• Ad

نکات تربیتی۲:آموزش محل ادرار به سگ


نکات تربیتی۲:آموزش محل ادرار به سگ

برای کسانی که در امر نگهداری سگ مبتدی هستند توالت کردن نابه جا معضل بزرگیست ، اما با کمی صبر و حوصله می توان آن را حل نمود . سگ ها معمولا تمایل دارند در جاهایی که خودشان یا سایر سگ ها توالت کرده اند اقدام به ادرار و مدفوع نمایند . بنابراین اگر برایشان ممکن باشد به چنین محل هایی خواهند رفت .

توله سگ ها به طور حتم پس از نوشیدن مایعات یا بیدار شدن از خواب و در عرض نیم یا یک ساعت پس از خوردن غذا ادرار یا دفع مدفوع می کنند ، لذا در این موقع حیوان را به محلی که برای توالت کردن در نظر گرفته اید منتقل کنید و نگه دارید . این محل ممکن است قسمتی از منزل که توسط روزنامه پوشیده شده باشد یا محل خاصی که برای حیوان تعبیه شده باشد . قبل و بعد توالت کردن با توله سگ بازی کنید و در عین حال کلمات خاصی را به زبان بیاورید . این کلمات بعدها به عنوان فرمان یا علامتی جهت توالت کردن به کار خواهد رفت ، اما دقت کنید که این فرمان یا فرمانهای دیگر کاملا متفاوت باشند .

اگر شما به سگ مهلت دادید تا از خانه خارج شود و عمل دفع را انجام دهد ولی سگ پس از بازگشت به خانه زمین یا فرش را کثیف نمود ، بایستی به او بفهمانید که کارش اشتباه بوده و با گفتن واژه ی “بد” حیوان را سرزنش نمایید . چندین با این وازه را تکرار کنید و سپس با عجله او را به بیرون از خانه ببرید . اگر باز بیرون خانه مدفوع کرد او را تشویق کنید . اگر تازه یک توله سگ خریده اید ، مدتی از وقتتان را به آن اختصاص دهید .

از زدن توله سگ هایی که  به اشتباه  در  جاهای  ممنوع  توالت می کنند اجتناب کنید و به جای تنبیه کردن واژه های “بد” یا کلمه ی “نه” را چندین بار با لحنی عصبانی تکرار نمایید . دوباره یادآوری می شود که  توله سگ هایی که  در خانه آزاد هستند ممکن است هر جایی توالت کنند .  برای  جلوگیری از این  کار آنها  ، وقتی  احساس می کنید حیوان آماده ی دفع کردن است او را به حیاط ببرید و در جای خاصی که کف آن از سایر قسمت ها  متمایز  است  قرار دهید ؛ حیوان خیلی سریع به این محل عادت می کند .

سگها به طور غریزی در جایی که میخوابند و یا به عنوان لانه پذیرفته اند اجابت مزاج نمی کنند مگر توله ها که هنوز روی دفع خود کنترلی ندارند. به این نکات هم توجه کنید

– سگی که پشت در ایستاده و بیقراری میکند به احتمال زیاد می خواهد جهت توالت کردن به خارج خانه برود .

– سگ ها دوست دارند در محل قبلی شان توالت کند ، لذا با بو کشیدن آن محل را پیدا می کنند .

 – وقتی سگ در حال توالت کردن است، با گفتن کلماتی مثل آفرین و نوازش کردن ، او را تشویق کنید .

افرادی که صاحب سگ های آپارتمانی هستند نیز تمایل دارند با وجود اینکه سگ توالت کردن روی روزنامه یا داخل جعبه توالت را یاد گرفته است به خارج خانه برود . به منظور تعلیم توالت در خارج خانه ، ابتدا روزنامه و جعبه توالت را به خارج از خانه منتقل کنید و هنگامی که احساس کردید زمان توالت کردن توله سگ فرا رسیده است آن را به خارج خانه هدایت کنید و در محل مورد نظر قرار دهید . توله سگ به کمک قدرت بویایی اش آن محل را پیدا می کند. با تکرار این عمل، توله سگ پس از مدتی به این محل عادت می کند

بعد از مدتی تکرار روزنامه ای که برای تشخیص محل توالت در خارج خانه قرار داده اید را بردارید . در صورت  استفاده از جعبه نیز موادی را که در کف جعبه قرار می دادید کم کم خارج کنید و بعد از گذشت چند روز جعبه را بردارید . با گذشت زمان شما هر روز قسمتی از مواد جانبی موجود در محل توالت را بردارید تا اینکه نهایتا تنها زمین یا سبزه باقی بماند . بعد از سپری شدن این مدت باید سگتان کاملا تربیت شده باشد .

اگر شما سگ بالغی خریده اید که برای زندگی در خانه  آموزش ندیده است ، با آن حیوان هم مانند یک توله سگ رفتار کنید . توله سگ ها بعد از غذا خوردن ، آب خوردن ، قدم زدن یا بازی کردن توالت می کنند . قبل از اینکه به سگ یاد دهید جهت توالت کردن به خارج از خانه برود استفاده از روزنامه را در خانه به حیوان بیاموزید . علاوه بر این ، دکتر دامپزشک به شما توصیه می کند قبل از واکسن زدن به توله سگ ، حیوان را به خیابان نبرید چرا که امکان ابتلا به بیماریهای واگیر دار وجود دارد . لذا استفاده از روزنامه برای افرادی که در آپارتمان زندگی می کنند مفید خواهد بود .

آموزش به سگها زیاد سخت نیست ولی تکرار لازم دارد تا در ذهن حیوان باقی بماند. اساس آموزش محل ادرار نیز درست کردن یک محل دلخواه شما برای اینکار است که بوی ادرار خود سگ را هم بدهد و اینکه حیوان را روی آن بگذارید تا بفهمد که تنها محلی که می تواند ادرار کند آنجا است . بعد از آن تنبیه و تشویق شما و تکرار و تکرار و تکرار این قانون کاری است که باید انجام دهید.

معمولا در شب برای توله سگ راحت تر است که آب نخورد زیرا به حیوان کمک خواهد کرد که ادرار خود را کنترل کند ؛ بنابراین حداقل دو ساعت قبل از خواب به توله سگ آب ندهید و حتما قبل از خوابیدن سگ را به بیرون ببرید و یا از روزنامه استفاده نمایید .

– بو کشیدن زمین اولین نشانه ی تمایل سگ به ادرار کردن می باشد . بنابراین شما تنها چند ثانیه وقت دارید که توله سگ را روی روزنامه قرار دهید .  به سرعت سگ را بلند کنید و روی روزنامه بگذارید . روزنامه به دلیل قابلیت جذب بالا بهترین وسیله برای این منظور است .

– شما میتوانید از قطره های تعلیم ادرار که بصورت تجاری در کلینیک های دامپزشکی قابل تهیه هستند استفاده کنید. ولی توجه دارید که این قطره ها فقط بوی ادرار را برای سگ القا میکنند و همان کار روزنامه آغشته به ادرار خود سگ را میکنند.

 ممکن است بعضی از توله سگها  از اینکه روزنامه ای در زیر پایشان باشد فراری باشند، از پارچه یا چیزی شبیه آن استفاده کنید.

همچنین بخوانید: با زوزه کشیدن توله تازه خریداری شده چه کنیم ، تربیت سگ خانگی

بنین
این مطلب توسط :
بنین قربانی برای سایت byabama.com ارسال شده است

تعداد بازدید از این صفحه : 340 بازدید

کپی برداری از مقالات با ذکر منبع آن آزاد است.

  • Ad
  • Ad
  • Ad