نگهداری حیوانات خانگ, خرید حیوان خانگی مناسب,حیوانات خانگی وسلامت افراد,حیوانات و کودکان

بنین
این مطلب توسط :
بنین قربانی برای سایت byabama.com ارسال شده است

تعداد بازدید از این صفحه : 425 بازدید

کپی برداری از مقالات با ذکر منبع آن آزاد است.

  • Ad
  • Ad
  • Ad