• Ad

هوش حیوانات


هوش حیوانات

هوش حیوانات موضوعی است که همیشه ذهن انسان را به خود مشغول کرده است. هم اکنون دهها مؤسسه علمی و تحقیقی در این زمینه پژوهش می کنند. دانشمندان در سالهای اخیر جوانب بیشتری از این موضوع را روشن کرده اند.

گفته می شود که شامپانزه، دلفین، نهنگ و خوک از باهوش ترین حیوانات هستند.

.
سال گذشته سگی به نام ریکو رکورد باهوشی را شکست. او می توانست با شنیدن نام اشیاء گوناگون، تا ۲۵۰ شیء را شناسایی کند.

شامپانزه برای برداشتن موزی که بالای سر اوست، چند جعبه را روی هم قرار می دهد.

بعضی از حیوانات مانند اسب قادر به شمارش چند عدد هستند. اما دانشمندان عقیده دارند که توانایی هایی مانند شمردن اعداد و خواندن در انحصار ذهن انسانی است، زیرا این دو قابلیت به زبان وابسته هستند.

.
نکته مهمی که سیرک بازان به خوبی به آن واقف هستند این است که “هوش” حیوانی به غریزه وابسته است و تنها در ازای “پاداش” به کار می افتد.

بنا به نتایج تحقیقی که در یک کنفرانس علمی در واشنگتن عرضه شد، یک دانشمند کانادایی در مطالعه رفتار پرندگان به نتایج تازه و غیرمنتظره ای رسیده است. پرندگان برای رسیدن به طعمه درجات گوناگونی از هوش و زرنگی را نشان می دهند.


طوطی مغز نسبتا درشتی دارد. او قادر به تکرار اصوات و کلمات است، که به قابلیت سخن گویی این پرنده تعبیر می گردد. اما طوطی در چند آزمون رد شده است و در کل ثابت شده که طوطی زیاد باهوش نیست. طوطی نزد انسانها از محبوبیت زیادی برخوردار است. اما در واقع این علاقه ربطی به هوش این حیوان ندارد.

.

برعکس، مردم کلاغ را دوست ندارند، چون سیاه است و قیافه زشتی دارد. ولی آزمون ها نشان می دهد که کلاغ، دارکوب و عقاب باهوش ترین پرندگان هستند.

هیچ رده بندی خاصی مبنی بر دسته بندی هوشی حیوانات صورت نگرفته است ولی میشود گفت در آبزیان : دلفین ، نهنگ و اختاپوس و در خشکی : شامپانزه ، سگ ، فیل ، خوک و موش جزو با همشترین حیوانات هستند.

 

تعداد بازدید از این صفحه : 349 بازدید

کپی برداری از مقالات با ذکر منبع آن آزاد است.

  • Ad
  • Ad
  • Ad