• Ad

نگهداری خزندگان


نگهداری خزندگان

خزندگان و دوزیستان جزو حیوانات خونسرد هستند، بدین معنی که قادر به حفظ دمای بدن شان نیستند و درجه حرارت بدنشان همان درجه حرارت محیط زندگیشان است.

پس خزندگان در تابستان قادر به خنک کردن بدنشان و در زمستان قادر به گرم نگه داشتن بدنشان نیستند. پس همیشه به یاد داشته باشید که دمای اتاق معمولا برای خزندگان سرد است.

.

هرگاه به حیوان خود یک وعده ی غذایی بزرگ (مانند خرگوش برای مار) دادید که هضم آن در یک روز ممکن نیست، بهتر است او را به حال خود رها کرده و دست مالی نکنید. فشار بر روی شکم حیوان در زمان هضم غذا، ممکن است موجب پس آوردن غذا شود که برای حیوان خوب نیست. پس هرگز حیوانی را که تازه غذا خورده و شکمش برآمده است، بلند نکنید.

.

 اگر خزنده را از قفس خارج میکنید،  سعی کنید بیشتر از نیم ساعت حیوان را بیرون قفس نگه ندارید. در غیر اینصورت، ممکن است دمای بدن حیوان بیش از حد پایین بیاید و سلامتی او را تهدید کند.

نگهداری مار ذرتی بعنوان حیوان خانگی

.

هرگاه به کودک یا خردسالی اجازه دادید تا خزنده ای را نوازش یا بغل کند،  مسئولیت محافظت از هر دو را بر دوش دارید. رفتار خشن یا نامناسب یک کودک، می تواند اعتماد حیوان به انسان را به کلی از بین ببرد.

.

تمام انواع حیوانات قابلیت گاز گرفتن و ناخن کشیدن را دارند که ممکن است باعث آسیب رسیدن به کودک و یا خراب شدن چهره ی این موجودات زیبا در ذهن کودک شود. هرگز به کودک اجازه ندهید تا حیوان را از درون قفس خارج کند؛ چرا که احتمال بسیار زیادی وجود دارد که حیوان دست بچه را با طعمه اشتباه گرفته و گاز بگیرد.

نگهداری از خزندگان برای کودکان مناسب است؟

توصیه ما اینست که کودکان زیر سه سال را بکلی از خزندگان دور نگه دارید چون ممکن است دچار بیماری شوند. بقیه کودکان نیز بعد از دست زدن به خزنده، باید دست های خود را بشویند تا باکتری وارد بدن بچه نشود.

.

حیواناتی که احتمالا خطرناکترند، حیوانات سمی و تمساح ، فقط باید توسط افراد باتجربه و یا زیر نظر آنها نگهداری شوند.  کارهای نسنجیده و مطالعه نشده ای که توسط شما انجام بگیرد، می تواند بسیار خطرناک باشد.

نگهداری تمساح حیوان خانگی

.

هرگز حیوان خانگی تان را در طبیعت رها نکنید! سعی کنید خزنده شناس یا فرد باتجربه ای را پیدا کنید و حیوان خود را به او بسپارید؛ و یا اینکه می توانید به یکی از سازمان های نجات و حمایت از حیوانات مراجعه کنید.  نشان دهید که حیوان دوستان با مسئولیت و با فرهنگی هستید.

منبع: رشت پت دات آی آر

.

همچنین بخوانید:

.

 

تعداد بازدید از این صفحه : 244 بازدید

کپی برداری از مقالات با ذکر منبع آن آزاد است.

  • Ad
  • Ad
  • Ad