• Ad

نکاتی جالب در مورد پرشین های سوپرفلت


نکاتی جالب در مورد پرشین های سوپرفلت

چهره گرد و صورت پهن پرشین های سوپرفلت، به آنها جلوه ای خاص و منحصر به فرد داده که باعث شده طرفداران زیادی داشته باشند. نامیدن آنها به اسم “سوپرفلت” به تازگی در کشور ما رواج پیدا کرده که عبارتی ساختگی و بدون پیشینه است و هیچ جا در سطح جهان ، هرگز از این عبارت یا معادل آن استفاده نشده است. با اینحال در اینجا به بیان نکاتی جالب و بعضا مهم و کاربردی در مورد این گربه ها می پردازیم که ممکن است حتی بسیاری از دوستداران گربه های پرشین از این نکات بی خبر باشند.

>> اکثر پرشین های سوپر فلت ، نر هستند.

هنوز مشخص نیست  چرا، ولی اکثر پرشین های سوپرفلت نر هستند. در هر زایمان ،  توله هایی که سوپرفلت هستند ،اکثرا جنسیت نردارند ! و پرورش دهندگان که به این امر به خوبی واقف هستند و اکثرا توله های سوپرفلت ماده را برای خود نگه میدارند و نمیفروشند و اگر هم بفروشند سوپر فلت های ماده ، همیشه  گران  ترند.

 

>>یک پرشین سوپر فلت میتواند پدر یا مادر فلت یا حتی کلاسیک داشته باشد.

برخلاف باور عموم، یک پرشن سوپر فلت حتما نباید پدر و مادر سوپرفلت داشته باشد. یک پرشین کاملا سوپرفلت میتواند پدر یا مادری فلت یا حتی کلاسیک داشته باشد. اگر یکی از دو گربه  پدر و مادر ، سوپرفلت باشد ، این احتمال هست  که برخی از توله ها  ظاهری سوپرفلت داشته باشند، اگرچه جفت آن گربه ، کاملاً غیرِ سوپرفلت باشد. هرچند که این احتمال ، به دلیل مغلوب بودن ژن سوپرفلت ، اندک است .

 

>> پرشین های سوپر فلت ، سیستم تنفسی حساسی دارند.

بعلت دفرمه بودن سیستم تنفسی فوقانی پرشن های سوپرفلت ، سیستم تنفّسی آنها درقیاس با پرشین های فلت و کلاسیک آسیب پذیر تر است.  این بدین معنا نیست که پرشین های سوپرفلت ذاتا  با مشکلات ریوی به دنیا میایند یا در آینده حتما دچار مشکلات ریوی میشوند. بلکه باید دانست که پرشین های سوپرفلت ، بیشتر مُستعد ابتلا به بیماری های ریوی مثل سرماخوردگی هستند.  پس مراقبت ار سیستم تنفسی سوپرفلت ها مخصوصا در موقع حمام کردن ، دقّت و توجّه بیشتری میطلبد.

 

>> پرشین های سوپرفلت ، معمولا کم غذا هستند.

اکثر پرشین های سوپرفلت به خاطر فرم خاص پوزه و دهان و بینی خود ، به راحتی پرشین های فلت و کلاسیک ، نمیتوانند غذا بخورند. آنها در برداشتن غذا از ظرف ، جویدن آن و نهایتاً بلع آن، بعضاً دچار مشکل هستند. همین امر سبب میشود که آنها کمتر از خواهر و برادران فلت یا کلاسیک خود غذا بخورند .بخاطر همین اکثر سوپرفلت ها از فلت ها و کلاسیک ها سبک ترند.

 

 >> سوپر فلت ها ، اندکی آرام ترند.

البته این   یک قاعده و اصل کلی نیست ،چون هر گربه ای شخصیّت و ویژگیهای رفتاری منحصربه فرد خود را داراست ، اکثرا پرشین های سوپرفلت اندکی آرام تر و کم جنب و جوش تر از کلاسیک ها ، فلت ها و صورت عروسکی ها هستند. بدیهیست این کم تحرکی سوپرفلت ها هم ریشه در شرایط و توانایی ها و ساختارهای فیزیکی آنها دارد ، که اینگونه در رفتار آنها نمود و جلوه پیدا میکند.

 

>> ماده های سوپر فلت ، اکثرا دچار زایمان های با مشکل می شوند.

اگرچه این نیز یک قاعده  کلی نیست ، اما تجربه ثابت کرده در اکر مواقع ماده های فلت و کلاسیک ، مراحل زایمان را به مراتب سریع تر ، راحت تر و بی دردسر تر از ماده های سوپرفلت ، پشت سر میگذارند. به عبارت دیگر ، سخت زایی در ماده های سوپرفلت ، رایج تر است.

 

>> ژن سوپرفلت ، ژنی به شدّت مغلوب است .

این بدین معناست که اگر یکی از دو گربه مولد شما سوپرفلت و دیگری غیر سوپرفلت باشد ، اکثر بچه گربه های حاصل از این جفت گیری ، غیر سوپرفلت خواهند بود و در بهترین حالت یکی یا دو تا از بچه گربه ها ،  سوپرفلت از کار در می آیند. حتی گاها حاصل جفتگیری دو پرشین سوپر فلت ، بچه گربه هایی غیر سوپرفلت میشود ! یکی از دلایل اینکه سوپرفلت ها عموماً از حیث قیمتی از پرشین های فلت  بالاترند ، همین است.

 

منبع: پرشین کیتن دات آی آر

همچنین بخوانید: تاریخچه پرشین کت، گربه هیمالین، گربه اسکاتیش فولد

 

مدیر
این مطلب توسط :
مدیر پرشین کیتن برای سایت byabama.com ارسال شده است

تعداد بازدید از این صفحه : 343 بازدید

کپی برداری از مقالات با ذکر منبع آن آزاد است.

  • Ad
  • Ad
  • Ad