• Ad

هاری


هاری

بدلیل اهمیت بیماری هاری با دیگر یادآوری میکنیم:

میزان کشندگی هاری بسیار زیاد است در واقع 100% و هیچ درمانی چه در انسان و چه در حیوان وجود ندارد. سالانه نزدیک دو میلیارد تومان توسط وزارت بهداشت، فقط به خرید واکسن هاری برای انسان اختصاص می یابد. بسیار بیشتر از این مبلغ در بخش دامپزشکی توسط صاحبان حیوانات هزینه می شود.

بیماری هاری در تمام حیوانات خونگرم بروز میکند. پرندگان هاری نمی گیرند. در مورد حیوانات خانگی، اهمیت گربه بیشتر از سگ می باشد.

اصلی ترین راه ابتلاء انسان گاز گرفته شدن و در مورد گربه ها  از طریق خراش پنجه است. ولی اگر با حیوان هاری تماس داشته اید چون ویروس از طریق پوست دارای خراش نیز وارد می شود باید آنرا جدی بگیرید . بیماری هاری از راه پوست سالم قابل سرایت نیست ولی اگر پوست دارای خراش یا زخم باشد قابل انتقال خواهد بود. همچنین ویروس از طریق لیسیدن لب و چشم و بینی کودکانی که با حیوان هار بازی می کنند منتقل می شود.

بعید است انسان یا حیوانات سالم از راه های دیگر به ویروس آلوده شوند مثلا از طریق اشیاء و لوازم ، چون ویروس در محیط بلافاصله از بین می رود.

اولین علامت بیماری، تغییر در رفتار و عادات حیوان می باشد، بطوری که هر اخلاقی که داشته تغییر میکند. مثلا اگر بد اخلاق بوده، بیش از اندازه  آرام میشود و به صاحب خود انس و الفت پیدا می کند و اگر خوش اخلاق و آرام بوده، عصبانی و بد خو گردیده و غذای خود را بخوبی نمی خورد.

فلجی حلق و حنجره در بیماری هاری اجتناب ناپذیر است پس یکی از علائم هاری ناتوانی در خوردن غذا و مخصوصا آب است. همچنین تغییر صدای حیوان به حالت خشن و ناموزون به همین علت دیده می شود.  بعدا ممکن است دست و پا هم فلج شوند. در دوره تغییر رفتار، حیوان پریشان و مضطرب و کم کم به صورت وحشی و درنده در آمده به گاز گرفتن در و دیوار قفس و اشیا مختلف پرداخته و بدون مقصد به هر جا می رود و به هر چیزی که سر راهش باشد حمله می کند وحالت درندگی در چهره اش هویدا می باشد.

سگ ها اغلب به وسیله مردم کشته می شوند وگرنه  در عرض چند روز در اثر فلج  تنفسی خواهد مرد.

گربه  هار معمولا به محل تاریکی می رود و اگر با چراغ به آن جا بروند به افراد حمله می کند و در مورد هاری پنجه های گربه مثل دندان سگ یا گرگ عمل می کند زیرا گربه دائماَ مشغول لیسیدن پنجه هایش می باشد و مرتب پنجه ها آلوده به بزاق می شوند.

 در دامها علائم هاری متفاوت است ولی همگی مشکلاتی از نظر بلع پیدا می کنند و آب و کف از دهانشان سرازیر می شود. در چنین مواردی به هیچوجه نباید دست را داخل دهان حیوان کرد.

از زمان تماس انسان با ویروس هاری، ویروس شروع به حرکت به سمت مغز میکند و به محض رسیدن به مغز بیماری شروع شده و دیگر قابل درمان نیست. تا قبل از این ، واکسیناسیون بسیار موثر است. این دوره بستگی به چند چیز دارد. اولین آن  فاصله محل گاز گرفتگی تا مغز است . مثلا جراحت گردن سریعتر بیماری را نشان میدهد تا جراحت پا. عامل دیگر وسعت جراحات است که تبعا هر چه وسعت جراحات بیشتر باشد انتشار ویروس بیشتراست و بیماری زودتر شروع می شود. مورد دیگر سن است که  بچه ها زودتر از بزرگسالان بیماری را نشان خواهند داد.

چنانچه فرد واکسینه نشود بیماری از یک هفته تا چند ماه بعد شروع بع بروز میکند که ابتدا با خستگی ، بی اشتهایی ، افسردگی ، بیقراری ، سوزش و خارش و گاهی درد محل گزیدگی ، هیجان ، تحریک پذیری ، بی خوابی ، تب و دردهای شکمی خودش را نشان میدهد. علائم دیگر هاری تفاوت زیادی با حیوانات نخواهد داشت.

 

افرادی که مورد گاز گرفتگی حیوانات قرار می گیرند اگر بلافاصله و در اسرع وقت به مراکز درمان پیشگیری مراجعه و تحت اقدامات درمان پیشگیری قرار گیرند می توانند از ابتلای خود به  هاری جلوگیری کنند.

 
مهم ترین این اقدامات شستن لابلای زخم  با آب  و صابون  با استفاد ه از برس  حداقل به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه است. بعد از آن زخم باید با  الکل  یا محلول بتادین،  ضد عفونی شود.


بعلت اینکه  ویروس هاری بیهوازی بوده و در مقابل نور و اکسیژن هوا از بین میرود نباید زخم را بخیه و یا پانسمان کرد. در مورد زخم های عمیق و متعدد بویژه در ناحیه سر وصورت و گردن یا نوک انگشتان باید سرم ضد هاری تزریق شود.

واکسن ضد هاری در پنج نوبت در روز های ۰ ـ ۳ ـ ۷ ـ ۱۴ ـ ۳۰  تزریق می شود. تزریق واکسن درمورد بزرگسالان در عضله دلتوئید، و در اطفال کمتر از ۲ سال در ناحیه  ران انجام میشود. ۱۰ ـ ۷ روز بعد از واکسیناسیون آنتی بادی در بدن شخص ظاهر می شود.

 در افرادی که بیماری مزمن (نظیر سیروز کبدی) یا نقص ایمنی مادر زادی یا ابتلا به ایدز دارند، افرادی که کورتن مصرف میکنند ، افرادی که  با تاخیر (۴۸ ساعت یا بیشتر) مراجعه کرده اند، دز اولیه واکسن به دو برابر افزایش می یابد.

 گزش موش خانگی و موش صحرایی و خرگوش نیاز به درمان هاری ندارد گرچه به شستشو، واکسن کزاز و آنتی بیوتیک نیاز دارد.  پنجه کشیدن گربه (به علت لیسیدن پنجه) همانند گاز گرفتگی در نظر گرفته میشود و درمان هاری میخواهد. از مصرف کورتون و داروهای مضعف ایمنی تا یک ماه پس از آخرین دوز واکسن خودداری شود.

گاو، گوسفند، شتر یا بزی که توسط حیوان هار گزیده شده، باید هرچه زودتر ( حداکثر در یک هفته ) زیر نظر دامپزشک ذبح شده و طبق نظر دامپزشک عمل شود.

 

منبع: سایت دامپزشکان

تعداد بازدید از این صفحه : 270 بازدید

کپی برداری از مقالات با ذکر منبع آن آزاد است.

  • Ad
  • Ad
  • Ad