• Ad

نکاتی در تغذیه خرگوش


نکاتی در تغذیه خرگوش

خرگوش ها دستگاه گوارش خاصی دارند. خرگوشها گرچه به جویدن علاقه زیادی دارند ولی جزو علفخواران محسوب می شوند و نسبت به مشکلات گوارشی حساس می باشند. در نگهداری خرگوش مهمترین مسئله تغذیه است.

غذا پس از عبور از معده وارد روده کوچک می شود و سپس به سکوم که کیسه ای در محل اتصال روده کوچک و بزرگ است می رسد. سکوم مانند شکمبه نشخوارکنندگان عمل میکند و در این محل  سلولز دیواره سلول های گیاهی، بوسیله باکتری های داخل سکوم  تجزیه می شود. جذب مواد مغذی در داخل روده کوچک انجام می شود درحالیکه سکوم بعد از روده کوچک قرار دارد. بنابراین  برای این که خرگوش بتواند مواد غذایی تجزیه شده در سکوم را جذب کند، مجبور است غذای دفع شده را دوباره بخورد. این کار به خرگوش این امکان را می دهد که مواد مغذی را مجددا وارد دستگاه گوارش خود کرده و از روده کوچک عبور دهد تا بدن بتواند آن ها را جذب کند. پس خرگوشها به مدفوع خواری شهرت دارند و اگر دیدید تعجب نکنید. بنابراین تمیز کردن مداوم مدفوع خرگوش های خانگی توصیه نمی شود.

در خرگوش ها معمولا بیشترین مشکلات گوارشی بر اثر تغییر ناگهانی جیره غذایی اتفاق می افتد زیرا باکتری هایی که در دستگاه گوارش خرگوش نقشی حیاتی دارند، نمی توانند در زمان مناسب خود را با جیره جدید تطبیق دهند. در خرگوش ها درمان با آنتی بیوتیک ها نیز مشکل است، زیرا این دارو ها با عملکرد باکترپی ها تداخل پیدا می کنند. هنگامی که یک خرگوش جدید می خرید، بپرسید که قبلا چی می خورده است و جیره غذایی اش را کم کم تغییر دهید و مصرف غذای جدید را تا آخر هفته دومی که خرگوش به خانه جدید خود وارد شده به تعویق بیاندازید. غذای جدید را با غذای قبلی مخلوط کنید و به تدریج تا پایان هفته دوم میزان غذای جدید را افزایش دهید تا به دستگاه گوارش خرگوش اجازه دهید خود را با غذای جدید منطبق کند.

انواع مختلفی از غذای خرگوش بصورت تجاری در بازار وجود دارد. بیشتر این محصولات حاوی ترکیبات مختلفی از جمله غلات می باشند. بنابراین غذاهای پلت شده برای خرگوش های خانگی زیاد توصیه نمی شود.

همچنین برخلاف باور عموم، به خرگوش خود  غذاهای تازه و آبدار مثل کاهو زیاد ندهید، باید این گونه غذا را با احتیاط و در مقادیر کم در اختیار آن قرار دهید. دادن زیاد این غذاها مخصوصا اگر خرگوش شما به آن عادت نداشته باشد ، باعث اسهال شدید می شود. عواقب این اتفاق می تواند مرگبار باشد.


خرگوشی که به غذاهای فرموله شده تجاری تغذبه می شود، احتیاجی به افزودن مکمل در رژیم غذایی ندارد. خوراک های تشویقی که در فروشگاه های لوازم حیوانات خانگی وجود دارند مفید اند اما در هنگام استفاده از این غذاها باید مراقب اضافه وزن در خرگوش خود باشید زیرا خرگوش های خانگی ممکن است چاق شوند، به خصوص هنگامی که به وسیله رژیم های غذایی پر انرژی تغذیه شوند. بنابراین استفاده از علوفه خشک را همراه این غذاها توصیه میکنیم.

خرگوش هایی که در داخل خانه نگه داری می شوند نسبت به خرگوش هایی که در بیرون از خانه نگه داری می شوند به غذای کمتری احتیاج دارند. میزان احتیاج به غذا در خرگوش های اخته شده نیز کم تر است.

منبع: سایت بیمارستان دامپزشکی رویال

همچنین در مورد خرگوشها مطالب مفید دیگری را در همین سایت بخوانید

تعداد بازدید از این صفحه : 408 بازدید

کپی برداری از مقالات با ذکر منبع آن آزاد است.

  • Ad
  • Ad
  • Ad