• Ad

نکته های پرورش بلدرچین


نکته های پرورش بلدرچین

صنعت پرورش بلدرچین چه برای گوشت و چه تخم، در دنیا امروزه یه یکی از سود آورترین صنایع بدل شده است.

.

سرعت رشد  این پرنده بسیار قابل توجه است و از سایر طیور پرورشی بالاتر می باشد.  بلدرچینها در ۴۰ روزگی به وزن حدود ۲۰۰  گرم  می رسند و  سن بلوغ آنها  در حدود ۷ هفتگی است. یعنی  این پرندگان در ۶-۵ هفتگی قادر به تخمگذاری شده و در ۸-۷ هفتگی به بلوغ کامل جنسی رسیده و آمادگی تولید مثل پیدا می کنند.

.

بلدرچینها در طبیعت، سالانه ۴۰ تا ۸۰ تخم می گذارند اما در اسارت و با اعمال برنامه های تغذیه ای و نوردهی مصنوعی این رقم به میزان قابل ملاحظه ای افزایش پیدا می کند  و به ۴ تا  ۵ عدد تخم در هفته می رسد. همچنین بلدرچین در برابر بیماری های رایج طیور حساسیت کمتری دارد.

.

بلدرچین های پرورشی  به غذای فرموله شده نیاز دارند. جیره غذایی بلدرچین های پرورشی بایستی حاوی میزان بالاتری از مواد مغذی باشد.  ۳ تا ۴ هفته اول بلدرچین ها را بایستی از یک جیره غذایی محتوی تقریبا ۲۷درصد پروتئین و در حدود ۲،۷۵۰  کیلوکالری بر کیلوگرم انرژی تغذیه نمود. آنهایی که در مرحله رشد هستند بایستی از یک جیره غذائی با داشتن ۲۴ درصد پروتئین برای تخمگذارها و بلدر چین های مادر با داشتن  ME معادل ۲،۶۵۰ کیلو کالری بر کیلوگرم تغذیه نمود.

.

بلدرچین های پرورشی باید  از استرس های بی مورد به دور باشند.  تکنیک های نگهداری و پرورش بلدرچین مثل مرغ است و دستگاه مادر و قفس ها و وسائل مورد استفاده باید با پرورش بلدرچین وفق داده شوند.  تراکم این پرندگان در آغاز  بایستی بمیزان ۱۵۰ جوجه در هر متر مربع  و در هفته دوم  ۱۰۰ پرنده در همان فضا باشد.

نور و روشنایی محیط در هر مرحله از رشد  بلدرچین متفاوت است. جهت دستیابی به حداکثر میزان تخم، روزانه به ۱۴ تا ۱۶ ساعت روشنائی  نیاز است. به طورکلی فضای لازم جهت یک بلدرچین بالغ سطحی به مساحت ۲۰ اینچ مربع می باشد. جالب اینکه میزان تخمگذاری بلدرچین ها در تراکم بیشتر افزوده می شود.

مریم
این مطلب توسط :
مریم داودی برای سایت byabama.com ارسال شده است

تعداد بازدید از این صفحه : 277 بازدید

کپی برداری از مقالات با ذکر منبع آن آزاد است.

  • Ad
  • Ad
  • Ad