• Ad

نگهداری ایگوانا: محل زندگی


نگهداری ایگوانا: محل زندگی

ایجاد محل زندگی مناسب ایگوانا

حتما از زبان دامپزشکان شنیده اید که نگهداری ایگوانا در منزل کار راحتی نیست. چرا مگر ایگواناها چه نیازهایی دارند که نگهداری آنها سخت و دشوار است؟

 

خزندگان، از جمله ایگوانا  به طور کامل با  محیط اطرافشان سازش پیدا کرده اند. مفهوم این جمله اینست که قدرت تطابق پذیری آنها با محیط های جدید کم است؛ درحالیکه حیوانات خانگی دیگر مثل پستانداران می توانند خودشان را با محیط وفق دهند. ایگواناها مثل سایر خزندگان قادر به حفظ دمای بدن خود نیستند، گرمای مورد نیاز بدن شان را از محیط اطرافشان می گیرند و در شبها که محیط زیستشان سرد میشود دچار افت دمای بدن می شوند. این برای آنها طبیعی است که دمای بدنشان  در روز حتی تا ده درجه سانتیگراد نوسان داشته باشد. در حالیکه محیط زندگی آنها در اسارت با شرایط آنها در طبیعت به کلی متفاوت است. اکثرا دمای منزل شما در شب و روز نوسان دمایی زیادی نخواهد داشت. اگر شما نتوانید محیط مناسبی که شبیه محیط زیست طبیعی آنها که برطرف کننده ی نیازهای این حیوان باشد را تأمین کنید، آنها آسیب می بینند، بیمار می شوند و حتی ممکن است بمیرند. اکثر بیماریهای آنها نیز مربوط به فیزیولوژی آنها می شود.

مشخص است که هرچه محل زندگی ایگوانا بزرگتر باشد، حیوان در آن احساس آرامش و امنیت بیشتری خواهد کرد. آکواریوم های خیلی کوچک نه تنها باعث استرس حیوان می شود، بلکه ممکن است باعث آسیب ها و صدمات بدنی هم بشود. زخم های روی بینی و ناخن های شکسته حاکی از آنست که ایگوانا بروی در و دیوار آکواریوم خود پنجه می کشد و بینی خود را به شیشه می مالد تا شاید راه فراری بیابد. بدنبال راه فرار بودن به این معنی است که حیوان از شرایط زندگی اش راضی نیست و تحت استرس مداوم است که همین باعث ضعف حیوان و مستعد شدن به ابتلاء به انواع بیماریها می شود.

به طور معمول ایگوانا ها را در آکواریوم نگهداری میکنند. گرچه محیط ایده آلی نیست ولی کنترل دما و نور در آن راحتتر است.  اندازه آکواریوم یک ایگوانای بالغ باید حدود ۲ متر باشد. محل زندگی ایگوانا  در عین داشتن طول مناسب، باید حداقل ارتفاعی معادل ۱۸۰ سانتیمتر داشته باشد. ایگوانا ها  در ارتفاع احساس امنیت بیشتری می کنند. پس برایشان شبیه درخت جایی را تعبیه کنید.  عرض آکواریوم هم می بایست حداقل نصف طول خود حیوان باشد.  این تصور غلط است که  اگر اندازه ی  آکواریوم  کوچک باشد می تواند رشد ایگوانا را محدود و متوقف کند. همینطور است در مورد تغذیه؛ در حالیکه آنها در تمام طول عمر به آهستگی  به رشد خود ادامه می دهند.  پس قبل از اقدام به خرید ایگوانا، مطمئن شوید که فضای  لازم برای محل زندگی حیوان را در  دارید و یا اینکه باید به او اجازه دهید تا آزادانه در خانه تان گردش کند و در عین حال نیازهای زندگی اش هم فراهم باشد.

همچنین فضای نگهداری ایگوانا باید طوری باشد که جلوی  تحرک حیوان را نگیرد و حتی المقدور حیوان باید بتواند از جاهایی بالا برود. ضعف ماهیچه ها  به دلیل کمبود فعالیت های بدنی و کم تحرکی حیوان که ناشی از کوچک بودن آکواریوم می باشد باز میتواند حیوان را بیمار کند.

اگر شما نمی توانید آکواریوم بزرگی برای ایگوانا فراهم کنید، و یا اینکه گردش آزادانه ی حیوان در منزل تان میسر نیست، باید به فکر یک حیوان خانگی کوچکتر برای خود باشید. اگر یک بچه ایگوانا خریده اید، او در ابتدا نیاز به فضای خیلی زیادی ندارد و میتوانید از یک آکواریوم معمولی  برای ایگواناهای کوچک استفاده کنید. با این حال، توجه داشته باشید که ایگواناها خیلی سریع رشد می کنند و در سال بعد دیگر خزنده شما بزرگ شده و  نیاز به یک آکواریوم بزرگتر دارد. بچه ایگوانای شما می تواند طی دو و نیم تا سه سال به اندازه ی یک ایگوانای بالغ برسد.  بنابراین باید از قبل به فکر باشید و یک آکواریوم بزرگ را پیشاپیش تهیه کنید. در عین حال، فراموش نکنید که شما بخاطر این از آکواریوم استفاده میکنید که محیط را تحت کنترل داشته باشید ، پس تجهیزات داخل آکواریوم همیشه باید مهیا باشد و ربطی به کوچکی و بزرگی آن ندارد؛ چیزهایی از قبیل: نور، گرما و رطوبت مناسب و همینطور تنه های درخت و چیزهایی شبیه این برای بالا رفتن حیوان.

ایگواناها حیواناتی خونسرد هستند و از نقاط گرم و مرطوب دنیا می آیند، پس گرم بودن محیط زندگی آنها  ضروری است. شما باید یک نقطه برای آفتاب گرفتن حیوان در گوشه ای از آکواریوم با دمایی معادل ۳۲ تا ۳۵ درجه سانتیگراد ایجاد کنید و در عین حال دمای عمومی محیط آکواریوم نیز نباید از ۲۶ درجه سانتیگراد در طول روز کمتر شود. گرچه ایگواناها در محیط طبیعی خود افت دمای شبانه را تجربه میکنند.  دمای پایین و غیرکافی روز جلوی هضم کامل غذا و جذب مواد غذایی را می گیرد، رشد را متوقف می کند و باعث سوء تغذیه می شود. بعلاوه، ایگوانایی که در محیط های خیلی خنک زندگی کند، دچار ناراحتی و کم تحرکی می شود. در واقع، شما می بایست داخل محیط آکواریوم دامنه ای از دماهای مختلف را تأمین کنید تا ایگوانا براحتی بتواند با این سو و آن سو رفتن بین نقاط گرم و خنک، دمای بدن خود را تنظیم کند. مثل تمام حیوانات، ایگواناها باید چرخه ی شبانه و روزانه داشته باشند؛ به این معنی که شما باید گرمای شب را بدون استفاده از نور و روشنایی تأمین کنید (مثلاً با استفاده از لامپ های سرامیکی).

ایگواناها در طبیعت از نور خورشید هم برای انرژی و هم بعنوان منبع ویتامین D بهره میگیرند. با اینکه جزء تجهیزات اولیه  آکواریوم های ایگوانا، منبع نور UVA و UVB هست، باز هم نیاز است دو سه روز در هفته نور آفتاب را برای آنها مهیا کنید. نور UVA با فراهم کردن عناصر طبیعی نور آفتاب باعث تحریک رفتارهای طبیعی در حیوان می شود؛ درحالیکه نور UVB از جنبه های دیگری دارای اهمیت است. بدون نور UVB، پوست بدن ایگوانا نمی تواند ویتامین D3 لازم را تولید کند و یا اینکه ممکن است در تجزیه و مصرف درست کلسیم دچار مشکل شود. ایگواناهایی که از نور ماوراء بنفش (UV) محروم هستند، دچار بیماری  استخوانها می شوند . این بیماری باعث نرمی استخوانها، کج شدن آرواره ها و دست و پا  و در نهایت مرگ زودرس می شود.

توصیه می شود حتی اگر ایگوانای شما هر روز، نور طبیعی آفتاب را هم  در اختیار دارد، باز هم اشعه ی مصنوعی ماوراء بنفش را در کنار استفاده از نور طبیعی آفتاب برایش فراهم کنید تا اطمینان حاصل کنید که ایگوانای شما به قدر کافی اشعه ی ماوراء بنفش را دریافت کرده است. تأثیر نور طبیعی آفتاب در تحریک ایگوانا به تولید ویتامین D3 تحت با فصل  یا منطقه جغرافیایی شما تغیر میکند.

ایگواناها بومی مناطق گرم و مرطوبند( رطوبت بالای ۶۵ درصد )  پس  به رطوبت محیط هم احتیاج دارند. این دبین معنی نیست که  ایگوانا  نیاز زیادی به نوشیدن آب داشته باشد، چراکه رطوبت طبیعی غذایشان ، آب مورد نیاز بدن را بخوبی تأمین می کند. اما هوای محل زندگی آنها در منزل باید رطوبت زیادی داشته باشد. چون آنها میل زیادی به نوشیدن آب ندارند  کم آبی محیط باعث کم آبی بدن شده و  به کلیه ها فشار می آورد و می تواند باعث از کار افتادگی کلیه ها  شود. بر این اساس، مرطوب بودن محل زندگی ایگوانا بسیار مهم و ضروری است. از دیگر اثرات مثبت رطوبت بالا اینست که روند پوست اندازی را برای حیوان آسان می کند.

هیچگاه مطالعه را متوقف نکنید:

تغذیه ایگوانا

 تراریوم

بیماریهای پوستی خزندگان

منبع: رشت پت

بنین
این مطلب توسط :
بنین قربانی برای سایت byabama.com ارسال شده است

تعداد بازدید از این صفحه : 382 بازدید

کپی برداری از مقالات با ذکر منبع آن آزاد است.

  • Ad
  • Ad
  • Ad