• Ad

نگهداری ایگوانا: تغذیه


نگهداری ایگوانا: تغذیه

تغذیه ایگوانا:

ایگواناها گیاهخوارند. با اینکه که برخی از کتاب ها، استفاده از حشرات و محصولات حیوانی را برای تغذیه ی ایگوانا توصیه می کنند، اما توصیه ی ما اینست که به ایگواناها گیاه بدهید.

حقیقت اینست که ایگوانا ها  در طبیعت به صورت کاملاً اتفاقی  حشره ها را هم می خورند، و یا اینکه در موارد لزومی که غذای دیگری برای خوردن پیدا نمی شود، ناچار می شوند مورچه ، سوسک یا مارمولک کوچکی را شکار کرده و بخورند. ولی در مورد ایگواناهای خانگی سعی کنید تا حد امکان از مصرف حشرات و دیگر پروتئین های حیوانی در تغذیه ی ایگوانای خود پرهیز کنید.

دهان ایگواناها مانند همه مارمولکها تعداد زیادی دندان کوچک دارد که بوسیله ی آنها، غذای خود را بجای جویدن، تکه  می کنند و می بلعند. آنها معمولاً گازهای بزرگی از غذا می زنند و تمام غذا را یکجا قورت می دهند و گاهی هم که لقمه کوچک است، با زبان آنرا به داخل دهان کشیده  و می بلعند. ایگواناها معمولا آب  نمی نوشند و اگر اینکار را بکنند  سر خود را داخل  آب  فرو کرده و آب میخورند و یا گاهی قطرات آب روی برگ گیاهان را می لیسند.

مهمترین مسأله در نگهداری از ایگوانا، مانند هر حیوان دیگری، تغذیه است. آب تازه همیشه باید در دسترس حیوان باشد، و هنگام تغذیه هم فقط غذای تازه باید مصرف شود. هر روز به ایگوانای خود غذا بدهید.  روزی یک وعده ،  و یا حتی بیشتر، آنقدر که ایگوانای شما  سالم و سرحال باشد. بسته به جثه و سن ایگوانا، میزان اشتهای آنها متفاوت است؛ اما نباید در خوردن زیاده روی شود. اصولاً، بهترین روش اینست که آنقدر به او غذا بدهید تا  دیگر میلی به غذا نشان ندهد. شما با گذشت  زمان ، می توانید مقدار و میزان تغذیه ی او را تشخیص دهید. اگر ایگوانا غذای خود را خورده است و بنظر می رسد که سیر شده است، بهتر است که غذای نخورده را  از جلوی او جمع آوری کنید تا مطمئن شوید که حیوان شما غذای مانده و احیانا فاسد نمی خورد.

 تنوع در خوردنی های ایگوانا بسیار مهم و حیاتی است.  اجازه ندهید ایگوانای شما به خوردن فقط آنچه که خودش دوست دارد عادت کند. برخی ایگواناها ممکن است فقط یک سری غذاهای خاص را ترجیح دهند و از خوردن بقیه غذاها امتناع کنند. ریز ریز کردن ، تکه کردن و مخلوط کردن غذاها روش خوبی میتواند باشد تا کم کم این عادت را ترک کند.  ایگواناها می توانند خیلی راحت ذائقه و سلیقه ی خود در غذا خوردن را تغییر دهند.

بهتر است که غذا دادن در وقتهای منظم و معین باشد. ایگوانایی که به خوردن غذا در یک ساعت مشخص عادت کند، به دفع مزاج در یک ساعت خاص نیز عادت خواهد کرد.  هرچند وقت یکبار میتوانید غذا را با دست به او بدهید تا با شما عادت کند. ولی بقیه وقتها، غذا باید در بشقاب های تخت در اختیار حیوان قرار بگیرد.ظرف را مرتبا تمیز کنید. ایگواناها دوست دارند تا ته غذای خود را کاوش کنند و گاهی روی آن راه بروند؛ لذا  ظرفی انتخاب کنید که براحتی وارونه نشود.

تا حد ممکن سعی کنید ظروف غذا را کمی بالاتر از کف قفس قرار دهید، چون ایگوانا ممکن است چیزهایی که کف قفس می بیند (مثل مدفوع و دیگر ضایعات) را هم بهمراه غذا ببلعد. ظرف آب آشامیدنی حیوان باید کوچک باشد، طوری که حیوان نتواند به داخل آن برود.

 ایگواناها در طبیعت از انواع گیاهان و میوه جات گوناگون تغذیه می کنند، لذا در اسارت نیز چنین فرصتی باید برای آنها فراهم باشد.  تغذیه در اول صبح بهتراست یعنی نیم  تا یک ساعت بعد از اینکه حیوان بیدار شد.  اینطور حیوان وقت دارد تا  درطول روز غذایش را هضم کند. پس بدیهی است که  شب قبل از خواب به حیوان غذای زیاد نخورانید، چون دما پایین است و هضم غذا با اشکال مواجه می شود.

 

بیشتر بخوانید:

محل زندگی ایگوانا ، تراریوم ، اختلالات شایع پوستی در خزندگان

منبع: رشت پت

بنین
این مطلب توسط :
بنین قربانی برای سایت byabama.com ارسال شده است

تعداد بازدید از این صفحه : 423 بازدید

کپی برداری از مقالات با ذکر منبع آن آزاد است.

  • Ad
  • Ad
  • Ad